Hirdetés
Hirdetés

Itt az ideje, hogy elhagyjuk a magolajokat?

SZERZŐ: DG
2024. április 10.
Az olajok, zsírok fogyasztásának ajánlásai folyamatosan változnak, van ahol azt olvashatjuk, hogy az állati eredetű zsírok az egészségtelenek, akad azonban, ahol a növényi eredetű olajokat teszik tiltólistára. Ennek oka, hogy korábbi kutatások összefüggésbe hozták a magas koleszterinszintet és a szívbetegségeket az olyan hagyományos állati zsírok fogyasztásával, mint a vaj és a sertészsír, amelyek magas telített zsírtartalmúak.
Hirdetés

Nemrég azonban kétségek merültek fel a tézisek megalapozottságát illetően, és valóban új aggályok merültek fel egyes magolajok gyulladáskeltő hatásaival kapcsolatban. Az alábbiakban felsoroljuk a magolajokat, leírva, hogy mik azok, mire használják őket általában, és hogy érdemes-e elkerülni a használatukat a saját konyhánkban.

Kukoricaolaj

A kukoricaolaj vagy kukoricacsíraolaj a kukoricacsírából kinyert olaj, amely az egyik legszélesebb körben használt olaj mind otthoni, mind kereskedelmi célokra. A kivonási folyamat mechanikus és kémiai technikákat is magában foglalhat, olyan oldószerrel, mint a hexán. Az olaj ezután egy sor finomítási szakaszon megy keresztül, amelyek célja az olaj ízét befolyásoló szennyeződések eltávolítása. A folyamat hátulütője, hogy csírátlanításból, semlegesítésből, mosásból/szárításból, fehérítésből, viaszmentesítésből és szagtalanításból áll. Emiatt pedig a kukoricaolaj erősen feldolgozott termékké válik, amely a kukorica jótékony tápanyagainak nagy részét eltávolítja, és bár az olaj füstölési pontja magas, így sütéshez és mélysütéshez tökéletes, magas azonban az omega-6 és omega-3 aránya, ami gyulladáskeltővé teszi. A kukoricaolaj nem egy önmagában rossz termék, de erősen feldolgozott.

Repceolaj

A repceolajnak rossz híre van, mivel a kukoricaolajhoz hasonlóan erősen feldolgozott, fehérítési és szagtalanítási fázisokon megy keresztül, amelyek gyakran tartalmaznak oldószereket, például hexánt. Magas füstpontja miatt jó választás sütéshez, és rossz hírneve talán nem igazságos, mivel alacsony a telített zsírtartalma és magas az omega-3 zsírsavtartalma. Bár a repceolaj nem a legrosszabb magolaj, lehetőség szerint egészségesebb olajokkal, például olívaolajjal és avokádóolajjal kell helyettesíteni.

Szójaolaj

A szójaolajat, vagy szójababolajat a szójabab növény magjából nyerik ki. A szójababot ellapítják és oldószerrel átmossák, hogy eltávolítsák az olajat, amely ezután fehérítési és szagtalanítási fázisokon megy keresztül. Mivel olcsó az előállítása és semleges ízű, az Egyesült Államokban a legelterjedtebb magolajjá vált, és rengeteg feldolgozott élelmiszerben megtalálható. A magas füstpontú szójaolajnak lehetnek koleszterinszint-csökkentő tulajdonságai, és elősegítheti a szív egészségét, de erősen feldolgozott, és kevés tápértéket tartalmaz, emiatt jobb elkerülni.

Gyapotmagolaj

A gyapotnövény magjából kinyert olajat az otthoni konyhában nem használják, de a feldolgozott élelmiszerekben és az éttermi konyhákban széles körben használják sütéshez a világ egyes részein. Azonban a finomítási folyamatoknak köszönhetően erősen feldolgozott. Eredetileg szappankészítésre használták, a 20. század elején széles körben használt főzési alapanyaggá vált. A gyapotmagolaj magas telítetlen zsírtartalmú, ami segíthet a koleszterinszint csökkentésében, azonban a termék erősen feldolgozott jellege, gyulladáskeltő tulajdonságai és az a tény, hogy előállításához gyakran peszticidek és génmódosítás is társul, azt jelenti, hogy valószínűleg jobb elkerülni.

Napraforgóolaj

A napraforgó magjából préselt olaj az egyik legismertebb és legszélesebb körben használt olaj az otthoni és éttermi konyhákban. Az olaj füstpontja magas, így jól használható sütéshez. A magas E-vitamin-tartalmú napraforgóolajban sok a gyulladáskeltő omega-6 zsírsav, és kevés a gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsav. Ismét a mértékletesség a kulcs ennek az olajnak a használatakor, így ha mindenképpen kell magolaj a konyhában, nem a legrosszabb választás.

Sáfránymagolaj

Ez az olaj a napraforgófélék családjába tartozó sáfránymagból származik, és nagyon hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a napraforgóolaj. Gyakran használják burgonyachipszek vagy chipsek készítéséhez, valamint a gyorséttermekben sült krumpli (chips) sütéséhez. Ezeket az élelmiszereket általában mértékkel érdemes fogyasztani.

Szőlőmagolaj

Ez az olaj a borászat mellékterméke, és a szőlőmagok selejtezéséből származik. A szőlőmagolaj magas E-vitamin-tartalommal rendelkezik, de tartalmaz kellemetlen policiklikus aromás szénhidrogéneket is. A szőlőmagolajnak vannak egészségügyi előnyei, de mint minden magolaj esetében, itt is csak mértékkel szabad fogyasztani.

Szezámolaj

A szezámmagból nyert szezámolaj az egyik legrégebbi ismert magolaj, amelyet a főzésben használnak, és a keleti konyhák jól bevált összetevője. A tömegtermelés korlátozott, mivel előállítása viszonylag drága. A kínai konyhában és a hagyományos kínai orvoslásban régóta használják - úgy tartják, hogy javítja a vérkeringést, felmelegíti a testet és táplálja a hajat. A szezámolaj viszonylag ártalmatlan magolaj, amelynek vannak előnyei, de negatív hatásai lehetnek például a súlygyarapodás, veszélyt jelenthet az allergiások számára, és interferenciát okozhat a vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel.

Mogyoróolaj

A földimogyoró magjából nyert, széles körben használt olajnak van néhány egészségügyi előnye, például gazdag E-vitaminban. Egészséges zsírtényezője a szív egészségének kedvez, ha a telített zsírokat helyettesíti az étrendben. Azonban, ez is gyulladáskeltő, és a mogyoróallergia potenciálisan halálos kimenetelű állapot lehet, ezért mindig óvatosan kell bánni vele.

Forrás: finedininglovers.com

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram