Hirdetés
Hirdetés

A tea lehet modern, sajthoz is illik, és jól érzi magát a csúcsgasztronómiában

SZERZŐ: DiningGuide
2019. október 29.
Sokak számára a tea csupán a csészében felejtett filtertasak, amit akkor iszunk, ha betegek vagyunk, vagy pár korty forróságra vágyunk a téli estéken. Pedig a valódi tea legalább olyan izgalmas, mint a jó bor, bizonyos gyűjtői tételek egy autó árával vetekszenek, és a gasztronómiában is remekül használható alapanyagok.
Hirdetés

Cikkünk a Dilmah magyarországi forgalmazója, a G.I.F.T. Kft. támogatásával készült.

Nemrég Magyarországon járt egy igazi újító gondolkodású teatermelő, Merrill J. Fernando, aki nemcsak a Srí Lanka-i teaipar megreformálásáért tett sokat, hanem a Dilmah márkán keresztül „becsempészte” a teát a csúcsgasztronómiába is, fiai pedig kortárs üzeneteket és globális üzleti modellt építettek az eredeti ceyloni tea köré.

A Dilmah School of Tea programja 2009 óta a világ számos pontján nyújt szakmai továbbképzést a vendéglátóipar szakembereinek. Az idei, európai teakurzusnak Budapest adott otthont - mely a 69. kurzus volt az indulás kezdetétől -, s az eseményen részt vett a márka alapítója, a kilencvenedik évében járó Mr. Fernando is. Az előadások többségét fia, a ma már a céget vezető Dilmah tartotta, aki nemcsak a teatermelés és feldolgozás részleteit ismertette meg a közönséggel, hanem azt a gyakorlatot is, hogyan tehető izgalmas huszonegyedik századi termékké a tea, és milyen szerepet tölthet be a gasztronómiában.

„Mi a származás fontosságát, a terroir nyújtotta élvezeti értéket hangsúlyozzuk, miközben új alapokra helyezzük a hagyománytiszteletet. A Dilmah-nál mindannyian a tiszta származású, nem kevert teában hiszünk, a más-más karakterű illatok, textúrák, ízek szépségében, de közben nem hagyhatjuk figyelmen kívül az italkultúra és a gasztronómia trendjeit sem. Mivel a különböző termőhelyekről származó teák eltérő ízvilágot hordoznak, nagyszerűen alkalmasak arra, hogy ételekhez párosítsuk őket, akárcsak a borokat, illetve koktélok, sőt ételek alapanyagaiként is felhasználhatjuk.” 

A Hilton Budapest Hotelben zajlott egész napos képzésen a 10 fogásos degusztációs menü mellé kóstolhatta a több mint 100 résztvevő a különböző feldolgozású és karakterű, enyhe, lágy, tanninos, gyümölcsös ízjegyű teákat. A szakmabeleik számára is meglepő volt, milyen izgalmas ízélményt nyújt az ételek mellé teákat fogyasztani, ráadásul ez mindazok számára is kitűnő alternatíva, akik nem isznak alkoholt. A Hollandiából érkezett női sajtmester, Betty Koster előadásán hatféle sajt-tea párosítás került a vendégek elé. Bebizonyosodott, hogy legyen lágyabb vagy keményebb, fiatalabb vagy érleltebb egy sajt, mindegyikhez találhatunk harmonizáló teát, érdemes minél többet kísérletezni a csersavak- zsírok- fehérjék kombinációjával ezen a területen.

Megtudtuk azt is, hogy a Paul Bocuse Akadémiával 2009-ben kezdődött az együttműködés, közösen alakították ki a tananyagot, s Lyonban, Franciaországban tartották meg az első International School of Tea képzést. Azóta több mint ötezer, a vendéglátás területén Dilmah termékkel dolgozó szakember utazott Srí Lankára, vagy vett részt a világ különböző pontjain a professzionális továbbképzéseken. A vállalat nemzetközileg elismert séfekkel működik együtt, akiknek köszönhetően számos kísérletezés zajlik a teák ízvilágának, párosíthatóságának feltérképezésében, alapanyagként való felhasználásában.  A Dilmah International School of Tea a világ egyetlen, a WACS (World Association of Chefs Societies) által akkreditált teaképzése, s a nap végén a résztvevők vizsgát tettek és tanúsító oklevelet vehettek át.

A Dilmah hazai forgalmazó partnere, a G.I.F.T. Kft. az anyacég filozófiáját követve aktív szerepet vállal az itthoni teaoktatások, szakmai továbbképzések szervezésében, és egyre több top bárban kerülnek teakoktélok, illetve házi jeges teák az itallapra. Az elmúlt években két alkalommal is Dilmah teával készült itallal nyerték meg a Magyar Koktél Bajnokságot. Az alapító és fia személyesen is meggyőződhettek arról, hogy egy hazai Michelin-csillagos étteremben is milyen kreatívan dolgoznak a termékeikkel, hiszen a Costes Downtown degusztációs menüjéhez alkotott alkoholos és alkoholmentes teakoktélokat Németh Erhard bártender. Mint kiderült, Merrill J. Fernando nyáron is eltöltött egy rövid időt Budapesten, akkor a St. Andrea Sky Barban volt alkalma kóstolni izgalmas teakoktélokat – természetesen az általa termesztett teákból.

A szakmájában több mint 65 éve tevékenykedő teakészítő mester elmesélte, hogy a cég indulásakor visszatért az eredeti ceyloni teakészítés gyökereihez, küldetésének tekinti, hogy a tiszta eredetű, minőségi teákat újra elérhetővé tegye a fogyasztók számára. A márkát két fiáról, Dilhanról és Malikról nevezte el, s napjainkban már ők végzik a cég operatív vezetői feladatait. A Dilmah a mai napig az egyetlen olyan globális teamárka, amelynek tulajdonosai maguk a termelők. Teáik nagyrészt a családi vállalkozás saját ültetvényéről származnak, amelyet a frissen, csakis kézzel szüretelt tealevelekből csomagolnak Srí Lankán. A tea feldolgozása a hagyományos, úgynevezett ortodox módszer szerint történik, s a helyben zajló vákuumcsomagolás garantálja a tea frissességének megőrzését. Náluk nem csak szlogen, hogy az ültetvénytől a csészéig garantálják a tea minőségét.

Srí Lankán

A hagyományok tisztelete mellett az innováció jellemzi a vállalatot, amely nemcsak a gasztronómiában érvényesül. A cégportfólió legexkluzívabb szolgáltatásai a turizmushoz kapcsolódnak Srí Lankán. A tea-tömegturizmussal ellentétben náluk nem látogathatók az ültevények, de a Bogawantalawa régióban található egyik magashegyi területükön felújítottak öt régi, brit ültetvényes házat, és luxus resortokat alakítottak ki bennük, ez lett a Ceylon Tea Trails, amely Srí Lanka egyetlen Relais&Chȃteau minősítésű szálláshelye. A vendégek hidroplánnal érkeznek a helyszínre, ahol zavartalan nyugalomban, első osztályú kiszolgálással élvezhetik a pihenést. A környék lélegzetelállító, s a medencéből vagy a házak teraszairól lehet figyelni a hegyeken elterülő teáskertekben zajló munkát, és a gyönyörű tájat az ültetvények között elterülő víztározóval. A cég szálloda divíziójában (Resplendent Ceylon) mára több prémium desztináció is szerepel, nyitottak a déli tengerparton is bungalow resortot, s az egyik nemzeti parkban pedig egy luxus ökoszafari hotelt. 

A minőségcentrikus üzleti modell mellett a társadalmi felelősségvállalásra is nagy hangsúlyt fektet a vállalat. A nyereség 15%-át fordítják a térségben történő fejlesztésekre, a rászoruló családok segítésére, ahogy ők fogalmaznak, a teát az emberek szolgálatába állítják. Elkötelezettek a környezetvédelemben, a fenntartható fejlődésben, termőhelyeiken az ökoszisztéma egyensúlyának megőrzésében. Az MJF Jótékonysági Alapítvány és a Dilmah Természetvédelmi Alap számos felzárkóztató programmal segíti a teatermelő családokat és az elmaradottabb régiókban élőket, valamint kiemelt természetvédelmi projekteket kezdeményeznek és patronálnak. Mint mondják, az etikus, tisztességes üzletfilozófiában hisznek mind a termesztés, mind a feldolgozás, mind pedig a kereskedelem területén, és kötelességüknek érzik visszaosztani a javakból a közösség részére, amire vásárlóik is büszkék lehetnek.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram