Káptalantóti megér több misét is
Hogyan kerülnek a kortárs alkotások Káptalantóti főutcájára? Az urbanizáció sajátossága, hogy a kultúrával átitatott helyszínek mágnesként magukkal vonzzák, és megtelnek a jobbnál jobb vendéglátóhelyekkel. A Káli Cool, Fővárosi Ráday Kult utca és a Bartók Béla Boulevard szervezésében edződött tulajdonosai ezen a folyamaton kívántak fordítani: úgy döntöttek, ismét eljuttatják a pezsgő kulturális életet olyan kevésbé frekventált területekre is, mint a Balaton felvidék apró falvai, de a kellemest a hasznossal elv alapján a minőségi vendéglátást is saját kezükbe veszik. A cél, hogy Káptalantóti visszakerüljön a térképre, hogy ne csak a termelői piac miatt érkezzenek ide az emberek, hanem végre magára a településre is kíváncsiak legyenek, töltsenek el minőségi időt, lazítsanak, lassítsanak le.

Egy megrendítő történetű szatócsbolt új élete
Bár korábban sosem foglalkoztak vendéglátással és döntően most sem ez a főprofiljuk, hiszen a tulajdonos, - a budapesti a Faur Zsófi Galéria - de úgy döntöttek, ha eljönnek a Balaton felvidékre, akkor kicsit muszáj ebbe is belekóstolniuk. Az üzlet történetét Szilágyi Pál – a Káli Cool üzletvezetője osztotta meg velünk:
A káptalantóti Liliomkert piac rendszeres vásárlóiként a nyári tömeget meglátva, hirtelen ötlettől vezérelve sétálták végig az érintetlen, szinte kihalt falun. Ekkor látták meg a már régóta eladó épületegyüttest. 2016 januárjában vették meg a több helyiségből álló ingatlant, ami a viszonylag ép homlokzat ellenére nagyon rossz állapotban volt. Felújítás közben derült ki, hogy az épületnek filmbe illő története van.

„A térségben a második világháború előtt nagyszámú zsidóság élet, zömében borkereskedők, kereskedők voltak. Ennek a boltnak a Rosenfeld család volt eredetileg a tulajdonosa. A háború legvégéhez közeledve – hogy a munkaszolgálatból, hogy és miképp szöktek meg, ma már nem tudni – a környéken bujkáltak. 1944 karácsonyán a szomszédos faluban lakó irigyük feljelentése nyomán, végül elfogták, és a saját szőlőik határában kivégezték őket. A ház leszármazott nélkül maradt, a háborút követően állami tulajdonba került, majd felosztották funkciók szerint. Klasszikus szatócsboltként ez volt régen a faluban a kocsma, a bolt, a mészárszék, de több telephely és kiszolgáló épület is tartozott hozzá. Akár a régi vidéki Magyarország plázája. Most ismét egyesítve lett, és igyekeztünk a falu központi szerepét betöltő, régi rangjához, méltóságához való módon felújítani és a kor elvárásaihoz igazított új funkciókkal feltölteni.”
Nyitás: 2020 július
2020-ra a teljes épület készen állt. Bár a pandémia miatt visszaléptek a megvalósítástól azok a forgalmazók, akikkel eredetileg együtt dolgoztak volna, de ez nem rettentette el őket attól, hogy a nyár közepén gyorsított tempóban megnyissák az üzletet. Mivel a fővárosban zárva voltak a romkocsmák, gondolták jó ötlet lehet egy hasonló hangulatú bárt nyitni lent, a Balaton mellett. Így végül a Fehér nyúl és a HopTop sörfőzde söreivel debütált a sörcsap.

„Tavaly július tizenegyedikén nyitottunk, ekkor már bőven benne voltunk a szezonban. Szerencsére mindenki felfedezni valót keresett, hogy mit lehetne még megnézni a Balatonnál, így szinte tökéletes volt az időzítés. Gyorsan tudtunk akklimatizálódni, az új hely vonzotta az embereket, és a járványügyi korlátozások is fellazultak a nyárra" — mesélte Szilágyi Pál.
Nyári galéria, francia mintára
Franciaországban bevett üzletmodell a vezető művészeti galériák között, amit itthon a Faur Zsófi Galéria honosított meg és vitt sikerre. A neves párizsi galériák nyáron komoly összegekért adják ki fővárosi kiállítótermeiket tengerentúli, döntően amerikai művészeknek, akik így ott tarthatják egyéni kiállításukat. A galéristák azonban nem mennek szabadságra, hanem leköltöznek Dél-Franciaországba, mivel nyáron ott összpontosul, ott tölti szabadidejét klientúrájuk, de a nemzetközi gyűjtőréteg prominensei is.
„Szeretnénk kicsik lassítani, hogy oda tudjunk figyelni a hozzánk betérőkre, és így megkaphassák azt a személyes figyelmet, amire igazán vágynak a vásárlók! Ez egy olyan hely, amitől nem akarsz idő előtt szabadulni. Magával ragadó és rabul ejtő, mindig vannak új dolgok, amiken megakad az emberek szeme, amire rácsodálkoznak.”

A retró berendezés nagy előnye, hogy itt mindennek külön története van. Nincs ez máshogy a bárpult frontjával sem, amit valójában két Mikus Sándor dombormű alkot. A galéria hagyatékgondozással, feldolgozással is foglalkozik, így került hozzájuk az a két sztálinbarokk dombormű (Munka után, Kévekötő), ami a pult elejét képezi. Az alkotásokat az a Mikus Sándor szobrászművész készítette, aki egyébként az ominózus 1956-ban ledöntött Sztálin szobrot is.

„A domborművek valószínűleg másodpéldányok, ám a retró belsőtérhez kiválóan illeszkednek. Köztéri műalkotást őrző épületként a Magyar Nemzeti Galéria, Köztérkép nyilvántartásába is bejegyzésre került.”
A Közért Bárban a kortárs művészetet a Faur Zsófi Galéria magyar és nemzetközi képzőművészeinek alkotásai képviselik. Az idén az ACB Galériával közös Bak Imre, Gábor Áron kiállításra készülnek, e emellett pedig olyan neves magyar fotóművészek képeivel készülnek, mint Dobos Tamás, Magyar Ádám, vagy Szatmári Gergely. A kínálatot az AMIKOR Galéria képző- és iparművészeti, lakberendezési tárgyai teszik színesebbé: bútorok, izgalmas, ikonikus tárgyak, design termékek, festmények, műtárgyak.
Mindemellett pedig hazai tervezők ruhái is megjelennek a Káli Coolban: Cakó Kinga, az Elysian, Anna Amélie, vagy az Enihorn.

Stílusos szállás, biciklis találkozóhely
A teljesen szezonális jelleggel működő Káli Cool addig tart nyitva amíg az épület is képes tartani a meleget, így október 23-a után zártak be tavaly. Az előző szezonjuk végig sikeres volt, az idén azonban a pandémia miatt nem sikerült kitapasztalniuk, hogy milyen lett volna a május, és egyelőre a június sem hozott sok változást.

Négy apartmant alakítottak ki az ingatlan hátsó részében, vintage és indusztriális loft stílusban. Mivel rajta vannak a Kék túra útvonalán, és a Badacsonyt kerülő biciklis túrákéin is, így aki a túra közben elfárad, vagy csak hosszabb időt szeretne tölteni a faluban, annak is van lehetősége náluk megszállni. Bár nincs balatoni panorámájuk, mégis sikerült látványossággá válniuk, így már olyanok is akadnak bőven, akik kifejezetten hozzájuk zarándokolnak el. A biciklis forgalom még nagyobb fellendítésére az udvarunkon álló 1942-es csehszlovák postavagon kialakításával is vannak terveik. Bár ebbe ezen a nyáron már valószínűleg nem vágnak bele, de szeretnék, ha egy elektromos bringa pont lehetne belőle.
Káli Cool gasztronómia
A kultúra mellett a helyi termelők is nagyszámban megjelennek a Káli Coolban:
„Kecskesajttól, füstölt karajon át a legjobb minőségeket kapod a térségben és ez igaz a gyümölcs és zöldségkínálatra is már a nyár közepétől. A Káptalantóti hétvégi Liliom piacról is sokan érkeznek hozzánk a termékeikkel.”
A Kapolcsikum lekvárjai, az eredetileg teafüvekkel indító Tóti-Herba szörpjei kaphatók náluk. Kisapátiból, a Búzalelkéből érkezik a kenyér, Ódor Dezsőtől a sajtok. Kinga Kamrája van hozzájuk a legközelebb, így jelenleg ők a legstabilabb beszállítóik. A rostos üdítőkkel kapcsolatban az Árpád pálinkát is forgalmazó tulajdonosi körhöz fordultak, akik a közelmúltban alapítottak üdítőital márkát. Az olíva olajuk és olíva pesztóik ugyan Szicíliából érkeznek, de az szintén a közelben található vászolyi forgalmazó jóvoltából.

A Balaton-felvidéken, közel a Badacsonyhoz adta magát a borkínálat is. A két falu: Káptalantóti és Kisapáti nevükben őrzik az egyházi fennhatóság alatt előállított bor emlékét. Jelenleg Sabar és Váli borokat tartanak a Káli Coolban.
Irány Hegymagas!
Azonban a Káli Cool nem a végső állomás!A tavalyi szezon lezárásával egy új projekt körvonalazódott, ez lesz Hegymagas, itt készül a Káli Cool következő bázisa.
„Ez Hegymagas falu legexkluzívabb épülete, a kocsma, a magyarországi klasszicista építészet egyik jegyzett ritkasága. Reméljük, hogy a jövő tavasszal, de legkésőbb a nyári szezonra el tud készülni. Ha üzemeltetés szempontjából nézzük ez egy kisebb épület, mint a Káli Cool, azonban a főprofilja ennek is a műtárgy kereskedelem lenne. Emellé pedig egy brunchos reggelizőhelyet képzeltünk.”
Az örökségvédelem alatt álló falurészen található épületek közül is kiemelkedik az ingatlan. A kocsma az utcafrontra néz, de mögötte a Szigligeti vár panorámája terül el. Az este, a délután a Szent György-hegyi borászatoké, ezért úgy gondolták, hogy lent a faluban nem lenne létjogosultsága egy bárnak, így döntöttek a reggeliző ötlete mellett. Jelenleg a Babkával és az Egy csipet tortával tárgyalnak, és bár még minden képlékeny, ők már látnak fantáziát a tervünkben.
Káli Cool
Cím: Káptalantóti, Petőfi Sándor utca 87.
Warning: Undefined array key 0 in /mnt/BLOCKSTORAGE/home/639033.cloudwaysapps.com/kqavbfzkwc/public_html/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 6
Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /mnt/BLOCKSTORAGE/home/639033.cloudwaysapps.com/kqavbfzkwc/public_html/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 6
Warning: Undefined variable $sponsor_data in /mnt/BLOCKSTORAGE/home/639033.cloudwaysapps.com/kqavbfzkwc/public_html/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 17
Warning: Attempt to read property "description" on null in /mnt/BLOCKSTORAGE/home/639033.cloudwaysapps.com/kqavbfzkwc/public_html/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 17