Hirdetés
Hirdetés

Kender, zab, burgonya, szója – avagy mire használjuk a növényi tejeket?

SZERZŐ: DG
2023. december 14.
Az alternatív tejek fogyasztása és használata egyre népszerűbb világszerte. A vegán életmódban fogyasztásuk elengedhetetlen, emellett olyan különböző egészségügyi problémák fennállása esetén kínálnak tejfogyasztási alternatívát, mint a laktóz intolerancia. Nem csak kávéba használhatjuk őket tejpótlásként, hanem főzés és sütés során is helyettesítenek, új ízt és állagot kölcsönözve az ételeinknek. Az ismertebb növényi tejeken kívül mint a szója vagy a zab, még számtalan variáció létezik, amivel ízesíthetjük kávéikat, süteményeinket: már kenderből és krumpliból is készítenek alternatív tejet.
Hirdetés

Szójatej

A legelső növényi tejet szójababból készítették, népszerűsége az 1980-as években kezdett nőni. Viszonylag semleges ízének köszönhetően sokféleképpen felhasználható, kiváló protein és kalcium forrás, illetve koleszterin mentes és alacsony zsírtartalmú. 

A legtöbb növényi alapú tejalternatívához hasonlóan a szójatejből is hiányoznak bizonyos vitaminok és ásványi anyagok, amelyeket az állati eredetű tejek tartalmaznak, ezért érdemes figyelni a tápanyagok megfelelő pótlására. Egy 2018-as oxfordi tanulmány szerint a szójatej a fenntarthatóság szempontjából a legjobb alternatív tej.

 

Felhasználás: torta, palacsinta, zabkása, smoothie, besamel és más szószok, jégkrém.


Zabtej

A magas vastartalmú zabtejből elérhető gluténmentes és glutént tartalmazó változat is, így beilleszthető lisztérzékenyek diétájába. Krémes, sűrű állaga miatt talán az egyik legjobb alternatív választás kávé készítése során. Barista változat is létezik belőle, ami könnyen habosítható.

 

Felhasználás: kávé, sütemények, zabkása,smoothie, bechamel és más szószok, jégkrém, koktélok.


Burgonya tej

A burgonya tej viszonylag új szereplője az alternatív tej szcénának. Minden tápanyagot tartalmaz, ami a burgonyában is megtalálható - fehérjét, rostot, szénhidrátot, zsírokat. Mivel burgonya tej önmagában meglehetősen híg, gyakran mandulatejjel keverve kapható. 

 

Felhasználás: kávé, zabkása, smoothie, bechamel és más szószok, koktélok.


Kendertej

A kevésbé ismert kender sokoldalúsága nem ismer határokat. A kendertej nagy mennyiségű fehérjét, valamint omega-3 és omega-6 zsírsavat tartalmaz. Jellegzetes és intenzív diós íze van, így használat előtt érdemes végig gondolni, hogy az ízvilága illik-e a készítendő ételhez.

 

Felhasználás: kávé, sütemények, palacsinta, kásák, smoothie.


Borsótej

A borsófehérje egyre keresettebb összetevő az élelmiszerpiacon, pozitív élettani hatása miatt étrendkiegészítőként is használják. A sárgaborsóból készült tej krémes állagú, íze viszonylag közelebb áll a tehéntejhez más alternatív tejekhez képest.

Felhasználás: kávé, sütemények, palacsinta, kásák, smoothie, bechamel és más szószok


Mandulatej

A mandula tej még mindig népszerű választás az alternatív tejek között annak ellenére, hogy a fenntarthatóság szempontjából az utolsó helyen szerepel a listán. Készítése rendkívül sok vizet igényel, ráadásul az Egyesült Államokban a méhek 70%-át a mandulafa-ültetvények beporzására használják. A mogyorófélékre allergiások számára nem ajánlott a fogyasztása. 

 

Felhasználás: kávé, sütemények, palacsinta, kásák, smoothie, fagylalt.


Mogyorótej

A mogyorótejnek rendkívül erős íze van, ezért leginkább sütéshez érdemes használni. A mandulatejnél valamivel környezetbarátabb a készítése, kiváló fehérje és E-vitamin forrás. A mogyorótej nem tartalmaz koleszterint és zsírt, azonban gyakran édesítik, ezért érdemes erre figyelni a fogyasztás során.

 

Felhasználás: sütés, jégkrémek, pudingok, smoothie.


Kókusztej

A kókusztej jellegzetes ízénél fogva fontos alapanyag az ázsai konyhákban. Gyakran használják főzéshez és sütéshez. A kókusztermékek iránti globális keresletnek azonban velejárója kókuszdió termelés miatti erdőirtás. Érdemes környezettudatos és fair trade márkát választani.

 

Felhasználás: Kávé, sütemények, koktélok, jégkrém, curry, levesek.


Rizstej

A rizstej híg állagának és lágy, édeskés ízének köszönhetően sokféleképpen felhasználható. A kereskedelmi forgalomban kapható rizstejet jellemzően barnarizsből és barnarizsszirupból állítják elő, cukorral vagy cukorhelyettesítőkkel édesíthető. Általában fehérjével és egyéb tápanyagokkal, például B12-vitaminnal, kalciummal, vassal vagy D-vitaminnal dúsítják. Egy 1914-es Meatless Cookery című könyvben található az első fellelhető rizstej recept, de csak a kilencvenes évek elején kezdték el elterjedten használni.

 

Felhasználás: sütemények, palacsinta, zabkása, kávé, koktélok, smoothie.


Diótej

A diótej az egyik legújabb szereplője a mezőnynek, népszerűsége pedig egyre nő. A dió termesztése sokkal kevesebb vízfelhasználást igényel, mint a mandulatermesztés, így a diótejnek kisebb az ökolábnyoma. Kellemes diós íze miatt jó választás sütemények készítésekor és kávéba. 


Felhasználás: kávé, sütemények, jégkrém, smoothie, koktélok.

 

 

Forrás: www.finedininglovers.com

Képek: 123 RF

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram