Hirdetés
Hirdetés

Hogyan analizáljunk egy ételt?

2024. január 3.
Látás, szaglás, hallás, érintés, ízlelés – mind az öt érzékszervünkre szükségünk van ahhoz, hogy megállapítsuk egy étel minőségét. Séf Éric Briffard, a Le Cordon Bleu iskola főszakácsa és a Culinary Arts igazgatója segít abban, hogy milyen irányelvek mentén analizáljunk egy ételt lépésről lépésre.
Hirdetés

Mit jelent pontosan egy étel analizálása?

Az analizálás azt jelenti, hogy szakértő tudással mondunk értékítéletet egy ételről, figyelembe véve az ízeket, a hozzávalók minőségét. Tulajdonképpen egy étel identitását keressük az érzékszerveink segítségével. Minél több tapasztalatra teszünk szert, értékítéletünk annál megbízhatóbb az ételekkel minőségével kapcsolatban. Egy étel analizálásához minden érzékszervünkre szükségünk van: szaglásra, látásra, hallásra, érintésre és ízlelésre. Az analízist minden alkalommal megfelelő körülmények között kell elvégeznünk: a helység, ahol tartózkodunk, legyen megfelelően szellőztetve, szükséges a nyugalom, a jó fényviszonyok, és az is elengedhetetlen, hogy a kóstoló ne dohányozzon, illetve, hogy ne viseljen túl erős parfümöt, mert ezek a kemikáliák befolyásolják az érzékszerveket. 

 

Mitől válik felejthetetlenné egy étel?

Egy étel akkor lesz emlékezetes, ha meglepi kóstolóját, ha érzelmeket vált ki belőle, ha felkelti a kíváncsiságot, és stimulálja az érzékszerveket az ízek és a struktúra különleges kombinációjával. Egy étel megkomponálása lényegében alkímia: az öt ízzel (édes, savanyú, sós, keserű, umami) való játék és az ételekben megjelenő arányuk képes arra, hogy élvezetet nyújtson, gyerekkori emlékeket elevenítsen fel, érzelmeket váltson ki. A tiszta kiváltott érzelem ritka, de felejthetetlen. Az umami íz csatlakozott a legkésőbb az öt alapíz közé. Az 1980-as évekig csupán a keserű, a sós, az édes és a savanyú létezett, majd a glutamátnak is nevezett umami is beállt a sorba, ami közvetlenül az ízlelőbimbókat stimulálja.

Az analízis menete

Látás (az étel külleme)
Először egy étel látványával találkozunk, a szemünkkel figyeljük a harmóniát, a tányérra felállított kompozíciót. Fontos, hogy egy fogás harmonikus és kiegyensúlyozott legyen mind színekben, formákban, megjelenésben. Egy jól megkomponált étel megragadja a tekintetünket és felkelti a kíváncsiságunkat függetlenül attól, hogy milyen konyhaművészeti stílusban, illetve technikával készült, a klasszikus konyhától kezdve az újhullámos felfedezésekig. 

Szaglás (az étel illata)
A vizuális aspektus után a szaglásunk következik: az étel aromái felébresztik a szaglószervünket. A szaglás egy olyan érzékszerv, ami asszociációs módon működik, egy illat hatására képek, ízek, emlékek sorakoznak fel előttünk. Sok séf olajokkal és egyéb fűszerekkel hinti meg a tányért közvetlenül azelőtt, hogy az a vendég elé kerülne.

Hirdetés

Hallás
A következő érzékszervünk a hallás: egy millefeuille roppanása, ahogy hozzáér a villánk, egy sült bőrének ropogása mind stimulálják az étvágyat. Egy jó ételnél elengedhetetlen a tökéletes hangú állag.

Érintés - (az étel textúrája)
Az, hogy egy ételnek milyen az állaga vagyis a textúrája, megelőzi az ízlelést. Az agyunk hamarabb realizálja az állagot, azt, hogy valami kemény, puha, ragacsos vagy roppanós, lletve a konzisztenciát is, hogy egy étel zsíros, száraz, nedves. A hőmérsékletet, aminek szintén elengedhetetlen a tökéletessége, szintén hamarabb észlA kóstolás során számos szubjektív szempont is létezik, ami szerepet kaphat analizáláskor. Az étel neve egyesek számára számottevő lehet, ezért fontos, hogy olyan nevet viseljen, ami felkelti a figyelmet. Amikor egy fogás összetevőit olvassuk, gyakran elképzeljük, hogy milyen lesz az, ami elénk kerül, az ételnek pedig az a feladata, hogy ennek eleget tegyen, sőt, felülmúlja az elvárásainkat.eljük. Egy jó étel játszik az állagokkal, meglepetéseket tartogat, és meg határokat feszegetni. 

Ízlelés

Ezek után megízleljük az ételt. A kóstolás felfedi az étel ízének komplexitását, texturáját, alkímiáját. Több kritériumot is mérlegelnünk kell mielőtt döntést hozunk egy étellel kapcsolatban: az étel hőmérséklete, az állaga, a fűszerezése és az öt íz harmóniája. Bár minden érzékszervünk fontos szerepet játszik az analizálás során, az összes közül az ízlelés a legerősebb.

Hogyan kóstoljunk?

Ahhoz, hogy megállapítsuk, hogy a fogás harmonikus-e, ügyeljünk arra, hogy egy falat az étel minden komponensét tartalmazza. Csak így lehetséges megállapítani, hogy az étel hozzávalói balanszban vannak-e egymással. Minden komponensnek reagálnia kell a többire, nem elég, ha önmagukban finomak: a hozzávalók és az elemek összességének íze adja ki a teljes képet a fogásról. 

 

Forrás: cordonbleu.eu
Képek: Unsplash

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram