Hirdetés
Hirdetés

Vajas, illatos félhold | A tökéletes croissant nyomában

SZERZŐ: DG
2024. március 11.
Kétségtelen, hogy a croissant az a péksütemény, amellyel minden pékségben, kávézóban vagy éppen brunch spoton találkozhatunk. Tízből valószínűleg minimum kilenc ember azt mondaná, hogy francia eredetű, azonban az az igazság, hogy a története valójában Ausztriában, egészen pontosan Bécsben kezdődött.
Hirdetés

A „croissant” elnevezés a „cresent”, vagyis a „félhold" szóból származik, és el kell ismernünk, hogy tökéletesen jellemzi az újra és újra vékony lappá sodort majd hajtogatott, ikonikus formájú péksüteményt. A croissant eredetét először 1838-ban dokumentálták, amikor is még sima lisztből készültek, illetve diót vagy egyéb magvakat is tartalmaztak. Ezek a pékáruk nem csupán Ausztriában, hanem Közép-Európa-szerte elterjedtek voltak más-más néven. Persze joggal merül fel a kérdés, hogy akkor mégis mikor és hogyan léptek be a képbe a franciák? 

Osztrák illatok Párizs utcáin 

A legtöbb forrás szerint minden akkor kezdődött, amikor August Zang, egy osztrák tüzértiszt megnyitotta a Boulangerie Viennoise-t a párizsi Richelieu utcában. Állítólag olyan híresek és népszerűek voltak a bécsi kenyerei és péksüteményei, hogy a francia pékeket arra ösztönözte, hogy a félhold alakú pékáruból inspirálódjanak. A croissant népszerűsége egyáltalán nem csökkent, sőt csak tovább nőtt az évek során, és egészen odáig vezetett, hogy megszülettek az olyan változatai, mint például a fánkkal házasított cronut. 

Mitől lesz egy croissant „tökéletes”? 

Erre valószínűleg a pékeknek és cukrászoknak, illetve a fogyasztóknak is megvan a válaszuk, azonban az kétségtelen, hogy a jó croissant ismérvei a következők: a héja ropogós, a belseje puha és légies, az íze vajas. A számtalan rétege belül nem ragadhat össze, azonban nem is sülhet túl, miközben a külseje aranybarnára pirul. 

Persze attól, hogy tudjuk mi a megfelelő recept, még közel sem biztos a siker, ugyanis tudunk kell, hogy melyek a lehető legjobb alapanyagok. Mint minden esetben, itt is elengedhetetlen a minél magasabb minőségre való törekvés. Minden egyes lépés befolyásolja a croissant ízét, állagát és megjelenését, így olyan összetevőket kell választani, amelyek kifejezetten ennek a célnak az elérését szolgálják. Az vitán felül áll, hogy az egyik legfontosabb összetevő a vaj, aminek gazdag zsírtartalmúnak kell lennie, hiszen ez garantálja, hogy a péksütemény leveles tésztája réteges és ropogós legyen. Azonban, ha megtaláljuk a legjobb minőségű lisztet és vajat, még mindig nem elegendő ahhoz, hogy tökéletes legyen az eredmény. A tárolás, előkészítés és elkészítés során olyan hőmérsékletet kell biztosítanunk az alapanyagoknak, a sütés körülményeinek, amelyek a leginkább hozzátesznek az eredményhez. 

Hirdetés

Hosszas vitát lehetne arról indítani, hogy vajon mivel is érdemes tölteni a croissant-okat. Csokoládéval, pisztáciával vagy mandulakrémmel, esetleg lekvárral vagy vaníliával. Sokan azonban a sima töltelék nélküli verzióra esküsznek, ami kávéba vagy forró csokoládéba mártogatva is csodálatos ízélményt nyújthat.  

Forrás: Guide.michelin.com

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram