Hirdetés
Hirdetés

Nem véletlenül jött siker: a Patricius 2007-es aszújának margójára

SZERZŐ: Németi Sándor
2018. február 26.
Gondolatok a világ legnehezebb borversenyének tartott Best Wine of the Worldon elért magyar sikerről: elképesztően erős mezőnyből választották a Patricius Borház 2007-es aszúját a világ 4. legjobb édes borának.
Hirdetés

Divatok jönnek és mennek, egy valami viszont örökéletű: az aszú, és az ő megkérdőjelezhetetlen helye a világ meghatározó borai között. Bármerre is járjunk a nagyvilágban, a sommelier-ktől kezdve a fogyasztókig Tokajt alapvetően az aszúval azonosítják be. A hagyományainkat pedig ápolni és tovább adni a feladatunk, és ha már van egy aszúnk, amely megtámogatva a maga erős történeti és kulturális hátterével ennyire jól tud működni, miért is kellene újból feltalálnunk a spanyol viaszt? Miközben rendelkezünk azzal, amiről mások csak álmodnak, miért akarunk egy félkész termékkel a sor végére beállni a nemzetközi piacon?

patricius.hu


Igen, az utóbbi idők vitatémájára gondolunk: az aszú és a furmint szerepéről Tokajban. Viszont szeretnénk leszögezni, hogy nem a furmint ellen vagyunk, hiszen ez a szőlőfajta az egyik alappillére az aszúnak. Sokkal inkább az ellen az irányzat ellen, amely annak ellenére, hogy stílusilag a furmint még nincs igazából kitalálva, kommunikáció szempontjából Tokajt és az aszút is háttérbe szorítja.
És még egy fontos dolog: ne essünk bele a magyar „bor-világhír” csapdájába, hiszen csak egy borvidékre és egyfajta borra érvényes ez a bizonyos világhír. Tokaj és az aszú! Minden más nálunk készülő borból mennyiségben, de főleg minőségben van bőven a világban. Éppen ezért úgy gondoljuk, hogy a bormarketinget magára a régió nevére, az eredetvédelmi hely nevére kell építeni, és nem egy adott szőlőfajtára. A tokaji borvidék megkerülhetetlen terméke pedig az aszú, így hát csak olyan borokkal érdemes kilépni a nemzetközi porondra, amelyek csak Magyarországra jellemzők és szinte alig akad vetélytársuk a világban. Jól bizonyítja ezt a tényt a Patricius Borház napokban ért nemzetközi sikere: a pincészet 2007-es évjáratú 6 puttonyos aszúját a világ negyedik legjobb édes borának választották a Best Wine of the World 2017 borversenyen.

patricius.hu


Molnár Pétert, a Patricius Borház birtoktulajdonosát kérdeztük:
"Az ilyen fajta borversenyek felhívják a figyelmünket, hogy mennyire egyedülálló borvidéken élünk és készítünk borokat. Az elért eredmény visszaigazolás számunkra, és szerencsére úgy tűnik, hogy azt, amit mi Tokaj-Hegyaljáról gondolunk, talán a világ számára is elfogadható minőség. Újra igazolódni látszik, hogy Tokaj a világ egyik legjobb borvidéke. Őseink már a 14-15. század környékétől nagyon precíz munkát végeztek itt, azokat az alapokat, amelyekkel mi dolgozunk, már akkor megteremtették. Nem feltétlenül kell kitalálni mindig új dolgokat, hiszen az évszázadok alatt Tokajban már kikísérletezték a jó fajtákat és a borkészítési metódusokat, így nyilván maga az aszú létrejötte is ezekhez kötődik. Nem vitás, hogy Tokaj hírnevét maga az aszú hozta meg, és mi a Patricius Borháznál egyértelműen ennek rendeljük alá a borkészítési filozófiánkat – foglalta össze nézeteit az elért eredménnyel kapcsolatban Molnár Péter, hozzátéve, hogy ez nem jelenti azt, hogy ne figyelnének a jó száraz vagy késői szüretelésű boraikra. Véleménye szerint a rendszerváltást követően a borvidék minden energiájával arra összpontosított, hogy újjáteremtse magának az aszúnak a minőségét, így mára már szerencsére nagyon sok ilyen fajta jó bort tud letenni a világ legjobb éttermeinek asztalaira a borvidék.

patricius.hu


A pincészet 2000 óta minden évben arra törekszik, hogy mind a nyolc dűlőjéből dűlőszelektált borokat készítsen, ezzel sok más pincészethez hasonlóan inkább azt a szakmai tudást próbálja újra megteremteni, amely megvolt a második világháború előtt, de a szocializmus évtizedei alatt majdnem eltűnt Tokajból. Molnár Péter szerint nem szabad abba a hibába beleesni, hogy az aszút egy nagyon nehéz és koncentrált borként képzeljék el a borászok. Ők mindig az ihatóságra és az egyensúlyra helyezik a hangsúlyt, ebből adódóan pedig alapvetően úgy házasítják boraikat, ahogyan az adott évjárat egyensúlya diktálja.

A Best Wine of the World aranya


A Best Wine of the World 2017 versenyről
A világ egyik legnagyobb és legnehezebb borversenyére 22 500 bort neveztek be, amelyre összesen 1 333 896 szavazatot adott le 620 000 szakember és borrajongó 105 országból. A végén ez a szám 180 tételre szűkült le, ezeket Master of Wine-okból, borászokból, bloggerekből, sommeliekből és szakírókból álló zsűri bírálta vakon a döntőben.

Ezúton is gratulálunk, és további szép sikereket kívánunk a Patricius Borház csapatának!

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram