Hirdetés
Hirdetés

Egyetlen karácsonyi asztalról sem hiányozhat, mi az? | A bejgli története

2023. december 8.
Ez az az édesség, amiből valószínűleg a legtöbb fogy hazánkban az ünnepek alatt, ráadásul a klasszikus mákos és diós íz mellett manapság már megannyi variációban elérhető. De vajon honnan ered és mi a története? Sorozatunkban nagy múltú desszertek történetét járjuk körbe, amelyekhez minden alkalommal egy budapesti hely desszertjét ajánljuk. Decemberben természetesen karácsonyi finomságok kerülnek terítékre, ezúttal pedig Szalma Lili, a La Téne társtulajdonosa avatott be minket, ők hogyan készítik a desszertet, amely egyetlen magyar ünnepi asztalról sem hiányozhat.
Hirdetés

Ahogy a karácsonyi asztalokon a bejgli évről évre megjelenik az asztalokon, az emberek nemcsak egy ízletes süteményt kapnak, hanem egy hosszú múltra visszatekintő gasztronómiai kincset is. A bejgli valódi jelentősége tehát nemcsak az ízében rejlik, hanem a hagyományokban és azok átadásában, amelyek generációkon keresztül kötik össze az embereket az ünnepek során.

 

Egy kis történelem 

A bejgli története szorosan összefonódik a magyar gasztronómiával és a karácsonyi ünnepek hagyományaival. Bár a pontos eredetét nehéz lenne egyértelműen beazonosítani, a bejgli valószínűleg a török hódoltság idején, a 16. vagy 17. században került be a Kárpát-medencébe. A törökök ugyanis ismertek voltak a finom töltött tekercsek iránti szenvedélyükről, és a keleti konyha ízeit hozták magukkal. A bejgli elnevezése is valószínűleg török eredetű. A "bejgli" szó a török "beğli" vagy "begli" szóból ered, amely egy tekercsre vagy göngyölített tésztára utal. Ahogy a receptek és a konyhai technikák az évszázadok során terjedtek és fejlődtek, a bejgli is a magyar konyha részévé vált, különösen a karácsonyi időszakban.

A sütemény készítése egyedi és aprólékos, és sok szempontból jelentős figyelmet igénylő feladat. A tészta elkészítése és nyújtása mellett a töltelék is külön gondot igényel, nem is beszélve arról, milyen fontos lépés a kelesztés és a sütés, amely során nagyon kell igyekezni, hogy ne repedjen meg a tészta. A hagyományos recepteket általában generációról generációra örökítik, és sok családnak saját, jól őrzött titkos módszerei vannak. Elkészítése így nem csupán kulináris készségeket igényel, hanem egyfajta családi együttlétet is jelent, amikor kicsik és nagyon közösen dolgozhatnak az ünnepi finomság a lehető legjobban sikerüljön. 

Bejgli, ahogyan a La Téne készíti 

„Négyféle különböző töltelékkel készítünk bejgliket, amikre már november végétől fogadunk előrendeléseket. A két hagyományos íz nálunk is a mák és a dió, ezekhez szuper magyar alapanyagokat használunk: a dió az Engelhardt Dióbirtoktól érkezik, a mák pedig a dunavecsei Zöldi Kertészettől. Erre külön büszkék vagyunk, hogy ilyen hazai partnerek biztosítják ezeket az alapanyagokat, rengeteg múlik azon, hogy milyen minőségű töltelék-alapanyagokkal dolgozik az ember egy jó bejglinél.

Egy kis extraként a citrusokkal játszunk idén: a mák töltelékbe kandírozott citrom, a dió töltelékbe pedig kandírozott narancs kerül”

– mesélte Szalma Lili, a La Téne társtulajdonosa és márkamenedzsere. 

„A két hagyományos íz mellett nagyon népszerű a nutellás-törökmogyorós és a pisztáciás bejglink. Ez a két íz és alapanyag ugyan eltér a megszokottaktól, de sokan talán éppen ezért szeretik és választják a kettő közül valamelyiket. A csonthéjasok mindegyikét saját magunk pörköljük, majd daráljuk finomra őket, és ebből keverjük ki a tölteléket. Minden évben újrakísérletezzük az arányokat, ugyanis nagyon sok múlik azon, hogy az adott időszakban épp milyen maga a csonthéjas, amit be tudunk szerezni. Az alaptészta viszont ezeknél a töltelékeknél is változatlan: magas minőségű vajjal és zsírral készítünk minden bejglit a műhelyünkben Badacsonyban, innen szállítjuk fel heti rendszerességgel Budapestre, a Bartók Béla úti POP UP üzletünkbe” – tette hozzá Szalma Lili. 

A La Téne pop-up kirakata a Bartók Béla úton

A budapesti pop-up karácsonyi üzlet minden héten csütörtöktől vasárnapig tart nyitva, ahol a bejgliken kívül sok más ünnepi finomság közül lehet még válogatni. A La Téne Pop Up december 23-ig várja a vásárlókat. 

 

Fotók: La Téne

 

Tovább olvasok:

A legédesebb hegycsúcs, ami minden desszertrajongót meghódít | A Mont Blanc története

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram