Hirdetés
Hirdetés

Whisky magyarázó: Skócia, tőzegtől a szigetekig | 4. rész

SZERZŐ: Király Márton
2023. december 22.
Whisky magyarázó sorozatunkban sorra vettünk számos országot és régiót. Bemutattuk az évtizedeken át tökéletesített és saját stílussá nemesedett japán whiskyt, megvizsgáltuk az ír whiskey világuralomra törésének, összeomlásának és főnixhez hasonlatos újjáéledésének történetét és sorra vettük az USA államaira jellemző stílusokat. Sorozatunk azonban nem lehet teljes a világ leghíresebb whisky-készítő országának bemutatása nélkül.
Hirdetés

Eljött az idő, hogy sorra vegyük Skócia történelmi whiskytermelő régióit, és bemutassuk azt a hihetetlenül gazdag kulturális örökséget, stíluskavalkádot és mikorterroir-palettát, ami naggyá, és minden bizonnyal örökre halhatatlanná tette a skót whiskyt.

A hagyományos felosztás szerint Skócia öt whisky-régióra osztható, ezeknek a neve Campbeltown, Highland, Islay, Lowland és Speyside. Ha a Skócia szárazföldi részeire vetítjük ki lepárló-térképünket, ez a felosztás meg is állja a helyét, ha azonban a legújabb stílusfelosztásokat vesszük alapul, megkülönböztethetünk még egy régiót. Islands név alatt találjuk a Brit-sziget északi harmadát koszorúzó, Skóciához tartozó whisky-készítő szigetek listáját, melyek szépen lassan elnyerik az önálló régiónak kijáró megkülönböztetést.

A skót whisky olyan, mint a bor: a termőhelye nagyban befolyásolja az ízét, kinézetét és illatát. Példának okáért egy tengerparti lepárló olyan whiskyt állít elő, amelynek íze semmiben sem hasonlít a sziget belsejéből érkező whiskyéhez. Hihetetlen különbségeket tapasztalhatunk az egyes régiók által elkészített whiskyk stílusa között, már amennyiben a terroirt legszebben bemutató típust, a single malt whiskyt kóstoljuk. Ugyanis hiába érkezik számos remek blend az országból, Skócia egyértelműen a single malt whisky hazája.

Az alábbiakban sorra vesszük az egyes régiókat, bemutatjuk a rájuk jellemző stílusjegyeket és sajátosságokat, és a régió meghatározó lepárlóit.

Lowlands

Skócia legdélebbi részeit dombos vidék és buja, termékeny dombok uralják. Ez a vidék, a skóciai Lowlands vidéke egyáltalán nem hasonlít az északabbra húzódó Skót-felföld zord hangulatához.

Az itteni whiskyket lágy textúra, kifinomult ízvilág jellemzi, ami a lepárlási sajátosságoknak köszönhető. A legtöbb ír whiskeyhez hasonlóan több Lowland-tétel is háromszor kerül lepárlásra, így kifejezetten selymes állagot, visszafogott ízvilágot érnek el a készítők. Az itteni könnyed, édeskés párlatokban legtöbbször virágos jegyek, gyömbér és pirítós, kávé és fahéj aromái fedezhetők fel.

Ez a régió kissé kilóg a többi közül, hiszen elsősorban nem singlem alt tételeiről ismert. Az itt készített párlatok remek alapanyagul szolgálnak különféle blended whisky-variációk előállítására. Az itt található lepárlók közül az Auchentoshan és a Glenkinchie a leghíresebbek.

Campbeltown

A régiónak nevet adó Campbeltown városa Skócia délnyugati részén, az Atlanti-óceánba nyúló Kintyre-félsziget lábánál fekszik, Argyll tartományban. Bár a legkisebb a skót whisky régiók között, Campbeltown mögött gazdag törénelem és egyedi stílus áll.

Hirdetés

Campbeltown egykor a világ whisky-fővárosa volt, fénykorában több mint harminc lepárlóüzemnek adott otthon. Az 1920-as évekre azonban a campbeltowni whisky-stílus iránt kereslet drámaian lecsökkent, és a gazdasági világválság, sőt az egyesült Államok piacait bezáró szesztilalom is tovább tetézte a bajt. Az 1930-as évekre már csak két lepárlóüzem, a Glen Scotia és a Springbank maradt meg.

Napjainkra azonban Campbeltown-stílus visszatért, az érdeklődés növekszik, és történelmi főzdék, köztük az 1872-ben alapított Glengyle, nyitják meg újra régen bezárt kapuikat..

A campbeltowni whiskyk sós, sós és enyhénfüstös ízükről ismertek. Ez a füst messze van Islay tőzeges aromáitól, nem is füstölésnek köszönhető. A sósság és enyhén füstös ízvilág mögött a tenger közelsége áll. Gyümölcsös, vaníliás és karamellás ízek is gyakoriak.

Highlands

A Skót-felföld az ország legnagyobb whisky régiója. Glasgow északnyugati részétől az északi szigetekig terjed, és festői dombvidékeket, tavakat, hegyeket és tengerpartokat foglal magában.

Valamint számos lepárlót.

Az itt előállított whiskyk stílusa meglehetősen széles skálán mozog, a testes és édes észak-felföldi whiskyktől a tőzeges kelet-felföldi whiskykig. Az észak-felföldi whiskyk, mint például a Glenmorangie, gyakran testesek, gazdagok és édesek. A dél-felföldi whiskyk, mint például az Aberfeldy, gyakran könnyedebbek, szárazabbak és gyümölcsösebbek; egyesek szerint inkább a lowlandsi társaikhoz hasonlítanak.

A nyugati részről érkező whiskyk, mint például az Oban, az Islay-i whiskyk tőzeges világát juttathatják eszünkbe. A kelet-felföldi whiskyk meglehetősen széles skálán mozognak: lehetnek szárazak vagy édesek, gyümölcsösek vagy gyógynövényesek.

Islay

A Tőzegfüst Hazájának is nevezett Islay Skócia nyugati partjainál, Jura szigetétől nyugatra található.

A Skócia déli partjainál fekvő kis sziget mindössze nyolc lepárlóüzemnek (Ardbeg, Ardnahoe, Bowmore, Bruichladdach, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin, Laphroaig) ad otthont.

Ennyi azonban bőven elég volt ahhoz, hogy egy, a whiskyk világán belül is egyedi stílus alakuljon itt ki. Ez pedig elsősorban a szigetet borító tőzeglápnak köszönhető. Az innen kitermelt fűtőanyagot használják a szigeten a maláta szárítására és füstölésére, ami elképesztően egyedi, erős, sehol máshol nem tapasztalható ízvilágot kölcsönöz a párlatnak.

Az összes Islay lepárlóüzem tőzeges whiskyt készít, igaz, egy-kettő kínálatában megtaláljuk a füstmentes variációt is, de ez inkább csak érdekesség. Islay a tőzegfüstről szól.

De hiba lenne azt gondolni, hogy kizárólag a füst uralná az itt készített italok aromavilágát. A tenger közelsége, a lepárlási és érlelési eljárásoknak köszönhetően tengervíz, kátrány, fafüst, alga, jód és só aromái is visszaköszönnek. Különleges ízvilágával Islay megosztó szereplője a skót whisky-palettának.

Speyside

Speyside a Felföld északkeleti részén, Inverness és Aberdeen között található. A tájat átszeli a Spey folyó, amelyről a régió a nevét kapta.

Speyside gyakorlatilag egy alrégió a Felföldön belül, de saját, jól megkülönböztethető stílusával önálló régiónak számít. Ez a világ legsűrűbben „lakott” whisky régiója, hiszen a skóciai lepárlók majdnem felét itt találjuk.

Olyan ismert nevek lepárlóüzemei állnak itt, mint a Macallan, a Glenlivet a Glenfiddich, vagy a Glen Moray.

Különleges stílusát, ízvilágát a régió a Spey folyó minőségi vizének köszönheti, amelyet sok lepárló használ fel tételeihez. Egy tipikus Speyside-i whisky gyümölcsös, alma, körte, méz, vanília és fűszerek jegyeit mutatja.

Islands

Arran, Jura, Mull, Orkney, Skye és Raasay szigetei Skócia nyugati partjai mentén fekszenek.

Bár nem tartoznak a hagyományosan számon tartott régiók közé, a Skócia partjainál fekvő szigeteket (Islay kivételével) gyakran külön egységnek tekintik. A szigeti whiskyk nagyon eltérő stílusúak, de az Orkey, Jura és Skye szigetekre általában tőzeges, testes italok jellemzők, ez az ízvilág a szélfútta, zord terepnek és a tengerközeli fekvésnek köszönhető.

 

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram