A Mátrix azon ritka filmek közé tartozik, amelyek egyszersmind boldoggá tették az alacsony elvárással, pörgős akciófilmre jegyet váltókat, valamint a távoli asszociációk és rejtett utalások bonyolultabb rendszerét keresőket is.
Mint a hagyma hámozáskor: egyre újabb és újabb rétegei tárulnak fel.
Az első látásra is könnyen feltáruló részein túl hemzseg a vallási és filozófiai utalásoktól, amelyekhez némi műveltség is szükségeltetik, és némi elemzés árán bukkannak csak felszínre. Vagy éppen véletlenül.
A nyitkó képsorok baljós világot idéznek: mintha apró, zöld elemekből álló, némileg pszichedelikus esőcseppek csorognának le a képernyőn. Céljuk, hogy már az első pillanatokban beszippantsanak, és jelezzék: itt valami más következik, mint a hétköznapi tapasztalás.

Az elemző típusok, akik alaposabban megfigyelik a jeleket, láthatják, hogy japán írásjelekből áll: a legkönnyebben olvasható a kerekített hiragana, a szögletes, kézírásban is nyomtatottnak tűnő katakana fonetikus jelek, míg a kandzsi bonyolultabb gondolkodási folyamatot igénylő képírás. Ha nem árulják el nekünk, soha nem fogunk magunk rájönni, hogy mit jelentenek.
Ezek nem csak random írásjelek: a titkos írásnak avagy kódolt üzenetnek tűnő filmrészletnek ugyanis van jelentése. Kiötlője, Simon Whiteley bevallotta, hogy a misztikus üzenet írásjelei valójában japán felesége szakácskönyvéből származnak. A Mátrix sejtelmes, zöld üzenete nem más, mint szusik japán nyelvű receptjei.
Filmrajongók és esztéták drága normaórákat töltöttek már azzal, hogy magyarázatot találjanak az erős, mélyen beivódó nyitóképre. Az viszont senkinek sem jutott eszébe, hogy szusireceptek között kellene keresgélnünk a megoldást...
A Dining Guide szerkesztőségének munkáját SAMSUNG okostelefonok segítik 2024-ben.