Hirdetés
Hirdetés

„Szerintem a minőség már önmagában is egyfajta edukáció” – interjú az Alexander the Guest nevet viselő YouTube-csatorna tulajdonosával

SZERZŐ: Kéfer Ádám
2023. december 5.
Varga Sándor és Barna Ádám vezetésével a 42 Restaurant 2022-es újranyitását követően azonnal berobbant a hazai fine dining éttermek világába. Ezt követően Michelin-csillagot is nyert az esztergomi étterem – mely a Dining Guide 2023-as éttermkalauzában az ötödik helyet foglalta el, valamint ugyanezen évben Barna Ádám kapta a Dining Guide 2023-as év innovatív séfje díjat is. Nemrég megnyitották újabb éttermüket Esztergomban, majd a Piac42 szintén Michelin-ajánlást kapott. Varga Sándor ezek mellett közel egy éve YouTube-csatornát is indított Alexander the Guest néven, amely kevesebb mint egy éves működése alatt már több mint 170 ezer feliratkozót számlál – így most egy helyzetjelentés következik az éttermek jelenlegi helyzetéről, jövőbeli célokról, valamint a YouTube-csatornáról, Varga Sándor tolmácsolásában.
Hirdetés

 

Hogyan viseli a 42 Restaurant és a Piac42 Bisztró a jelenlegi gazdasági helyzetet, valamint az őszi szezont?

Jelenleg azt látjuk, hogy a vidéki éttermek a Michelin-csillagtól függetlenül is nehezebb helyzetben vannak az őszi időszakban, mert hétközben kevesebb a vendég. Ettől függetlenül nem panaszkodhatunk, mert a hétvégéink szinte mindig teltházasak a 42 Restaurant esetében. A Piac42 Bisztró kicsit más: ott különböző eseményeket is szoktunk tartani, például gin kóstolókat, emellett pedig az ételsorunk is kevésbé komplex, így az a közönség is megjelenik, amely nem feltétlenül szeretne százezres nagyságrendben költeni, emiatt pedig a hétköznapjaink is erősebbek a forgalmat illetően.

2023-ban is megőrizte csillagát a 42 Restaurant

Ez a külföldi vendégek hiányából fakadhat?

A külföldi vendégek megszólítása alapvetően nagyobb kihívást jelent a vidéki éttermek számára. A Budapestre érkező turistákat nagyon nehéz Esztergomba vonzani, de nyáron a vendégek egyharmada a saját YouTube csatornámnak, az Alexander the Guest-nek volt köszönhető, ahol az éttermet angolul is bemutattam egy nagyobb hallgatóság számára. Nyáron egyébként nagyon jól alakultak a számaink, sok vendégünk volt –

ennek ellenére az én prekoncepcióm az, hogy ha egy turista első osztályon érkezik Budapestre és megszáll egy ötcsillagos hotelben akkor nem biztos, hogy megéri Esztergomig utaznia vacsorára még akkor sem, ha az a hely Michelin-csillagos.

Tervezik a 42 Restaurant esetében a második csillag megszerzését annak érdekében, hogy ez változzon?

Nagyon jó dolognak tartom azt, ha több Michelin-csillagos éttermek vannak jelen Magyarországon, de a mi esetünkben nem feltétlenül gondolom, hogy ez jó ötlet. Esztergomban elindítani a fejlesztést nagyon nehéz, mert ahhoz szakemberek bevonása szükséges, valamint a két Michelin-csillag iránt érdeklődő közönség sem biztos, hogy rendelkezésre áll, így én éreznék benne egyfajta kierőszakolt fejlődést. Megtettük egyébként a lépéseket, amivel a két csillag felé elindulhatunk, de ezek inkább csak abban erősítenek meg minket, hogy az egy Michelin-csillag biztos legyen. Azt gondolom, hogy talán jobb pozícióban lehet egy erős egy Michelin-csillagos étterem, mint egy gyenge két csillagos.

A Piac42 Bisztró

Ettől függetlenül a Piac42 Bisztró a nyitást követően néhány hónappal már Michelin ajánlást kapott. Tervben van ott is a Michelin-csillag megszerzése?

A csillagok tekintetében nincsenek céljaink, valójában az ajánlás sem volt egy meghatározott cél. A Piac42 Bisztróban egy nagyon egyszerű célunk van csupán: a jó ételek készítése és a szó szoros értelmében vett vendéglátás megteremtése – így nem szeretnénk az ételek komplexitását növelni. Mindig is azt beszéltük Barna Ádámmal, hogy a gyermekkori emlékeinkben élő ételeket szeretnénk felszolgálni, amelyek könnyen értelmezhetőek, de nagyon ízletesek. Természetesen ezekben az ételekben vannak kisebb extrák is, amelyeket Barna Ádám utazásai ihlettek, így például az ázsiai ízvilág is megjelenik bizonyos ételeknél.

Egyszerre krémes és roppanós desszert a 42 Restaurantban: Sült fagylalt málnával, mentával és piemonti mogyoróval

Célotok ezekkel a különleges csavarokkal az ízlésformálás?

Szerintem egy étteremnek nem dolga, hogy az emberek ízlését formálja.

Úgy gondolom, hogy legyen szó bármiről – ha minőséget tudunk nyújtani, azzal már segíthetjük az emberek igényesség iránti vágyát, de ehhez nem feltétlenül kell nagyon komplex fogásokat készíteni, hanem egyszerűen csak oda kell figyelni a részletekre. Szerintem a minőség már önmagában is egyfajta edukáció.

Ettől függetlenül mindenképp ki kell emelni, hogy Barna Ádám kezei alatt folyamatosan változnak, fejlődnek az ételek, így ha nem is változtatunk az étlapon, akkor is találkozhatnak a vendégek új ízekkel.

Rengeteget utazol és számos éttermet látogatsz a világ különböző tájain, ezt pedig már videóra is veszed és bárki megtekintheti az Alexander the Guest nevezetű YouTube-csatornádon keresztül. Hol jártál utoljára?

Néhány napja jöttem haza Dubaiból, de valójában egy Dubai-Szingapúr-Hong Kong körutazáson vettem részt. Ennek köszönhetően nagyon jó éttermekben jártam, az utóbbi tíz napban négy három Michelin-csillaggal rendelkező étteremben voltam. Bár fontos kiemelni, hogy ilyenkor nem feltétlenül csak a Michelin-csillagos éttermeket keresem, hanem meg szeretném ismerni a helyi kultúrát, amelynek nem csak a Michelin-csillagos éttermek a részei. 

Varga Sándor, vagy ahogy a Youtube-on ismerjük: Alexander the Guest

Mit keresel az utazásaid során, mi hajt téged?

A kíváncsiság hajt, korábban inkább érdeklődő voltam, de a két szó közötti különbség nálam abban rejlik, hogy az érdeklődő emberek esetében valamiféle érdek, haszon társul a kíváncsiság mellé. A kíváncsiságom abban rejlik, hogy azt az érzést szeretném megtapasztalni, amit az adott kultúrában éreznek, ahogyan ők érzik magukat, így már nem azt figyelem, hogy milyen a teríték, a felszolgálás illetve az jó-e vagy rossz, hanem csak átadom magam az élménynek, az életérzésnek.

Mi alapján választod ki a felkeresett éttermeket?

Ez változó, például Szingapúrban három darab Michelin-csillagos étterem van és mindegyik nap másikba mentem. De Hong Kongban például van valaki akivel kapcsolatban állok, így tőle kérdeztem meg, hová érdemes elmenni. Az utazásaim nagy részéről nem is készítek videót, de ha egy étterem nagy hatással van rám, akkor oda újra ellátogatok és felveszek belőle egy részt a csatornámra. De volt már, hogy Belgiumba azért utaztam el, mert tudomásomra jutott, hogy egy nagyon jó étterem hamarosan bezár, így hát elindultam, és ha már ott jártam, akkor több éttermet is meglátogattam.

Kikkel szoktál utazni?

Ez is mindig változó: voltam már egyedül, a feleségemmel, de van, hogy a barátaimmal, vagy kollégáimmal megyek. Amikor utazom, akkor mindig az éttermi élmény az első, nem pedig az, hogy kivel megyek. Fontos azonban az útitársam személyében, hogy tudjak vele beszélni azokról a tapasztalásokról, amik az út során érnek. Erről már fiatal koromban döntöttem, hogy minden emberrel azt osztom meg az életemből, amiről azt gondolom, hogy erre ő felkészült és azonosulni tud vele.

Még egy éve sem indult el az Alexander the Guest nevezetű YouTube csatorna, de már több mint 170 ezer feliratkozóval rendelkezik. Számítottál ekkora sikerre?

A YouTube-csatornám február 20-án indult és akkor akikkel ezen dolgoztam azt mondták, hogy szükségünk lenne egy számszerű célra a csatornával kapcsolatban, hogy mérni tudjuk a sikert. Akkor azt mondtam, hogy fél év alatt szeretnék húszezer feliratkozót a csatornán, de bőven átléptük ezt a számot. 6 hónap alatt már 110 ezer feliratkozónk volt, így néha még felfoghatatlan, hogy elmegyek egy étterembe és várnak rám, majd a videókon is többmilliós megtekintések vannak. Valóban nem számítottam ekkora sikerre.

Mik a további terveid, további projektek a láthatáron?

Az utóbbi időben találkoztam több producerrel is egy tervben lévő projekt miatt, amelyben olyan helyekre látogatnánk el egy híres amerikai youtuberrel, ahol nincs jelen a Michelin Guide – mi pedig az ottani legjobb éttermeket mutatnánk be a közönségünknek. A látogatások alkalmával értékelnénk az ottani éttermek minőségét, valamint hogy esetleg érdemesek lehetnének-e csillag minősítésre. 

Emellett két angol producerrel is szerződés közeli állapotban állok, akikkel a tervünk, hogy megjelenjünk valamelyik streaming szolgáltató felületén. Velük kétszer találkoztam már és tervben van a következő találkozónk is: ebben a műsorban annak járnánk utána, hogy az emberek hogyan gondolkoznak a táplálkozásról, milyen formában elégítik ki ezt az evolúciós szükségletüket. Azt, hogy melyikből lesz valami egyelőre nem tudjuk, de nem is szövünk nagy terveket ezzel kapcsolatban, hiszen az élet majd alakítja.

Hirdetés

Korábban egyébként megkeresett már minket az egyik vezető légitársaság, hogy szponzorként társulnának mellém, erre azonban nemet mondtam, mert egyelőre nem szeretnék ebből pénzt csinálni. Most nagyon sokat tanulok és fejlődök az utazásaim és az élményeim révén. 

A későbbiekben pedig tervben lehet egy olyan éttermi élmény megalkotása, ami túlmutat a jelenlegieken, és aminek segítségével bárki „körbeutazhatná” a világot. E tekintetben egy franchise létrehozásában gondolkodom – sőt már tárgyalok is emberekkel, azonban ezzel kapcsolatban is a kihívás éltet inkább, mintsem a pénz. Szeretném hangsúlyozni, hogy még mindenről feltételes módban beszélek, egyelőre továbbra is felfoghatatlan számomra, hogy egy Békés megyéből származó emberként most amerikai és brit producerekkel tárgyalok, miközben nincs egy éves a YouTube-csatorna, ami mindezt lehetővé tette.

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram