„Szolgáltatás szempontjából itt is meg lehet kapni azt, amit Toszkánában” | Balatoni évértékelő Forrai Miklóssal, a Casa Christa tulajdonosával

2024. január 29.
Az év eleje remek lehetőséget biztosít arra, hogy egy kicsit visszatekintsünk az előző esztendőre és értékeljük azt. Kíváncsiak voltunk, hogy 2023-ban a Balaton északi partján milyen volt a főszezon és az azon kívüli időszak, illetve mennyire fonódik össze napjainkban a gasztronómia és az utazás Magyarországon. A tavalyi év tapasztalatairól, valamint a díjak és elismerések jelentőségéről beszélgettünk többek között Forrai Miklóssal, a Casa Christa tulajdonosával.

Milyen évet zárt a Casa Christa 2023-ban? 

Minden év egy kihívás a maga nemében: az elmúlt időszakban volt Covid, háború, energiaválság, de mi szerencsére azt mondhatjuk, hogy a 2023-as egy jó és sikeres év volt. Ugyan a szezon kicsit lassan indult be az időjárásnak köszönhetően, azonban ennek sem feltétlenül éreztük a hatását, ugyanis nekünk mind a szállás, mind az étterem tekintetében nagy százalékban vannak visszatérő vendégeink. 

Ez organikusan alakult így vagy tudatos döntések eredménye? 

Ez annak köszönhető, hogy a Casa Christa működése egy személyes történet. Mi egy kis csapat vagyunk, oda tudunk figyelni a vendégek minden apró rezdülésére. A szállás esetében például fontos tényező, hogy nem vagyunk rajta semmilyen foglaló oldalon, amivel a mindennapokban sokkal több feladatot vállalunk, azonban így sokkal közvetlenebb kapcsolatot tudunk kiépíteni a vendégeinkkel. Ez egy tudatos döntés volt és egyelőre úgy tűnik, hogy meg is van a gyümölcse. 

Szakmai szempontból is érkeztek visszajelzések, díjak formájában. Ez a gyakorlatban mennyire segít a vendégeket Balatonszőlősre csábítani? 

Az éttermünk másodszor kapta meg a Michelin Bib Gourmand elismerést, illetve a Dining Guide Év Szerethető Étterme díját is kiérdemeltük – ezek mind nagyon sokat segítenek. Úgy gondolom, hogy az, hogy Magyarországon már vidéken is egyre inkább jelen van a Michelin, nagyon nagy lépést jelent abban, hogy a vidéki régiókat – ebben az esetben a Balatont – újrapozicionáljuk, például négyévszakossá tegyük. De hasonló a helyzet a Dining Guide díjátadójával is, ahol jelen van a szakma színe-java, így ott elismerést szerezni szintén nagyon fontos. Mindezek egyrészt nagyon jó visszajelzések nekünk, másrészt azt tapasztaljuk, hogy a vendégek is határozottan figyelembe veszik, amikor egy-egy úti célt, éttermet vagy szálláshelyet keresnek fel.  

Észak-balatoni hangulat a Casa Christa teraszáról

Tapasztalatod szerint manapság mennyire mozgatja meg az embereket a gasztronómia Magyarországon? Hajlandóak emiatt utazni? 

Az elmúlt években elég nagy felhajtás alakult ki a gasztronómia körül, ami nagyon jót tett és tesz is neki: gondolok itt a tévéműsorokra, versenyekre, magazinokra, díjakra. Ezeknek köszönhetően a vendégek is egyre szélesebb spektrumban láthatják azt, hogy a gasztronómia és egyben a vendéglátás mennyire kemény munka, emellett viszont reflektorfénybe került annak szépsége is. Nekünk az a tapasztalatunk, hogy a magyarok is egyre inkább hajlandóak emiatt utazni, akár távolabbra is, függetlenül attól, hogy belföldi vagy külföldi desztinációról van szó. 

 

Az úti cél választása során fontos szempont lehet, hogy az északi parton sokkal több szálláshelyet lehet találni minden szezonban. Valóban előnyt jelent ez a déli parttal szemben?  

Véleményen szerint a Balaton minden pontjának megvan a maga varázsa. Valóban igaz, hogy az északi parton több szálláslehetőség van, ráadásul igen kedvezőek a földrajzi adottságai is, nagyon szép és izgalmas a táj. Kicsit olyan, mint Toszkána: dombok között esik az ember egyik ámulatból a másikba. Viszont, ami nagy előnye az olasz régióval szemben, hogy itt közben lehet látni a vizet, ami a toszkán vidékről nem mondható el. Fontos azonban, hogy a déli parton is elkezdődött a szállásfejlesztés, sok helyről lehet nagyszerű kezdeményezéseket hallani. Nagyon jó nevű borászok vannak a környéken, például a Konyári-család vagy Légli Ottó, emellett pedig a déli parton megrendezett fesztiválok is rengeteg látogatót vonzanak. Úgy gondolom, hogy a déli és az északi part egysége ad egy komplex balatoni képet, amit érdemes egészében vizsgálni.   

Enteriőrfotó a Casa Christából

Mennyire tapasztaltátok azt, hogy a főszezon is kezd a hétvégékre korlátozódni, és inkább utaznak az emberek a Balatonra két-három napra, mintsem egy egész hétre?

Nálunk nem ez volt a tapasztalat, szerencsére egész nyáron teljes teltházzal mentünk, még a hétköznapokon is tele voltunk. Persze ahhoz, hogy ez megvalósuljon, be kell lőni a célcsoportot, ami egy klassz feladat, izgalmas elemzés és egyben kihívás, hogy megtaláljuk azokat az embereket, akik szeretik a Casa Christa-típusú szálláshelyeket – amihez esetünkben egy magas színvonalú étterem is társul. 

 

Milyen programokkal vagy eseményekkel lehet az őszi, téli vagy éppen kora tavaszi időszakban a Balatonra csábítani a vendégeket? 

Mi egyre inkább azt tapasztaljuk, hogy ebben az időszakban nagyon sok csapatépítő tréninget szerveznek. Több olyan cég van, ami már többször visszajött hozzánk, mert nagyon jól érezték magukat. Szintén fontos elemei az év eseményeinek – gyakorlatilag minden szezonban – a jógatáborok. Több alkalommal járt már nálunk vendégséf is, ami egyrészt egy igazi örömfőzés, másrészt egy nagyon izgalmas tapasztalás. Márciusban fog első alkalommal megvalósulni a Taste Balaton, ami egy tíz napos gasztro- és kulturális fesztivál lesz, amihez mi is csatlakozunk. Az egyik esten például lesz egy sztárséf is a konyhában: Dobos Evelin, aki a mi séfjeinkkel közösen fog főzni. Úgy gondolom, hogy az egész rendezvény remek lehetőség lesz arra, hogy megmutassuk: a Balaton itt van minden évszakban – és bármikor érdemes ide ellátogatni. 

 

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram