Hirdetés
Hirdetés

A brutalista építészet és a hajóépítési hagyományok előtt tiszteleg a Santanderben található tengerészeti múzeum étterme

2024. február 26.
Különleges adottságú étterem nyílt a spanyolországi Santander Cantabrian Maritime Museum-ban, ami az épület brutalista jegyei előtt hajt fejet. A madridi Zooco Estudio által tervezett étterem az épület második emeletén helyezkedik el, kilátással a Santander öböl békés látképére. Az épületet magát az 1970-es években Vicente Roig Forner és Ángel Hernández Morales tervezték, a frissen nyílt étterem a tengerészeti múzeumhoz méltóan viseli a hajózás és a hajóépítés különleges elemeit.
Hirdetés

Az épület renoválása során előbukkant beton paraboloidok dramatikusságát a falécekből készített mennyezeti egységek teszik meleggé és otthonossá, ami nem mellesleg a terület hajóépítési hagyatéka előtt is tiszteleg. 

A beton paraboloidok eredetileg az épület tetejét és az egykori teraszt tartották meg, kizárólag a funkcionalitást szolgálták. Egészen a felújításik rejtve voltak, különleges formájuk kihasználatlan és láthatatlan volt. Az építészeti iroda elsődleges célja a mintegy húsz éve rejtett paraboloidok újjáélesztése volt – a múlt maradványaként indusztriális és modern atmoszférát kölcsönöznek a térnek. 

A Zooco Estudio étteremmel bővítette a Kantábriai Tengerészeti Múzeum második emeletét

“2003-ban az épületfelújítás részeként a beton paraboloidokat az új tetővel fedték le, a köztük lévő teret pedig üvegfelületekkel zárták körül, így jött létre az akkori terasz”

– mondta a Zooco Estudio társalapítója, Javier Guzmán. 

“Az volt az elképzelésünk, hogy a renoválással a beton elemeket tegyük a tér főszereplőivé. Miután eltávolítottuk a betonról festéket, minket is legyűgözött, ahogy a paraboloidok újra eredeti formájukban tündökölnek.” folytatta Guzmán. 

A korábbi felújítás során a tetőszerkezet stabilitása érdekében meglehetőssen átalakították a paraboloidok formáját, ezért az építésziroda négy további beton háromszöget épített az eredetiek mellé, hogy szimmetrikus legyen a látvány.

A grandiózus boltíveket faléc panelekből készült álmennyezet keretezi. A háromszög alakban rendezett falécek a hajók fedélzetének mintájára készültek, mintegy a terület tengeri múltjára és jelenére utalva. A panelek emellett praktikus funkcióval is rendelkeznek, elrejtve az étterem gépészeti berendezéseit. 

Reszelt fa mennyezeti panelek hidalják át a boltívek közötti réseket

“Melegséggel és közvetlenséggel töltik meg a teret a faberakások, de nagy segítséget jelent nekünk ez a típusú mennyezet abban is, hogy az étterem működéséhez szükséges elektronikai eszközöket, mint a légkondicionálás, fűtés vagy világítás, eljrejtsük”

– mondta Guzmán. 

A belső elrendezést nagyrészt a brutalita étteremben uralkodó elliptikus paraboloidok alacsony ívei határozták meg, ehhez mérten tervezték meg az egyedileg gyártott bútorokat.

“A már létező szerkezet geometriája határozza meg a teret, ezért adott volt, hogy bizonyos területeken viszonylag alacsony a belmagasság. A teljes kihasználtság érdekében ide nem kisebb asztalokat, hanem egy félkör formájú, nagy méretű ülőgarnitúrát helyeztünk el.” tette hozzá Guzmán.

Ahogy a mennyezeti elemek, úgy a berendezés és a kárpitozás is megidézi a környék tengerész múltját. “A fa és az acél azért is domináns elemei az étteremnek, mert ezeket az anyagokat használják hajóépítés során is. A hajók különleges, aerodinamikus formáját idézik az íves bútorok, emellett a lámpákat is a hajóárbócok inspirálták.”

A padlótól a mennyezetig érő üvegfalak kilátást nyújtanak az öbölre

Utolsó lépésként az eredetileg ferde üvegezést függőleges ablakokra cserélték, ami látványban megnyújtja az étterem terét. A padlótól plafonig tartó üvegezésnek és a szemünk elé táruló végtelen kékségnek köszönhetően olyan érzésünk lehet, mintha egy hajón lennénk. 

Fotók: David Zarzoso

Forrás: dezeen.com

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram