Hirdetés
Hirdetés

A legbizarrabb eredetű édességekért vízkeresztkor a katalánok felelnek

SZERZŐ: DiningGuide
2020. január 6.
Dél-Európa katalánok lakta területein járva kissé ütődötten vigyorgó farönkök hadával találkozhatunk karácsony táján. És a kaján mosolyuk még a kisebbik furcsaság.
Hirdetés

Ahogy tegnap arról Gianni is mesélt, míg a magyar gyerekek számára decemberben vége van a karácsonyi "bulinak", vannak helyek, ahol úgy várják a kisebbek január 6-át, mint nálunk a Mikulást. A mediterrán országok éppen ilyenek, és ezek közül is kitűnik a katalánok lakta területeken egy ma is élő és ápolt hagyomány, ez a Tió de Nadal. A farönkök szerepe sokkal inkább vicces, mintsem magasztos, pedig a háromkirályok (avagy napkeleti bölcsek) betlehemi látogatása a téma itt is.

Maga a hagyomány pedig nem más, minthogy ezeket a piros sipkás, üreges farönköket otthon felállítják, és egy kis pléddel melengetik, takargatják. A sipka nem más, mint a barretina, az egykori katalán parasztok viselete, és anno persze nem karácsonyi vásárokon, hanem az erdőben szerezték be a családok a farönköt az ünnepre.

A neve pedig Caga Tió, amit Kakiló farönknek fordíthatunk. A takargatás azt a célt szolgálja, hogy megérlelje magában az ajándékokat, amelyeket végül a gyerekek vernek ki bottal a farönkből, vagyis "kikakálja". Ezek elsősorban édességek, csokoládé és cukorka, és habár nem túl szerencsés képzettársítás a kakilás és a megevésre szánt édességek párhuzama, ezzel látszólag semmi gondja nincsen a katalán gyerekeknek.

A vigyorogva kakiló farönk figurájához képest a húsvéti tojásokat tojó nyuszi egészen szalonképes.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram