Hirdetés
Hirdetés

„A főszezon is kezd a hétvégékre korlátozódni” | Dél-balatoni évértékelő Szikra Gabriellával, A Konyhám Stúdió 365 séf-tulajdonosával

2024. január 18.
Az év eleje remek lehetőséget biztosít arra, hogy egy kicsit visszatekintsünk az előző esztendőre és értékeljük azt. Már rég tudjuk, hogy a fővárosban élők a nyári hétvégéken általában ideiglenesen áttelepülnek a „magyar tenger” közelébe, de vajon milyen volt összességében a tavalyi főszezon, illetve az azon kívüli időszak a Balaton déli partján? A tapasztalatokról Szikra Gabriellával, A Konyhám Stúdió 365 séf-tulajdonosával beszélgettünk.
Hirdetés

Mennyire hozta a 2023-as év azt, amire előzetesen számítottatok? 

Az év elejétől számítottunk rá, - később pedig be is igazolódott, - hogy kevesebben látogattak el a Balatonra. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy tavaly már egyáltalán nem kellett a Coviddal számolni, így az emberek nagyobb számban kezdtek külföldre utazni, sok esetben preferáltak egy tengerparti nyaralást, mint pár nap pihenést a Balaton partján. Ezt egyrészt mi magunk is tapasztaltuk, másrészt szállítókkal és más vendéglátósokkal is beszélgettem erről,

hogy 20-30%-os visszaesést lehetett érezni a forgalomban.  

 

A főszezon nem volt elég erős vagy pedig egész évben ez volt a tapasztalatotok?  

A főszezon szerencsére jól sikerült, tavaly azonban mindössze nyolc hétről beszélhettünk, mivel a június 2023-ban nagyon hideg volt és itt, a Balatonon természetesen nagyon erős befolyásoló tényező az időjárás. Persze mondhatnánk, hogy nem számít olyan sokat pár hét, ám itt a vízparton, ahová a forró nyári napokon, a szabadságuk során látogatnak el a legtöbben, ez is hatalmas különbséget jelent. Szerencsésen alakult, hogy legalább szeptemberben, sőt még októberben is jó idő volt, tehát nagyon szép és forgalmas őszi időszakot élhettünk meg, de a júniusban kiesett heteket összességében nem tudta pótolni.   

Szikra Gabriella

A főszezonban is a hétvégék voltak a legforgalmasabbak vagy azért lehetett számítani azokra a vendégekre, akik akár egy-két hétre utaztak pihenni a vízpartra? 

Azt vettük észre, hogy a főszezon is kezd a hétvégékre korlátozódni,

esetleg egy-két nappal kiegészítik a vendégek, tehát lényegében péntektől-hétfőig maradnak. Elképzelhető, hogy ez a jövőben úgy fog kinézni, hogy áprilistól október végéig tartani fog maga a szezon, viszont jobban el fog aprózódni, koncentráltan a hétvégéken.   

 

Ez mennyire lenne optimális forgatókönyv a működésetek szempontjából?

Sajnos nem egyszerű a vendéglátásban csak a hétvégékkel számolni, mivel a kollégák többnyire fiatalok, akik a hétvégéket szeretnék kivenni, hogy strandra menjenek, bulizzanak vagy csak pihenjenek. Ezt lehet, hogy az „öregebb” vendéglátósoknak nehéz megélni, de számukra ez a prioritás. A vendégek értelemszerűen szintén hétvégén akarják ugyanezeket a dolgokat csinálni, tehát valakinek nyitva kell lenni – ezt az egészet nem egyszerű összehangolni. 

Nyilván mindenkinek, aki a Balatonnál üzemeltet valamilyen vendéglátóhelyet, az lenne a célja, hogy „négyévszakossá” váljon. Ez a gyakorlatban nálatok mennyire valósul meg? 

A déli part alapvetően nehezebb kérdés, ugyanis itt nincs annyi szálláslehetőség, nincsenek nagy hotelek. A vendégházak tulajdonosai elkezdték felismerni a lehetőséget, és már egyre többen a téli időszakra is alkalmassá, tehát fűthetővé teszik a házakat, de azért összességében nyilván nem utaznak ide annyian télen, mint nyáron. Az viszont nagy szerencse, hogy a síszezon során oda- vagy hazaúton sokan betérnek hozzánk ebédelni vagy vacsorázni, tehát ilyenkor is egészen jó forgalomra lehet számítani.  

 

Külföldön, például Franciaországban vagy Olaszországban bevett szokás, hogy „mindössze” egy étterem miatt hajlandóak a vendégek akár több száz kilométerrel arrébb utazni. Itthon mennyire működik ez a fajta gasztroturizmus? 

Nekünk az a tapasztalatunk, hogy vannak olyan vendégeink, akik képesek akár vonatra is szállni azért, hogy ellátogassanak hozzánk.

Eljönnek és megnézik az őszi vagy téli Balatont, esznek egy jót – sőt, így, hogy tömegközlekedéssel érkeznek még ihatnak is, este pedig visszautaznak. Persze az teljesen más távlatokat nyit, ha van szálláslehetőség is. Azt jól lehet látni, hogy ahol vannak ősszel és télen is működő szálláshelyek, ott sokkal nagyobb ezekben az időszakokban is az élet. Például egy kávézó tovább lehet nyitva, ennek köszönhetően bővítheti a kínálatot, és így tovább. 

Szerencsére azért nekünk is vannak lehetőségeink, például havonta egy-két csütörtöki alkalommal szoktunk „főzz a séffel” estet tartani, amikor a vendégekkel közösen készítjük el a fogásokat, majd pedig együtt fogyasztjuk el azokat. Ezt követően sokan vissza szoktak térni egy következő alkalommal a családdal vagy barátokkal, hogy megmutassák az éttermet, ahol már ők is főztek. De például egy új kezdeményezés a TASTE BALATON, amely egy tíz napos gasztro- és kulturális fesztivál, amihez mi is csatlakoztunk, kíváncsian várjuk, hogy mennyire fogja megmozgatni az embereket, és felpezsdíteni a balatoni életet márciusban. 

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram