Hirdetés
Hirdetés

Frankenmeat vagy kézműves biotechnológia

SZERZŐ: Mihály Kamilla
2014. május 13.
Nagyjából az ezredforduló óta folynak kísérletek laborhús előállítására, ám az első így készült hamburgerrel tavaly nyárig várni kellett. Az akkor újságírókból és táplálkozásszakértőkből álló kóstolóbizottság a húsból főleg a hússzerűséget hiányolta.
Hirdetés

Nagyjából az ezredforduló óta folynak kísérletek laborhús előállítására, ám az első így készült hamburgerrel tavaly nyárig várni kellett. Az akkor újságírókból és táplálkozásszakértőkből álló kóstolóbizottság a húsból főleg a hússzerűséget hiányolta

Frankenmeat vagy kézműves biotechnológia

Frankenmeat vagy kézműves biotechnológia


A rendező Maastrichti Egyetem szerint a Lombikburgeren mesterséges vér-, zsír- vagy akár csontkitenyésztéssel is könnyen lehet segíteni. Az egyelőre sokszor Frankemeatnek csúfolt biológiai képződmény elég jókor jön, mert a Föld nem tudja tartani a lépést, a vágóállatok tenyésztése súlyos környezeti hatásokkal bír, és óvatosan becslések szerint 2050-re az emberiség húsigénye is megduplázódhat. Ez az új húsipari paradigma új szereplőket is szállít, a kézműves hústenyésztőket, legalábbis izgalmas latolgatásokat arra nézve, hogy előrehaladott biotechnológiai környezetben mit jelent majd a műgonddal készült kisszériás termék.

A Bite Labs nevű cég példéul azt igéri, hogy "kézműves celebszalámikat" forgalmaz majd, és a termékprofilt olyan sztárok alkotják mint James Franco, Jennifer Lawrence vagy Kanye West. A celebek izomtenyésztésre alkalmas őssejteket adományoznak a cégnek, amiből aztán a donorokra jellemző ízjegyeket bontanak ki. Jennifer Lawrence sejtjei például egy nyuszi-sertés húskeverék karakterét adják, mézes, gyömbéres, narancsos felhangokkal, a Kanye Westből kitenyésztett szalámi pedig durvábbra darált sertést használ, magyar pirospaprikával és egy csipetnyi jalapenoval füszerezve. A termékpalettán kínált celebekre automatizált tweeteket küldhetünk, ha szeretnénk hogy a projekt megvalósuljon, azzal a felhívással, hogy "leszel a szalámim?" A BiteLabs egyébként nyilvánvaló módon egy startup paródia, a weboldal felépítése, a közösségi toborzás egy jól ismert sémát működtetnek, és ügyesen terelnek afelé, hogy kicsit elgondolkozzunk, egy világjobbító vállalkozás meddig mehet el, hogy világjobbító voltát igazolja.
Christina Agapakis (balra) és Sissel Tolaas | Fotó:agapakis.com

Christina Agapakis (balra) és Sissel Tolaas | Fotó:agapakis.com


Valós biotechnológiai lehetőségekről beszélünk tehát, de szerencsére nemcsak húst lehet tenyészteni celebekből. A Dublinban bemutatott Selfmade című projektben például emberi baktériumokból tenyésztettek sajtokat. A szintetikus biológia témájában nyílt kiállításon összesen 11 sajttípust mutattak be, melyet könnyekből, és különböző testfelszíni baktériumokból nyertek ki. Olafur Eliasson képzőművész könnyei, Hans Ulrich Obrist kurátor köldökéből származó szöszök, és a Michael Pollan séf orrából vett mikrobiológiai minták jelentették az alapját a baktériumkultúrának, amiből egy amerikai kutató, és a projekt kezdeményezője, Christina Agapakis fejlesztett sajtokat. A norvég művész, Siseel Tolaas szerint ha egy penetráns sajt nem sokban különbözik az emberi láb bűzétől, akkor ideje másként tekinteni az emberi testre, és lebontani azokat a társadalmi tabukat, amik elidegenítenek saját szervezetünktől.
Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram