Hirdetés
Hirdetés

El Bulli 1846 – Valóban eljött a megnyitó ideje

SZERZŐ: Király Márton
2023. június 16.
Mítosz és emlék lett a neve, a bezárás óta eltelt tizenkét év miatt pedig már történelem is. Ezt a történelmet mutatja be a mintegy két és fél óra alatt bejárható, négy koncepció köré épülő kiállítás.    
Hirdetés

Visszatér egy legenda

Amikor a világhírű séf, Ferran Adrià 2011-ben bezárta a három Michelin-csillagos El Bulli éttermet, az éppen hírnevének csúcsán állt. A bejelentés sokkoló hullámokat keltett a kulináris iparágban.

Tizenkét év telt el azóta, hogy az El Bulli étterem utolsó vendégeit fogadta. A legendás helyszín a június 15-én újra megnyitotta kapuit, igaz, innentől más szerepkörben, nem vacsoravendégként, hanem látogatóként térhetünk be a múzeumként tovább működő egységbe. Az El Bulli, az elmúlt évtizedek konyhaművészetének meghatározó szereplője visszatért, de ezúttal ételek felszolgálása nélkül.

A Katalóniában, Girona tartomány partvidékén, Rosesban található, csaknem 4000 négyzetméteres térben 69 installációt bemutató kulturális központot alakítottak ki, ahol a látogatók tiszteleghetnek az El Bulli örökség előtt, és megérthetik, miért volt az étterem valódi mérföldkő a gasztronómia világában.

A hosszú várakozás

Az újranyitásra végül a tervezettnél is jóval többet kellett várni. A koncepció többször is megváltozott, sokáig az is kérdéses volt, hogy exkluzív csoportokon kívül mások is látogathatják-e a múzeumot, végül pedig a többször is elhalasztott nyitásba az elmúlt évek legnagyobb újratervezője, a koronavírus is beleszólt. A küzdelmekről, a belebegtetett koncepciókról, a felröppenő hírekről annak idején a Dining Guide is beszámolt. Végül majdnem pontosan tizenkét évnek kellett eltelnie, de az Adrià életmű, a megkerülhetetlen étterem, a gasztronómiai szentély előtt tisztelgő innovatív kiállítás végre elkészült.

@FERRAN ADRIA Facebook

El Bulli 1846 néven nyílnak meg a kapuk. A számnak üzenete van, tisztelgés az úttörő séfek, Ferran és Albert Adrià előtt, akik csapatukkal 1998-tól kezdve pontosan ennyi receptet, ételt alkottak meg a konyha falai között.

"Ez egy olyan múzeum, ahol elmagyarázzuk, mit tett az El Bulli, hogy olyan sikeres legyen, mint amilyen volt, és amiért még ma is az. Egy étterem, amely paradigmaváltást hozott a nyugati gasztronómiába" - nyilatkozta Adrià az El País című spanyol lapnak. " Az emberek, akik ismerték, meg lesznek hatódva, hogy viszontláthatják. Fontos, hogy megőrizzük az örökségét".

Új tér, régi hangulat

Az új tér installációkkal, művészeti és audiovizuális bemutatókkal meséli el az étterem történetét, emléktárgyakon, visszaemlékezéseken, anekdotákon keresztül. Kiállítják azt a több mint 100 ötlet, melyeket Adrià 2012-től festékekkel és vattapamacsokkal skiccelt fel ötletpapírjaira, de olyan innovatív eszközökkel is találkozhat a közönség, amelyeket az El Bulli-csapat készített vagy éppen adaptált és használt a konyhában. Szifonok, dehidratálók és liofilizátorok, mindegyik immár kiállítási tárgyként.

1846 étel

A látogatóknak lehetőségük lesz arra is, hogy (újra) meglátogassák az étterem híres főtermét, az eredeti, akkoriban használt fából készült székekkel, szalvétákkal és poharakkal. Egy nagy képernyőn archív videókat vetítenek az El Bulliban dolgozó szakácsokról, a konyhában folyó munkáról.

Mítosszá vált szörnyeteg, történelemmé vált életmű

Az El Bulli 1964-ben nyílt meg először, Adrià pedig 1987-ben vette át a konyhát. Az étterem 1997-ben három Michelin-csillagot kapott, és folyamatosan a világ éttermeinek legjobbjai között emlegették, Adrià pedig a molekuláris gasztronómia egyik legnagyobb nevévé vált újító technikával elkészített, más nézőpontban megközelített fogásainak köszönhetően. Amikor az étterem 2011-ben bezárt, Adrià így indokolta a döntést: az étterem „szörnyeteggé vált, amelyet meg kell szelídíteni és át kell alakítani".

"Ha az El Bulli nyitva maradt volna, akkor mélypontra kerülhetett volna" - mondta Adrià nemrég az El Paisnak. A bezárás viszont biztosította, hogy az étterem megmaradjon a legnagyobb legendák között.

Mítosz és emlék lett a neve, a bezárás óta eltelt tizenkét év miatt pedig már történelem is. Ezt a történelmet mutatja be a mintegy két és fél óra alatt bejárható, négy koncepció köré épülő kiállítás.

Forrásaink voltak:

1 2 3 4

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram