Hirdetés
Hirdetés

Gasztronómiai kalandozások a világ körül | Merre induljunk 2024-ben? 

2024. február 21.
Az utazások, ha nem is teljesen, de sok esetben jórészt azért az ételekről, italokról és éttermekről szólnak. A hazai gasztroszcéna jeles képviselőit, Jókuti Andrást, Kaszás Kornélt, Győrffy Árpádot, Varga Sándort és Osama Kuatinit kérdeztük arról, hogy 2024-ben milyen desztinációk felé érdemes venni az irányt annak, aki elhivatottan keresi a legjobb helyeket, ízeket és élményeket a világban!
Hirdetés

Győrffy Árpád szerint Párizsba minden foodie-nak el kell jutnia 

„Úgy gondolom, hogy Párizs az a város, ahová minden gasztronómiát kedvelő embernek legalább egyszer az életben érdemes elzarándokolnia. Már csak azért is, mert a különböző éttermi stílusokat – bisztró, brasserie, fine dining – meg lehet ott találni. Ráadásul Franciaországban óriási tiszteletben és becsben áll a gasztronómia, elképesztő alázattal fordulnak felé, emellett pedig olyan borkultúrája van az országnak, ami teljessé teszi az élményt. Amit mindenképpen ajánlanék a francia fővárosban, az a Benoit, ami egy Michelin-csillagos, tipikusan bisztrójellegű étterem, illetve a Brasserie Lazare Paris, ami meglepő módon egy pályaudvaron van, azonban rendkívül jó élményt okozott” – részletezte Győrffy Árpád, a Four Seasons executive séfje.

„Ha Európán kívül gondolkozunk, akkor ajánlom Libanont, ugyanis a saját régiójának is kiemelkedő országa gasztronómiai szempontból, nagyon széles skálán mozognak az alapanyagok

– vegyük csak a húsokat, a tengergyümölcseit vagy éppen a zöldség- és gyümölcskínálatot. Emellett a hagyományok és a bátor fűszerezés is említésre méltóak, így igazi kalandban lehet része annak, aki ellátogat hozzájuk” – tette hozzá a séf. 

Hirdetés

Varga Sándor: Multikulti Baszkföldön 

„Két olyan hely van, ahová bármikor nagyon szívesen utazom: Dubai és London. Azért ajánlanám mindkettőt, mert a helyi gasztrokultúra nem olyan erős, hogy beárnyékolja a többit, így nagyon sok séf viszi erre a két helyre a franchise-át. Ha egy kicsit távolabbi úti célban gondolkozunk, akkor pedig mindenképpen Szingapúrt javasolnám, ahol kiemelkedő, több Michelin-csillagos helyeket találhatunk, ezek közé tartozik a Jaan by Kirk, ahol a séf nagyon őszinte konyhát visz, emellett csodás kilátás nyílik a hetvenedik emeletről az öbölre” – osztotta meg tapasztalatait Varga Sándor, akit a gasztronómia szerelmesei az Alexander The Guest YouTube-csatornáról ismerhetnek. „Akinek lehetősége, van, annak ajánlanám, hogy utazzon el Baszkföldre, bár nem feltétlenül az autentikus helyi konyha miatt. Engem leginkább az nyűgöz le ott, ahogyan a különböző kultúrák keverednek: amikor egy argentin gyerek olasz anyukával, japán inspirációval, francia champagne-nal kísérve főz ételeket” – tette hozzá Varga Sándor.

Tajvan, Majazia, Baszkföld és Ecuador Jókuti András ajánlásával 

„Hogy Japánba, Koppenhágába és Peruba kötelező gasztrotúrázni menni, azt már mondogatom sok-sok éve, így most inkább pár kevésbé egyértelmű, de mégis rettentő izgalmas úticélt javasolok az elmúlt utazásaimból” – kezdte Jókuti András, aki korábban részletesen beszámolt arról, hogy milyen nehézségekbe ütközhet az ember, amikor Japánban szeretne bejutni a top éttermekbe. „Számomra a kiválasztásnál mindig nagyon fontos szerepet játszik, hogy lehetőleg legyen egy-két izgalmas, helyi, kortárs, fine dining étterem, de még ennél is fontosabb, hogy nagyon erős legyen a helyi gasztrokultúra. Teljesen mindegy, hogy street foodban, vagy mondjuk hagyományos konyhában, a lényeg, hogy a saját konyhájuk legyen” – hívta fel a figyelmet a Világevő blog szerzője. „Ezeknek a szempontok kiválóan megfelel például Tajvan, Malajzia, Baszkföld vagy épp Ecuador is, tele vannak csodálatos utcai ételekkel, piacokkal, egyszerű, de nagyon erősen a helyi alapanyagokra támaszkodó kisvendéglővel. Mindeközben a világ csúcséttermei közé is be tudták már verekedni magukat páran, ráadásul nem francia vagy nemzetközi konyhával, hanem igazi, izgalmas, lélekkel teli, helyi elegáns ételekkel” – hangsúlyozta Jókuti András. 

Osama Kutaini: Érdemes Dubai felé venni az irányt, de Romániában is vannak remek éttermek 

„Ha valaki tenger gyümölcseit, halat szeretne enni Dubaiban, annak a halpiacot javaslom, ugyanis ott kiváló minőségű, friss áruhoz lehet hozzájutni, emellett az egész piac nagyon tiszta és rendezett. A környező kis éttermekben ráadásul szívesen elkészítik az általunk frissen beszerzett alapanyagokat” – részletezte Osama Kutaini, a budapesti Byblos és Jouri éttermek tulajdonosa. Mivel a tulajdonos-séf maga is szír származású, utazásai során is gyakran keres fel a szíriai konyha legjobb fogásait felvonultató éttermeket. „A halpiacon kívül az éttermek közül is számos olyan található Dubaiban, ami igazi ízorgiával örvendeztetheti meg a vendégeket. Az Orfali Bros három testvér egysége, akik a szír, fúziós fine diningot képviselik, de a Three by Eva-t is jó szívvel tudom ajánlani, ami egy családias hangulatú, gyönyörű villában kialakított étterem” – tette hozzá a séf. Persze annak sem kell aggódnia, aki nem akar hosszabb útra indulni, ugyanis a Byblos tulajdonosa szerint Romániában legalább olyan jókat lehet enni, mint a világ távolabbi pontjain. „Nagyváradon a Graf Restaurant & Pizzerie-ben jártam, és csak ajánlani tudom, továbbá Bukarestben egy közel-keleti étterm, a MACE by Joseph Hadad volt az, ami nagy benyomást tett rám.”

Kaszás Kornél szerint Ausztriába is érdemes kiugrani 

„Számomra eddig az egyik legmeghatározóbb élmény mind az ételek, mind pedig ár-érték arány szempontjából Vietnám volt.

A konyhájuk nagyon jó, nagyon friss némi francia beütéssel a gyarmatosítás miatt. Sokkal jobb desztináció, mint például Thaiföld, mert pillanatnyilag még sokkal őszintébb és autentikusabb” – részletezte Kaszás Kornél, a Babel és a Kiosk szakmai vezetője. „Baszkföld szintén jó úti cél lehet, három hónapig stázsoltam ott, nagyon megtetszett. Elég sok párhuzam van a baszk és a magyar konyha között, vegyük csak a parikahasználatot vagy a sertés-, illetve marhahúst, amit használnak. Emellett még Ausztria az az ország, ami tud meglepetéseket okozni, ugyanis a konyhájának nincs túl jó híre a világban, pedig nagyon jó osztrák éttermek vannak, az alapéttermek is megbízhatóak, emellett a magas színtű vendéglátásban is kiválóak” – tette hozzá Kaszás Kornél. 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram