Hirdetés
Hirdetés

Így lehet kertészkedés nélkül saját avokádónk, tökmagunk, sőt csokoládénk és balzsemecetünk is!

SZERZŐ: DG
2020. november 12.
Egyre népszerűbb a közösségi finanszírozás és folyamatosan ötletesebbnél ötletesebb projektetre találni a neten. A CrowdFarming is egy ilyen remek kezdeményezés, ahol virtuálisan fogadhatunk örökbe gyümölcsfákat, tejet adó kecskéket, netán méhkaptárakat is. A szezonális, egyszeri díjért cserébe pedig nevelik, művelik és leszállítják majd a friss terményt, alapanyagot.
Hirdetés

Ismerősen cseng az IndieGogo vagy a Kickstarter közösségi finanszírozási gyűjtőoldlak neve, de hallottunk már specifikált gyűjtésekről is — ilyen jellegű kezdeményezés a CrowdFarming is, ami szerencsére már Magyarországról is működik.

Ha hasonló példát keresünk, akkor a 2019-ben debütáló  Plant a Tree koktélra is asszociálhatunk. A gin alapú kevert ital egy olyan frissítő, ami több bisztróban, bárban is kapható, és megvásárlásával az ital elfogyasztása mellett a bolygóért is teszünk. A koktél árában bennefoglaltatik egy "névre szóló" facsemete elültetése, a növény gondozása is. Szuper elgondolás és kivitelezés.

Fotó: Plant a Tree
Mi az a CrowdFarming?

A CrowdFarming lényege nemcsak az összefogás, hanem a gazdák támogatása, a mezőgazdasági folyamatok megismerése, majd végül a betakarított növények, elkészített olajak fogyasztása. Arról se feledkezzünk meg, hogy ilyen úton megfékezhető a túltermelés, a pocsékolás is.

Hogy működik?

A folyamat egyszerű: a CrowdFarming honalapján böngészve kiválaszthatjuk a növényt/terméket, hogy minek a termesztésébe, előállításába szállnánk be, majd átnézhetjük, hogy például melyik narancstermelő, vagy éppen sáfránnyal foglalkozó gazda a legszimpatikusabb. A gazdák zöme spanyol, francia, német, olasz, de osztrák és Fülöp-szigeteki családi gazdaságokat is találunk a listában.

Fotó: CrowdFarming

Pontosan, akkurátusan dokumentálják mindegyik gazdaság legfőbb tulajdonságait, kis jelvények mutatják, ha teljesen bio, vegyszerek nélküli gazdálkodás folyik, ha fiatal szakemberekről, ha generációkon átívelő családi vállalkozásról van szó. Mindezek mellett meglévő éves kimutatásokat, dokumentumokat is letölthetünk. Ebben a formában biztosak lehetünk benne, hogy jó helyre megy majd a befizetett összeg, lelkiismeretes és odaadó gazdák tevékenységét támogatjuk. Fotókon ismerkedhetünk meg velük, a családi vállalkozások esetében rengeteg belső infót is megtudhatunk.

A szezonalitás is fontos kérdés, ezért időszakonként nyitják meg az egyes "adoptálásokat". Országonként, kategóriánként is szűrhetünk, hogy melyik gazdaság életébe szeretnénk bekapcsolódni és honnan kapnánk szívesen a betakarított terményből, előállított termékből. Játékos és romantikus megközelítés, hogy képen rábökhetünk, hogy mi Inka vagy Isabelle teheneket szeretnénk támogatni, de persze az érkező sajtkészítmény nem csak Inkának köszönhető majd.

A teljesség igénye nélkül, néhány farm, és termék amelyek közül választhatunk:

Minden gazdálkodásnál pontosan megadják, hogy az összegért cserébe mi érkezik meg az örökbefogadóhoz. Sőt, ahol fel van tüntetve az opció a látogatásra, oda akár el is lehet menni, körbenézni és megismerkedni a családokkal, a földekkel. Ha pedig valaki a fenntarthatóságon aggódna és értetlenkedne a mangó vagy avokádó miatt: itt a bizonyíték, hogy Európában is lehet olyan feltételeket biztosítani ezeknek az egzotikus növényeknek, hogy ne kelljen még messzibb tájakról importálni őket.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram