Sok csodálatos ételt köszönhetünk az olaszoknak. Ezek azonban általában nem a dietetikusok által javasolt diétánkba beilleszthető fogások. Glutén és tejtermékek minden mennyiségben, de talán a legjobb, ha kettő keveredik, legalábbis úgy fest az igazi comfort foodnak ez a titka. Ebben a tekintetben nem okoz csalódást az itthon egyelőre kevésbé ismert maritozzo sem. Ez egy édes, naranccsal ízesített péksütemény, amely bőkezűen meg van töltve egy tejszínes krémes töltelékkel. Maritozzi con panna.
Az édes olasz kenyerek nem ismeretlenek itthon sem. Ezeket tradicionálisan egyes ünnepekre készítik, így a húsvét vagy a karácsony közeledtével nem kell már Olaszországig zarándokolnunk, hogy beszerezzünk egyet. A maritozzo konkrétan Lazio térségéből származik, de eredete az ókori Rómába nyúlik vissza.
Nagyon népszerű volt állítólag a középkorban, mivel ez volt az egyetlen édesség, melynek a fogyasztását az egyház engedélyezte a böjt időszakában is. Így az "Er Santo maritozzo" azaz Szent maritozzo becenevet kapta a néptől. Bár azzal kapcsolatban megoszlanak a nézetek, hogy az édesség nem egy későbbi hagyomány útján nyerte-e el nevét, mivel úgy fest az az olasz férj szóból származik Erre pedig ráerősít egy 19. században létrejött édesen romantikus hagyomány, amelynek középpontjába került a desszert:
szokássá vált, hogy a férfiak március első péntekén egy maritozzo-ba rejtve a jegygyűrűt kérték meg kedvesük kezét. A cukormáz két csapdába esett szívet jelképezett.
A receptje az édesség készítésre jellemző, nagyon gyakori összetevőkből áll: liszt, tojás, méz és vaj keveréke. Az elkészítés folyamata és az összetevők pontos aránya teszi azonban különlegessé. Napjainkra ez az édesség is olyan gasztronómiai evolúción ment keresztül, mint az összes hagyományos ételünk: formáját tekintve kisebb lett, és új összetevőket adtak hozzá.
Ahogy minden ételnél, amint egyre népszerűbbé vált az emberek körében, mindenki hozzá tette a magáét, így vannak már a klasszikustól eltérő, egészen különleges változatok is, amelyek fenyőmagot, mazsolát, kandírozott narancsot adnak a tésztához, esetleg csokoládéba mártják azt. Önmagában mindegyik változat tökéletes, de talán felesleges is túlbonyolítani, mivel a maritozzo eredeti receptje önmagában is kiadós élvezet.
Rómában a maritozzo hagyományát megünneplik, ahogy Olaszországban szinte mindent, ami az embernek élvezetet okoz. December 1-jén Róma bárjai és éttermei maritozzo-nappal tisztelegnek a desszert előtt.
Akkor sem kell azonban szomorkodnunk, ha mostanában nem lenne lehetőségünk meglátogatni az olasz fővárost, elég, ha elsétálunk a Frankel Leó utcában üzemelő Dolcissimába és vásárolunk egy párat ebből a csábítóan krémes édességből, mivel Davide Deligio mestere a maritozzinak is.
Ha Ön is kedvet kapott elkészíteni!
Recept:
Hozzávalók 10-12 db elkészítéséhez
A tésztához:
450 g liszt
50 g rizsliszt
200 g víz
90 g cukor
30 g méz
1 nagy tojás
1 tojássárgája
60 g vaj (szobahőmérsékleten)
40 g napraforgóolaj
3 g száraz élesztő
8 g só
1 tk természetes narancs kivonat vagy 1db narancshéja
1 tojásfehérje (enyhén felvert)
Sziruphoz
100 g víz + 135 g cukor a sziruphoz
A krémhez:
500 g tejszín
90 g porcukor
néhány csepp vanília aroma
Maritozzo tészta
Egy tálba öntsük a vizet a száraz élesztővel és 200 g liszttel. Addig keverjük, amíg teljesen homogenizálódik. Fedjük le fóliával, és hagyjuk kelni, amíg a duplájára nem nő. Ez kb. 1-2 órát vesz igénybe, a hőmérséklettől függően. Amikor elkészül a tészta felületetét buborékok borítják. Ekkor adjuk hozzá a maradék 250 g lisztet a rizsliszttel, a narancshéjjal és a cukorral együtt, majd keverjük össze. Adjuk hozzá a tojást a sárgájával és a sóval együtt. Ez után öntsük hozzá a mézet, és folytassuk a dagasztást, amíg teljesen kész tésztát nem kapunk. Ez eltarthat egy ideig, ezért jobb, ha dagasztógépet használunk.
Ezután hozzá adjuk a vajat két részletben: csak akkor tegyük bele a második felét, amikor az első már teljesen felszívódott. Végül hozzáadjuk az olajat, megvárva, amíg a tészta teljesen felszívja. A tésztát zsírosnak tűnhet eleinte, de lassan változik majd a textúrája. A teljes dagasztási idő kb. 1 óra pihentetés nélkül.
Ha ezzel kész vagyunk a tésztát feltekerjük, és egy enyhén kivajazott edénybe helyezzük. Fedjük le és hagyjuk kelni, amíg a duplájára nem nő. Ez kb. 5 óra 25°C-on. Ha megkelt hajtsuk össze a tésztát, hogy óvatosan gázmentesítsük. Majd helyezzük vissza a tepsibe, és hagyjuk 30 percig szobahőmérsékleten.
Osszuk a tésztát 80 g-os darabokra, és formázzuk. Fedjük le fóliával, majd hagyjuk állni 20 percig. Ezt követően egy sütőpapírral bélelt tepsire tesszük őket, figyelve arra, hogy hagyjunk helyet közöttük a növekedéshez, fóliával letakarjuk, és duplájára kelesztjük 2 óra alatt.
Maritozzo krém
A tejszínnek és a tálnak, amelyben tejszínhabot készítjük, hidegnek kell lennie. Amikor a krém már kemény csúcsokat formál, apránként, egész idő alatt kevergetve adjuk hozzá a cukrot. Mielőtt befejeznénk a krém felverését, adjuk hozzá a vaníliakivonatot. Fedjük le műanyag fóliával, és hűtsük le a felhasználásig.
A maritozzo szirup
Megkenjük tojásfehérjével és 180°C-on sütjük kb. egy negyedórán keresztül a maritozzo-t.
Közben öntsünk egy serpenyőbe vizet és cukrot. Közepes lángon melegítsük, amíg egy lágy szirupot nem kapunk, ez kb. 5-6 percet vesz igénybe. Amikor kivesszük a sütőből a maritozzo-t, egy rácsra tesszük és megkenjük a sziruppal, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
A maritozzo töltése
Vágjuk ketté a kenyeret hosszirányban, anélkül, hogy az alját levágnánk. Kicsit szétnyitjuk, és megtöltjük tejszínhabbal.
A Dining Guide szerkesztőségének munkáját SAMSUNG okostelefonok segítik 2023-ban.