Hirdetés
Hirdetés

Coronation Quiche - Recept a Windsor-házból, történelmi körettel

SZERZŐ: Király Márton
2023. május 5.
Az eseményen összesen háromszázötven vendég vett részt, ez akkor is kihívás, ha nem számítjuk a jelentős személyek feltételezhetően kimunkált, komoly minőséghez szokott ízlését.
Hirdetés

1953-2023

Május hatodikán olyan események zajlanak Londonban, amelyekhez hasonlót hetven éve nem láthatott a világ. III. Károly néven megkoronázva hivatalosan is trónra lép Wales egykori hercege, a Windsor-házból származó Károly Fülöp Artúr György.

Ahogyan ez ilyenkor lenni szokott, a Buckingham-palota közzétette a ceremónia menetrendjét, elküldte a meghívókat, utolsó szakaszába léptette a már sokszor elpróbált szertartás még szervezést igénylő részeit, és ami cikkünk szempontjából a legfontosabb, kihirdette a koronázás hivatalos ételét és közzétette a receptet.

Ezzel pedig az angol konyhatörténetnek az a része, mely együtt íródik az Egyesült Királyság uralkodóinak történetével, új fejezetet kapott, megszületett a „Koronázási Quiche.”

Ünnepi Receptek

Az angol uralkodóház jeles ünnepeire készített ételeknek ugyanis komoly hagyománya és története van, amelyből külön kategóriát képviselnek a koronázásokra készített ételek. Mielőtt rátérnénk arra, hogy Anglia legidősebben trónra lépő uralkodója mit választott és bemutatnánk a receptet, szót kell ejtenünk egy hetven évvel ezelőtti eseményről és egy ekkor készült ételről.

1953 június másodikán koronázták meg II. Erzsébetet, a londoni Le Cordon Bleu, ez a patinás gasztronómiai iskola, úgy döntött, hogy valami különlegességet készít a jeles alkalomra. A recept a „Poulet Reine Elizabeth” nevet kapta, de mára mint „Coronation Chicken”, azaz koronázási csirke lett ismert és hihetetlenül népszerű. Nem csak egy olyan recept született meg, ami azóta az Egyesült Királyság sőt a Nemzetközösség számos konyhájának megkerülhetetlen, sokszor újra-, és átgondolt eleme, de az étel a nemzetközi főzőiskola történetében is nyomot hagyott.

Rosemary Hume és Sir Eccles

A Le Cordon Bleu Institute, mely világszerte ismert komoly konyhatechnológiai oktatásáról, szigorú képzési rendjéről, régi szereplője a gasztronómiai szcénának. Az intézmény gyökerei egészen a tizenhatodik századig és a francia királyi udvarig nyúlnak vissza és egykori diákjuk, bizonyos Rosemary Hume volt az, aki 1933-ban elérte, hogy a neves iskola Londonban is indítson képzést.  Hume sem volt akárki, ő volt az első brit, aki sikerrel elvégezte a Le Cordon Bleu képzését és később ő lett a londoni intézmény igazgatója is.

Alig húsz évvel a londoni iskola megnyitása után az intézmény kiadta tanítványainak az addigi legkomolyabb feladatot: ebédmenüt komponálni a koronázást követő magánebédre, Őfelsége és vendégei számára.

Bár a hallgatók először azt hitték, tréfáról van szó, Hume hamar közölte, hogy a felkérés a komoly és a lehető legmagasabb körökből érkezett.

Sir David Eccles, a hatalmon lévő konzervatív kormány munkaügyi minisztere kapta a megbízást, hogy a koronázást követő ebédet, melynek illusztris vendégkörét meghívott kormányfők, regnáló uralkodók és az arisztokrácia krémje alkotta, megszervezze és lebonyolítsa. A Viktória-renddel is kitüntetett harcedzett veterán pedig teljes bizalmát Rosemary Hume-ba, a Le Cordon Bleu londoni igazgatójába helyezte, abba a szakácsba, aki immár húsz éve tanította Angliát az haute cuisine rejtelmeire.

Az eseményen összesen háromszázötven vendég vett részt, ez akkor is kihívás, ha nem számítjuk a jelentős személyek feltételezhetően kimunkált, komoly minőséghez szokott ízlését. A londoni iskola még soha nem szolgált ki ennyi vendéget egyszerre, de kiválóan felnőtt a feladathoz. Délután kettőkor indult a szerviz és zökkenőmentesen zajlott az első fogástól az utolsóig.

Poulet Reine Elizabeth

Egy gond nélkül lezajlott ebéd, még akkor is, ha koronázási ceremónia után következik, legtöbb esetben megmarad lábjegyzetnek a történelemkönyvek lapjain. Az a tény, hogy ez 1953. június másodikán máshogyan alakult, a már emlegetett fogásnak, a Poulet Reine Elizabeth-nek volt köszönhető. Lényegében felsőcomb-filéről van szó, amit kellemesen fűszeres curryszósszal és rizzsel, valamint könnyed salátakörettel tálaltak.

Curryszósszal tálalt csirkehúst szervírozni kockázatos lépés volt, hiszen a vendégek eltérő fűszertolerancia-szintje miatt nem lehetett tudni, kinek ízlik majd és ki lesz, aki csak udvariasságból ragad villát. A Koronázási Csirke azonban bombasikernek bizonyult. Kellemesen diós-fűszeres, könnyed ízvilága, a szósz krémessége nem csak a vendégek tetszését nyerte el, de örökre biztosította a Le Cordon Bleu hírnevét is. A koronázási ebéd után az institute rendszeresen kapott felkérést, és számos királyi családhoz köthető rendezvényen gondoskodott a tányérokról.

A Koronázási Csirke pedig hamarosan az egész nép körében elterjedt étellé vált. Sok hozzávaló, mely az elkészítéséhez kellett, éppen csak hogy elérhetővé vált a háborús recesszióból éppen kifelé gázoló Britanniában, és a számos étterem honlapjára felkerülő, de az angol háztartásokban is készülő „Cororonation Chicken” egy új kor, az Erzsébet-kor eljövetelének szimbólumává vált.

A recept történelmi fontosságát bizonyítja, hogy a Le Cordon Bleu London előállt egy némileg modernizált változattal, hogy így tisztelegjenek a szombaton trónra lépő új király előtt.

Új időknek új receptjei

III. Károly azonban nem a csirkét választotta koronázási étele alapanyagául, sőt, a palota egy teljesen zöldségközpontú receptet tett közzé. A „Coronation Quiche” húsmentessége abszolút tudatos állásfoglalás és nem az első, amit Anglia új uralkodója tesz.

Nemrég bejárta a hír a világsajtót, hogy az uralkodó kérésére megváltoztatták a koronázás kulcsmomentumához, a felkenéshez használt szent olaj receptjét, és ez immár nem tartalmaz állati eredetű hozzávalókat, például ámbrát. A döntés mögött álló indoklás ugyanaz, mint az étel húshiánya mögött: Anglia királya a fenntarthatóság és a környezetvédelem mellett tesz gesztust.

A húsmentesség, fenntarthatóság és annak jövendőbeli mértéke érzékeny és megosztó téma, és mielőtt bárki pálcát törne az új király vegetarianizmusa felett, szólnunk kell még egy okról, talán a legfontosabbról, mely a majdnem teljes húsmentesség mögött áll.

Míg a Koronázási Csirke a ceremónia után vált világhírűvé, a quiche receptjét azért tették közzé ilyen korán, hogy minél több ember készíthesse el otthon és ha kívánja, ezzel ünnepelje a Monarchia új fejezetét. A könnyen százszázalékosan húsmentessé tehető receptet anyagilag és étrend-szempontból is több ember engedheti meg magának, s így ez a széles tömegek felé tett meghívásként értelmezhető. Ha nem is ül minden alattvalójával egy asztalhoz, a király asztalára is ugyanaz az étel kerül. A recept mellé lábjegyzet is került, a hozzávalók viszonylag szabadon variálhatók. Ha valaki a zsírt kókuszzsírral, a lóbabot lencsével kívánja helyettesíteni, esetleg húsos irányba csavarni a tölteléken, tegye bátran. A királyi pár hangsúlyozta, nincs kőbe vésve a recept, az csak jó, ha minél több asztalra felkerül az étel.

A receptet Mark Flanagan Royal Chef alkotta meg, és a következőképpen fest:

Koronázási Quiche recept

(6 adag)

Hozzávalók

A tésztához

125 g sima liszt

csipetnyi só

25 g hideg vaj, kockára vágva

25g zsiradék (zsír, de akár kókuszzsír is lehet)

2 evőkanál tej

A töltelékhez

125 ml tej

175 ml tejszín

2 közepes tojás

1 evőkanál apróra vágott friss tárkony

só és bors

100 g cheddar sajt

180 g főtt spenót, apróra vágva

60 g főtt lóbab vagy szójabab

Elkészítés:

Szitáljuk a lisztet és a sót egy tálba; adjuk hozzá a zsiradékot. Keverjük össze a kezünkkel, amíg homokos, zsemlemorzsa-szerű állagot nem kapunk.

Apránként adjuk hozzá a tejet, és gyúrjuk össze a tésztával.

Ha összeállt, fedjük le, és hagyjuk pihenni a hűtőben 30-45 percig.

A munkafelületet enyhén lisztezzük meg, és a tésztát a sütőforma átmérőjénél kicsit nagyobb, kb. 5 mm vastagságú körré sodorjuk ki.

Béleljük ki a tésztával a formát, ügyelve arra, hogy ne legyenek lyukak, különben a keverék kifolyhat. Fedjük le, és pihentessük további 30 percig a hűtőben.

Melegítsük elő a sütőt 190 °C -ra. Béleljük ki a tésztalapot sütőpapírral, tegyünk bele sütőbabot, és süssük vakon 15 percig, majd távolítsuk el a sütőpapírt és a sütőbabot.

Csökkentsük a sütő hőmérsékletét 160°C-ra.

Keverjük össze a tejet, a tejszínt, a tojásokat és a fűszereket.

A vakon sült alapba szórjuk a reszelt sajt felét, szórjuk a tetejére az apróra vágott spenótot, a babot, majd öntsük rá a folyékony keveréket.

(Ha szükséges, óvatosan keverjük meg finoman, hogy a töltelék egyenletesen eloszoljon, de vigyázzunk, nehogy megsérüljön a tésztaalap.)

Szórjuk meg a maradék sajttal. Tegyük a sütőbe, és süssük 20-25 percig, amíg megszilárdul és enyhén aranyszínű lesz.

 

Forrásaink voltak:

1 2 3

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram