Hirdetés
Hirdetés

“Egy étterem stílusa nem luxus kérdése” – A WAFT Studio vezető tervezőjét, Hergenrőder Ildit kérdeztük

SZERZŐ: DiningGuide
2020. október 9.
Az utóbbi évtizedekben Magyarországon is óriási változáson esett át az éttermek arculata, külső és belső megjelenése. Ma már épp úgy elvárás a környezet stílusos kialakítása, mint maguk az ételek minősége. Mára egy sokszínű szakma épült e szektor kiszolgálására, mi pedig most egy fiatal szakembert kérdeztünk a munkájáról. Hergenrőder Ildi a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen tanult, térrendezéssel és dizájn kialakításával foglalkozó cégét, a WAFT Studio-t pedig öt évvel ezelőtt alapította meg. Őt kérdeztük.
Hirdetés

Interjúnk a WAFT Studio közreműködésével készült. (X)

Él egy olyan sztereotípia, miszerint a látvány, a dizájn megtervezése úri huncutság, és meg lehet azt oldani házon belül is egy jobb ízlésűnek tartott családtag vagy munkatárs ötletei nyomán. Tapasztaljátok ezt ti is?

Hergenrőder Ildi: Azt tapasztaljuk az utóbbi időben egyre inkább fókuszba kerül a nagyobb budgetet felemésztő teljes átalakítási igény mellett a vendéglátó egységek “ráncfellvarrási” igénye is. Nagyon fontosnak tartom, hogy az ügyfeleink a kezdetektől fogva lássák, hogy mi az ő céljaik megvalósításáért dolgozunk, velük együtt gondolkodva abban is, hogy a kitalált látvány ne emésszen fel felesleges költségeket. A mi egyik legfőbb feladatunk, hogy a megálmodott dizájnt racionálisan átgondolt térelemek használatával, hiteles anyagokkal alkossuk meg. Tehát a látvány nem mehet a funkció rovására.

Hiteles anyagok használata alatt azt értjük, hogy ne érezze magát az ember díszletek között?

Igen, és ne legyen utánérzése. Ez a hitelességérzet egyébként a portán, vagyis a bejáratnál kezdődik. Mi úgy szoktunk fogalmazni, hogy

ezen a ponton válik a célcsoportból vendég.

Hergenrőder Ildi (WAFT Studio)

Itt mik lehetnek a típushibák?

Gyakori hiba, ha egy kávézó vagy étterem más árszínvonalat kommunikál a megjelenésével, mint amire odabent számíthatunk. Ez is tudatos tervezést igényel. Felesleges túlzott eleganciát sugallani egy könnyed, barátságos hangulatú bisztróról pusztán esztétikai okokból, mert el fog venni a vendég komfortérzetéből. De a mi munkánkat leggyakrabban funkcionális kérdések határozzák meg. Divatosak például a nagy felületet lefedő ablakmatricák, amik kívülről jól nézhetnek ki, erősíthetik a dizájnt, viszont megakadályozzák azt az egyszerű igényét az embereknek, hogy bepillanthassanak egy helyre. Hangulatos, meleg fényekkel lehet csalogatni az utcáról, a belátás lezárása nem feltétlenül megtérülő megoldás.

Egy önazonosságot sugalló trattoria

Amiről a felületes szemlélő legfeljebb annyit jegyez meg magában, hogy de jól néz ki egy-egy növény vagy bútor, annak nyilván mind üzenete van, és ezek az üzenetek nem feltétlenül tudatosulnak bennünk. Tudnál példát mondani ilyen eszközökre?

Ezekkel is már a találkozás első pillanatánál élni lehet. Ha a bejárat nincs csupaszon hagyva, hanem növényszigetekkel vagy más dekorációs gruppokkal (elem csoportokkal – a szerk. megj.) van hangulatossá varázsolva, azzal tudat alatt azt sugallod a vendégeknek, hogy ez a melegség és gondoskodás jellemzi majd az ő kiszolgálásukat is. De léteznek ennél elvontabb eszközök is természetesen, amelyek áttételesen

vezeti az emberek döntéseit.

Egy régi lengyel étterm portája

Mondanál rá példát?

Még mindig a portánál maradva régi trükk a fali cégérek esetén, hogy ha a járásirányra merőlegesen helyezzük ki őket, annak van egyfajta megállító ereje. Ezt lehet erősíteni még fali zászlókkal, kültéri lámpakarokkal vagy egy brandigelt árnyékolóval is az ajtó felett. Ezzel ellentétben pedig elvezethetik a járókelőt a bejárattól a kirakat üvegén vagy a bejárat feletti frízen megjelenő vízszintes vonalvezetésű grafikai, formai elemek.

Cégér valódi figyelemfelkeltő és megállító funkcióval

Milyen hibába szoktak beleesni a vendéglátóhelyek akkor, ha törekednek az igényes megjelenésre, mégsincs egyben az egész?

Egy étteremben szükségesek az információs felületek is, étlap, kiírások. Ezek gyakran nem simulnak bele az összlátványba, pedig ugyanúgy a megjelenés részei akkor is, ha funkcionálisak. Fontos, hogy a vendéglátóhely átgondolt grafikai arculata és az enteriőr minden eleme közös koncepció, egység szerint jelenjenek meg egészen a tálalásig.

Elhangzott már a hangulatos megvilágítás kérdése, és valóban senki sem szereti a kórtermi hangulatot.

Ez kulcskérdés, igen. Nagyobb átalakítások esetében mindig javasoljuk az indirekt fényeket, ami jöhet akár képmegvilágítókból vagy álmennyezetbe süllyesztve, de az asztali kislámpák vagy állólámpák épp úgy soha nem mennek ki a divatból. A költséghatékonyságnál maradva pedig, ha csak a lámpabúrák anyagait cseréljük ki egy egyedi új megoldásra, már azzal is kicsit átöltöztettük a helyet. Egy burjánzó, szép kerthelyiség esetében pedig az alulról megvilágított bokrok, fák , kis lampionok, fényfüzérek nagyon sokat hozzá tudnak adni a hangulathoz.

Fények zöldbe bújtatva

Egy egyedibb megoldás nem tudja “fárasztani” a teret, és viszonylag gyorsan unalmassá tenni, ha mindig ugyanaz az elsőre meghökkentő, többedjére viszont elcsépeltnek tűnő látvány fogad?

De igen. Erre is számos javaslatot tudunk nyújtani a megrendelőinknek. Óriás festővásznokra olyan képeket, grafikákat lehet nyomtatni, ami kifejezi az adott helyet – vagy éppen teljesen eltér tőle –, a következő szezonban a nyomatot lecserélve pedig frissíthetünk az enteriőrön. Tapétázással is könnyen stílust válthatunk, ez most szintén nagyon menőnek számító megoldás. Elég, ha egy fókuszban lévő kisebb falszakasznak adunk domináns, karakteres jelleget, akár egyedi tapéta gyártásával. Itt jöhet be például egy már említett, nem hiteles látványelem, amikor drága anyagokat, köveket nyomtatnak tapétára, az nagyon sokat elvesz a tér megjelenésének nívóján.

Hergenrőder Ildi (WAFT Studio)

A kényelmetlen szék vendégűző is tud lenni...

Ezerféle megoldás létezhet a puha, alacsony székektől a magasabb, feszesebb bárszékekig, de aranyszabály, hogy kerüld az olcsó műanyag székeket! Én mindig ajánlom a párnákat, hiszen az érintés ereje, a puhaság vendégmarasztaló tud lenni. A vízlepergető, szennytaszító speciális anyagok megválasztása azonban fontos, ahogyan nagyon lényeges a tisztítás is. Ez teljesen egyértelműnek tűnik, de sok helyen mégsem ezt látjuk.

A minimál enteriőr is elbírja a párnákat

Sok helyen bántó egy-egy beszállító, támogató cég megjelenése az enteriőrben. Ezzel lehet bármit is kezdeni?

Ha elkerülhetetlen a beszállító adta berendezési tárgy vagy eszközök megjelenése, akkor legfeljebb annyit tehetünk, hogy a felkínált szettekből a legsemlegesebb, legvisszafogottabb színt választjuk. És persze

nem szükséges ezeket frontálisan a vendég arcába tolni.

Visszatérő a beszélgetésünk során a melegség, barátságosság, jóllehet nem csak ez a stílus lehet egy hely sajátja. Vagy igen?

Én nagyon hiszek benne, hogy a legtöbben ilyen környezetben érezzük jól magunkat, és nem hideg, kemény, fémes színek és anyagok között. Sőt, akár egy nagyobb légtér, sok monokróm szín között, kevés berendezési tárgy használatával is lehet egy kis lelket csempészni egy-két jól megválasztott elem beemelésével, legyen az egy meleg tónusú, de mindenképpen mintás szőnyeg, egy épített dobogó vagy sziget. A ridegséget sugárzó nagy egységes felületeket így megtörjük, mégsem veszíti el az eredeti identitását. A globális enteriőr hangulatán túlmenően fontos, hogy a vendég aurája körül a közvetlen környezet is legyen gondosan kidolgozott, vendégmarasztaló, meleg, barátságos. Az élő növényeknek nagy szerepe van a melegség, otthonosság megteremtésében, kültéren és beltéren egyaránt.

Árkádszerűen épített zöldfolyosó

A növények mindig sokat hozzá tudnak adni egy hely hangulatához – de sokszor mégsem olyan szép a megvalósításuk, mint a Pinterest-képeken.

Igen, egy lugas ültetése például igen hangulatossá tud tenni egy kültéri vendégteret. Ha pedig még növekedésben van a növény, és nem elég dús, időlegesen textilekkel, lampionokkal lehet javítani a meleg összhatáson.

Vintage stílusú dizájnlámpák lágy, sárga fénnyel

Szentségtörés a műnövény?

Nem. Nagyon élethűek kaphatók ma már. Leghitelesebb az élő növény alkalmazása, és annak megfelelő gondozása. Amennyiben nem megfelelőek a fényviszonyok az elképzelt dús növényzethez, vagy a személyzetnek egyszerűen nincsen kapacitása a megfelelő gondozásra (vagy a tulajdonosnak növénygondozó kertész megfizetésére), érvényes megoldást jelenthetnek a műnövények.

Manapság ez az iparág is finomodott, már nagy a kínálat a közelről igen élethű műnövények területén.

Minden megbízásotok más és más, hiszen minden megrendelő és az ő igényeik is különbözőek. Mi az, ami egységesen a célotoknak mondható a munkátok során?

A megrendelői elégedettség, ami mögött ott a tisztelet, az odafigyelés, a pontosság és a megbízhatóság. Nagy energiákat fordítunk egy projekt megkezdésekor arra, hogy teljes mértékben értsük meg a megrendelő szempontjait, a célcsoportja és az ő igényeit térképezzük fel alaposan, hogy egy úton haladhassunk az első lépésektől az átadásig. Véleményem szerint a remek munka abból a hármas egységből, egyensúlyból születik, amelyben a feltálalt étel, annak tökéletes megjelenésével és ízeivel összhangban van a figyelmes, kedves felszolgálással és az átgondolt, igényesen megtervezett a környezettel.

Olvassa el korábbi írásunkat is!

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram