Hirdetés
Hirdetés

Matek az éttermi kiszállítás mögött

SZERZŐ: DiningGuide
2020. március 20.
"Enni most is kell" – mondta tömör bölcsességgel egy menő hazai éttermes, akik szintén átálltak kiszállításra.
Hirdetés

Sok (egykori) vendég berzenkedik most, hogy kedvenc éttermeikből túl drága a kiszállítás. Sokan alacsonyabb árakra számítottak. A számok fekete-fehér univerzuma pedig mást mond, ami egy érdekes látószöget annak is, hogy aki egész évben "jó áron" kínálja az ételt, vajon milyen szolgáltatást nyújt ezáltal.

A kérdés persze komplex. Egész más egy kiszállításra berendezkedett cég gazdálkodása és egy olyané, aki most vészmegoldásként csatlakozik e körhöz. A továbbra is fizetendő ingatlanbérleti díjak, bérek és a többi olyan terhet ró most a lefagyott szektorra, hogy ne csodálkozzunk azon, hogy még azon szereplők is átállnak most a kiszállításra, akiktől eddig ez távol állt. Ahogyan Gundel-Takács Gábor is megfogalmazta egy nekünk adott interjúban, az éttermek élményeket árulnak, nem csak ételt. Ez egyértelmű.

Hirdetés

Tudni kell azonban, hogy az éttermi vendéglátásban bevezetett 5%-os adózás nem érvényes a kiszállításra, mely területen továbbra is a 27%-os áfakulcs érvényes. A legtöbb étterem pedig továbbra is olyan súlyos összegek kifizetésére kényszerül havonta, amelynek egy részét most kihasználni sem tudja. Hiába bérli mondjuk a teraszt, ha nincs vendég, hiába fizeti az embereit, akiknek most nem feltétlenül tud munkát adni, de elveszíteni sem szeretné őket – és még sorolhatnánk.

A szervizdíj ma már a legtöbb helyen plusz tételként egyébként is hozzájönne a számlához, tehát a megrendelőknek így érdemes kalkulálniuk, ha azon lamentálnak, hogy rendeljenek-e egy kedvelt helyüktől

Átlagosan 20% kér el a rendelés összegéből az éttermi kiszállítást közvetítő cég

Ez nem kevés, ezzel együtt érdemes tehát a végösszegre gondolnunk.

"Ehhez hozzájárul, hogy a csomagolóanyag sem olcsó, és a higiéniai követelmények teljesítése most mindenek felett áll. A számításaink szerint jelenleg egy doboz étel csomagolása mindennel együtt 350 forintra jön ki. Ez egy olyan szám, ami minket is meglepett" – mondta el egy fővárosi étterem vezetője. Egy olyan vendéglátóhelyé, akikről biztosan nem az ételkiszállítás jutna eszébe senkinek.

Teljesen egyértelmű, hogy a leggazdaságosabb megoldás most kenni otthon egy vajas kenyeret. Ha valaki azonban szeretné – jelen esetben távolról – az étterem hangulatát, báját és kedves kiszolgálását mellőzve élvezni egyik kedvenc helye ízeit, az készüljön fel arra, hogy nem fogja nyomott áron megkapni azt, hiszen a kiszállítás infrastruktúrája rátesz annyit, amennyivel olcsóbb lehetne. Az éttermek fennmaradási költségeiről pedig tényleg ne feledkezzünk el úgy sem, ha az ajtajukon most a "Zárva" felirat lóg.

Hirdetés

Így is igyekeznek kedvezni az éttermek azzal, hogy egyes ételek kedvezményes áron szerepelnek az étlapon. Sőt, ételek sorát is kínálhatják (és kínálják is sokan) alapcsonyabb áron, mint személyesen, a vendéglátóhelyeken. De ezek az árak a kiszállításra szakosodott és nem kiemelkedő szolgáltatást nyújtó helyek mellett még így is igen drágának tűnhetnek. A drágaság márpedig relatív dolog.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram