Hirdetés
Hirdetés

A hagyományos kínai reggeli művészete – Ezerarcú Kína | 4. rész

SZERZŐ: Nagy Kamilla
2024. február 12.
Amikor a reggelire gondolunk, akkor általában egy finom tojásrántotta vagy egy gyümölcsökkel díszített zabkása jut eszünkbe. Ez a fogalom azonban nem része semmilyen nemzetközi megállapodásnak - éppen ezért az sem meglepő, hogy a legtöbb Kínába látogató turista számára elsőre furcsának tűnhetnek azok a helyi szokások, amelyek a nap első és legfontosabb étkezését jellemzik.
Hirdetés

Bárhol is éljünk a világban, reggelizni erősen ajánlott, hiszen a felkelés után bevitt tápanyagok felkészítik a testünket a napi teendők elvégzésére és energiával látnak el minket munkánk során. Kínában a testi-és lelki egészség irányába tett első lépés, hogy az éjszaka során megpihent és ezáltal lehűlt belső szerveket a reggel elfogyasztott meleg ételek, víz vagy tea segítségével átmelegítsük, hogy beinduljanak az egészséges anyagcsere folyamatok. Így tehát egy hideg narancslé vagy egy szendvics nem tekinthető megfelelő napindítónak a kínai orvoslás szerint, hiszen ezek nem esnek igazán jól a belső szerveinknek és nehezebb őket a gyomornak megemészteni, ahogyan halad előre a nap. 

Népszerű reggeli fogásnak számítanak Kínában a gőzölt tésztagombócok, a teában főzött tojás és a rizskása

“Reggelizz úgy, mint egy király…” 

A kínai reggeli fogásai első pillantásra megterhelőnek tűnhetnek az európai gyomor számára, érdemes azonban tenni egy próbát akkor, ha minél jobban meg akarjuk ismerni a helyi szokásokat. A cél nem az, hogy degeszre együk magunkat már a reggeli órákban, az viszont biztos, hogy meg tudjuk találni azokat a fajta ételeket, amelyek megfelelnek a célnak: melegen készülnek, megfelelő mértékben laktatóak és ízletesek is egyben. 

A legnépszerűbb reggeli fogások között található a kínai stílusú, töltött gőzgombóc, a bao (vagy más néven baozi), amelyet előszeretettel fogyasztanak büfékben és éttermekben, de alkalmas arra is, hogy a reggeli rohanás közben, munkába menet is ehető legyen. Töltelékként választhatunk sertés vagy marhahúst, illetve vékonyan szeletelt zöldségeket is. Töltelék nélkül fogyasztott változatát mántou-nak hívják, amely más néven párolt zsemleként ismert és leginkább Észak-Kínában elterjedt. 

Hirdetés

A nap minden szakában népszerű fogás - így reggeliként is - a hússal, rákkal vagy zöldségekkel töltött tésztagombóc, a jiǎo zi, amelyet újév alkalmával is megtalálhatunk az ünnepi asztalon. Reggeli formájában nem csak önmagában, hanem wonton levesként is fogyasztható és a nagyobb városokban - mint Peking vagy Sanghaj - a legelterjedtebb. Az átlátszó levest ízesíthetik hínárral, chilivel vagy omlett formában tojással is.  

Az európai zabkása megfelelőjeként is értelmezhető a congee (zhōu, 粥) avagy a kínai stílusú rizskása, amelyet sok vízben addig párolnak, amíg a rizs teljesen puhává és átlátszóvá nem fő. Ízlés szerint lehet édesen vagy sósan is fogyasztani, a rizs önmagában semleges ízének köszönhetően. A sós változat esetében népszerű hozzávalók a savanyított zöldségek, a húsok mint a marha, a sertés, a tofu, vagy a tenger gyümölcsei, illetve a főtt tojás. Az édes verziót fekete rizzsel, mogyoróval és vörös babbal tálalják.  

A Wuhan városból származó hideg-száraz tészta igazi kuriózumnak számít Kínán belül is – Fotó: www.blog.themalamarket.com

Meghökkentőnek tűnhet reggelire egy tál búzából vagy rizsból készült tésztát, vagy tésztával gazdagon megrakott levest enni, de Kínában ezek is népszerű fogásnak számítanak. A legismertebb és legízletesebb ezek közül a Wuhan városból származó hideg-száraz tészta. A tésztát általában al dentére főzik, majd ízletes szezámolajjal addig forgatják, amíg megfelelő mértékben lehűl. Mindezek után forró vízben langyosra főzik és szezám mártással, savanyúsággal, mogyoróhagymával és chili olajjal leöntve tálalják.  

A jianbing egy sós palacsinta, amelyet tojással, újhagymával, korianderrel, édes szójapasztával és chiliszósszal tesznek ellenállhatatlanná – Fotó: Wikipedia

Különösen ízletes fogás - és nem utolsó szempont az sem, hogy gyorsan hozzájutunk akkor is, ha éhesen kelünk reggel - a jianbing, amely egy sós, töltött palacsinta. A palacsinta tésztát tojással, újhagymával, korianderrel, édes szója pasztával és chiliszósszal teszik ellenállhatatlanná.

Abban az esetben, ha nagy figyelmet fordítunk a reggeli alkalmával a megfelelő mennyiségű protein bevitelére, sem kell aggódni, hiszen a teában főzött tojás (chájīdàn 茶鸡蛋) megfelelhet a célnak. Nevéhez hűen a tojásokat tealevelekkel és illatos fűszerekkel - csillagánizzsal, édeskömény maggal, fahéjjal és szecsuáni borssal - ízesített levesben főzik meg. Az eredménye egy ízletes, jellegzetes sötétbarna és márványos színű tojás lesz, ami igazi kuriózumnak számít egy hagyományos tojásrántotta helyett. 

Az édesszájúaknak kedvez a meleg szójatej a bő zsírban sütött tésztarudakkal (dòujiāng yóutiáo, 豆浆油条), amely egy remek módja annak, hogy jól lakjunk a reggeli órákban. A tésztarudakat a szójatejbe mártogatva, vagy magába a szójatejbe helyezve is ehetjük, ízlés szerint. 

Az édesszájúaknak számára a meleg szójatej a bő zsírban sütött tésztarudakkal ízletes fogás lehet. – Fotó: chinese.edu.vn

Meleg italok, amelyekkel jól indul a nap 

Testünk, belső szerveink felmelegítése érdekében nem árt, ha a reggeli órákban valamilyen meleg folyadékkal kísérjük a finom falatokat. A  nyugati világ nagy részével ellentétben Kínában a kávé fogyasztása reggeli mellé nem olyan elterjedt. 

Ha az a célunk, hogy az emésztésünknek és keringésünknek kedvezzünk, akkor nincs más hátra, mint inni egy pohár meleg vizet. A kínai orvoslás szerint a meleg víz nem csak segít a belső méregtelenítés támogatásában, de megfázás esetén segíthet a belső szerveinknek is a gyógyulásban. Továbbá javíthatja az emésztésünket és ha túl esszük magunkat, enyhítheti a gyomrunkban keletkező diszkomfort érzetet is. 

Hirdetés

A meleg víz elfogyasztásának egy élvezetesebb módja a teázás. Ha egy nehéz nap előtt koffein töltetre van szükségünk, válasszunk egy ízletes zöld teát a hagyományos reggeli mellé. A zöld teának a kávéval szemben számos, az egészségre jótékony hatása van. Többek között segít a stressz mérséklésében, csökkenti a koleszterinszintet, a magas vérnyomást és a szervezetünkben található gyulladást, valamint hosszú távon a memóriánkat is javítja. Természetesen a zöld teát a nap bármely szakában fogyaszthatjuk, így Kína-szerte ebéd mellé is gyakran felszolgálják az éttermekben.  

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram