Hirdetés
Hirdetés

Björn Frantzén legújabb étterme a japandi stílus előtt tiszteleg

2024. január 8.
Skandináv és japán hatások köszönnek vissza a Studio Frantzén étterem design-jában. A londoni Harrods áruházban található étterem enteriőrét a stockholmi Joyn Studio tervezte: vegyítve saját, jellegzetes skandináv stílusukat Európa legismertebb áruházának sikkes eleganciájával, némi japán minimalista hatással az egyre népszerűbb japandi-t képviselik.
Hirdetés

Björn Frantzén nevéhez két három Michelin-csillagos étterem is köthető. Stockholm, Bangkok és Szingapúr után pedig London is otthont ad az étterem-család következő projektjének, 2024-re pedig egy marbella-i és két dubai egység nyitása is várható. 

A kétszintes Studio Frantzén a Harrods ötödik szintjén, illetve a hatodik emeleten, vagyis a tetőteraszon helyezkedik el. A barokkos terrakotta homlokzatot ellensúlyozva a Studio Frantzén kortárs palettát vonultat fel megjelenésben. 

A bárpultot hátulról megvilágított üvegtéglák díszítik

A japandi mozaikszó egyre elterjedtebb használata is jelzi, mennyire felfutóban van a skandináv és a japán trendek ötvözése. A stílus jellegzetessége, hogy a skandináv minimalizmus találkozik a Távol-Kelet letisztult vonalaival egy természetes és visszafogott egészt alkotva. Mindkét kultúra előszeretettel használja a fát mint alapanyagot, ami melegséget ad az olykor élesebb, geometrikus formáknak. 

A skandináv kápolnákat idéző recepció

A Studio Frantzén étterem recepciójához érve a látogatók egy skandináv templomokra és vidéki kápolnákra emlékeztető letisztult, dómos térbe lépnek. A kerek tér falai cseresznyefából készültek, Ragnar Persson északi állatokat ábrázoló rajzai díszítik a mennyezetet, a recepciós asztalon pedig egy svéd, fából készült ló, a Dala köszönti az érkezőket. 

A bárpult karakteres, hátulról megvilágított üvegtéglákból készült, melynek mintázata és szerkezete visszaköszön a mennyezet rézrácsaiban. A japán izakayák elvét követve a helyiség bár és étterem részre oszlik: a geometrikus terrazzo padló és a kisebb, intimebb asztalok a bár részt szolgálják, míg az étterem részleget márvány padló díszíti. 

Az egyik étkező bútorai magyar fenyőből készültek

Az étterem két különböző berendezésű teremből áll. Az egyik teret szeparáltabb ülőfülkék és félkör alakú magyar fenyőből készült szófák  teszik meghitté. A terem nagy belmagasságának köszönhetően a tér egyik legjellegzetesebb eleme a svéd Front Studio impozáns csillárja. 

A másik étkező helyiség közvetlenül a boros hűtőkhöz vezet. A bútorzat ultramarin kék padokból, papír ernyős lámpákból áll, a tér elrendezése pedig egységesen követi az étterem többi részének geometriai formáit és hangulatát.

A bútorzat ultramarin kék padokból áll

‘El kellett mélyülnünk a huszadik század építészetének történetébe és örökségébe, hogy tökéletesre fejlesszük a koncepciót. Egy jellegzetesen északi gasztronómiai élményt akartunk nyújtani némi ázsiai hatással, ráadásul London egyik historikus épületében,’

mondta a Joyn Studio egyik alapító tagja, Ida Wanler. 

Ragnar Persson északi állatokat ábrázoló rajzai díszítik a mennyezetet

‘Inspirált bennünket az az út, amit a felmenőink bejártak, a folyamatos adaptációra való lehetőség, és a Swedish Grace-nek is nevezett stílus. Ki akartuk hangsúlyozni az átfedést a japán és az északi építészet, illetve design között.’ folytatta Wanler. 

A felső szinten található három ülőfülkének helyt adó meghitt mezzanine-t narancssárga szőnyeg, és Caia Leifsdotter  Psychedelic Mirror nevű design eleme díszítik. A tetőterasz hangulata és design-ja némileg könnyedebb: a rattanból, márványból és fából készült elemek, a kényelmes székek és a város nyüzsgő hangjai fesztelen időtöltésre invitálnak.

Képek:  Åsa Liffner

Forrás: dezeen.com

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram