Hirdetés
Hirdetés

A tejföl és a baráti társaság élteti a szentendrei éttermet, amely sosem lesz turistacsapda

SZERZŐ: Szász Eszter
2023. szeptember 8.
Nem akartak gulyáslevessel és bécsi szelettel nyitni, az túl elcsépeltnek tartották, és akkor különben is csak a turistabuszok álltak volna meg náluk, és a cél nem az volt.
Hirdetés

Kiemelt kép: Madarász Mátyás, séfhelyettes, Kérészi Dominik felszolgáló és Kulcsár Alex, konyhafőnök / Fotó: Szabó Gábor

A Teyföl Szentendre belvárosában a hazai közönségre építi a koncepcióját. 

Teyföl / Fotó: Szabó Gábor

„Vendégeink 90-95 százaléka magyar, tudatosan jönnek hozzánk” – mondja Szászfai Brigi, az egyik tulajdonos. – „Nem turistacsapda vagyunk, azok a külföldiek viszont szívesen esznek nálunk, akik nem szállodában szállnak meg, mert úgy szeretnének élni, mint a helyiek. Ők nem elsősorban a turisztikai látnivalók miatt jönnek, hanem azért, hogy megnézzék, hogy itt milyen az élet, és hogy akik itt laknak, hova járnak enni. Ők azok, akik megtalálják aTeyfölt.” 

Póti Bence és Szászfai Brigi / Fotó: Karczag Dániel

Szászfai Brigi a reklámiparból, Póti Bence pedig a zeneiparból érkezett a vendéglátásba. Egy idő után úgy érezték, telítődtek a nagyvárosokkal, Londonnal, Amszterdammal és Budapesttel, ezért költöztek Szentendrére. Elég gyorsan adódott a lehetőség, hogy éttermet nyissanak, ahol jókat lehet enni, és lehet erősíteni Szentendre vonzerejét a hazai vendégek körében. Hiszen a helyiek, sőt a Budapestiek is szívesen ellátogatnak ide, akár más, nem gasztronómiai élményekért is. 

Teyföl / Fotó: Szabó Gábor

Retro és a menza

A Teyföl, nevéhez hűen, a magyar konyha egyik fő alapanyagát, a tejfölt helyezi a középpontba. A név valóban kötelez, hisz szinte az összes fogásba valamilyen módon belekerül, ami megkívánja. Azért nem csak olyan étel szerepel az étlapon, amihez mindenképpen kell. A tulajdonosok sok évig éltek külföldön, és mindenhol keresték ezt az ízt, amiből igazán jót még itthon is ritkán lehet enni. Kulcsár Alex séf szerint amellett, hogy a magyar konyhát reprezentálja a tejföl, még jól is cseng a neve. 

Mámoros marha / Fotó: Szabó Gábor

A Teyfölben menzás és kifőzdében kapható fogásokat ehetünk, de ne csodálkozzunk, ha egyikre sem ismerünk rá, se kinézetben, se textúrában, az ízről már nem is beszélve. És bár izgalmasan hangzik, hogy egy étterem hogy tudja a menzás fogásokat szerethetően, de főleg magas minőségben tálalni, ezek az ételek egy idő után elfogynak. Ezért erősödött meg a kifőzdés vonal is. Így már sokkal könnyebb választani, főleg, hogy a séfajánlat, ami 2 előételből, 3 főételből és 2 desszertből áll, havonta változik. 

Paprikás krumpli / Fotó: Szabó Gábor

A legnépszerűbb fogások fennmaradnak az étlapváltáskor, így menekült meg vadas, a cigánypecsenye és gombapaprikás is. A zöldborsófőzelék pedig az állandó menü részeként szintén maradt, mert “amikor le akartuk venni, szabályos lázadás tört ki a vendégek között” - mesélte Brigi. 

A séfajánlat főleg Alextől származik, de a többi fogást közösen találják ki, sőt a vendégek kéréseit is figyelembe veszik, akár úgy is, hogy megkérdezik, mi az az étel, ami különösen utálatos volt a számára a menzáról vagy a gyerekkorából. (Kíváncsian várjuk az őszi séfajánlatban az igazán megosztó paradicsomos káposztát… – a szerk.)

Paradicsomos káposzta / Fotó: Szabó Gábor

Az állandó étlapról nem is nagyon tudnának egy vagy két legnépszerűbb fogást kiemelni, a cigánypecsenye, a paprikás csirke, a Cordon bleu és húsleves mind-mind nagy kedvencek. Bár a koncepció egyértelmű, mindenki felejtse el a menzás emlékeket, mert az ételek legfeljebb a nevükben hasonlítanak. A vendégeknek van egy emléke azokról az időkről, azt hiszi, hogy ismeri, érzi a szájában az ízt, de itt teljesen más kap helyette. 

Teyföl / Fotó: Szabó Gábor

„Mi feszegetjük a határokat, úgy, hogy akár egy nem kedvelt ételből is készítünk olyat, amit szeretni fog. Ez a mi kommunikációs eszközünk. Idejön a vendég, azt hiszi, hogy valamit ismer, és mi megmutatjuk, hogy nem, és megmutatjuk, hogy néz ki az emlékeiben élő étel újhullámos gasztronómiába helyezve” – mondja Szászfai Brigi. 

Teyföl / Fotó:Szabó Gá

A tulajdonosok ehhez a koncepcióhoz olyan séfet kerestek, aki átveszi az energiájukat, nem steril, sivár környezetben szeretne dolgozni, hanem tényleg szívvel-lélekkel csinálja a munkáját. 

„Olyan embert kerestünk, aki ugyanolyan szerelmes ebbe a koncepcióba, mint mi. Mi egy baráti társaság vagyunk, és azt szeretnénk, ha ezt a vendégek is éreznék, és úgy üljenek be ide, mintha vendégségbe jönnének a barátaikhoz” – magyarázza Brigi.  

Alex szerint sokszor jobb, ha valaki nem gasztronómiai háttérrel vág bele az étteremnyitásba. 

„Persze fontos a hozzáértés vagy az elkötelezettség, de jó, hogy bennük nincs meg az, hogy mindenáron meg akarják mondani, hogy milyen egy jó étel."

A vendéghez is sokkal közvetlenebbül állnak hozzá, sokkal őszintébben, nem a sokadik betérőt látják bennük, hanem akár a jövendőbeli törzsvendéget, akit öröm kiszolgálni” – mondja a séf.

A Teyfölben nem csak az ételekben, hanem az italokban, sőt a kávéban is eltérnek a megszokottól. Nincs szénsavas üdítő vagy capuccino, van helyette házi szörp és kotyogósban főtt vagy filterkávé. 

"Ti kértek főtt kukoricát?" leves / Fotó: Szabó Gábor

„Nem kell feltétlenül mindig a megszokott szabályok szerint játszani, főleg, ha nem ebből a játékból érkezel” – mondja Brigi, utalva arra, hogy nincs vendéglátós múltjuk. – „Különleges élményt szeretnénk nyújtani. Fölvillanyoznak a vendégek visszajelzései.” Az alapanyagok szinte csak hazaiak, kivéve, amit képtelenség itthon beszerezni. 

„Próbálunk a realitás talaján maradni. Zöldségbeszállónk is több van, hogy mindenhonnan a legjobb minőséget kapjuk. Annyira azonban nem szabad elveszni a részletekben, hogy megpróbálunk mindenáron magyar termelői grízt szerezni a tejbegrízhez, mert az már tarthatatlan lenne” – magyarázza Alex. Ez az elkötelezettség folyamatos teszteléssel jár, de megéri. 

Teyföl / Fotó: Szabó Gábor

A Teyföl és a kutyák

Az étterem falán kutyák festményei lógnak. „Nagyon régen szerettünk volna egy olyan helyet, ahova összegyűjthetünk sok menhelyi kutyát, akikkel meg lehet ismerkedni és örökbe lehet őket fogadni, de ez egy étteremben nem megoldható. Ehelyett lettek a fotók, ráadásul azoké a kutyáké, akik már nagyon rég várnak gazdára. Óriási siker lenne, ha valaki örökbe fogadna egy állatot, amelyek egyébként az Új Kutyád nevű menhely lakói.” – mondja Brigi. Ez, az örökbefogadási lehetőség is a koncepciójuk része: jó italok, jó ételek, jó emberek várják a vendéget, aki ahogy belép és körülnéz, rögtön tudja, kikhez érkezett.


A Teyföl címe: 2000 Szentendre, Városház tér 2.

A Teyföl Facebook oldala

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram