Hirdetés
Hirdetés

Így készít espresso tonicot és cold brew-t a Madal

SZERZŐ: Noszvai Anna
2021. június 8.
A kávé négyévszakos. Ahogyan télen melegségre és kényelemre vágyunk, nyáron a frissesség és könnyedség lesz a fő motivációnk a kedvenc ital kiválasztásánál. Összegyűjtöttük, hogy mi van a jégkockákon innen és túl, és megkérdeztük saját nyári specialitásaikról a Madal Specialty Coffee Bar kávézólánc tulajdonosát, Repka Pétert is.
Hirdetés
Dalgona 

Ez az őrület keletről érkezett. Egy koreai filmsztár különleges rendelése nyomán jelent meg, de valójában a közösségi felületeken lett népszerű. A neve törökmézhez hasonló kávéhoz felszolgált cukorkát jelöl, és érthető is, hiszen a dalgona nagyon édes. Insta-kompatibilis külseje miatt sokan otthon is nekilátnak a frappé variáns elkészítéséhez. Egyenlő arányban kell cukrot, instant kávét és forró vizet habverővel felhabosítani, majd a mousse állagú krémet hideg tejre kanalazni. Az eredeti rendelés szerint pontosan négyszázszor érdemes felverni a keveréket, hogy tökéletes állagot érjünk el. Megjegyeznénk, hogy ügyes kis szemfényvesztés ez, de a napról napra fejlettebb kávékultúrának elég nagy fricska is, a maga instant kávé alapjával.

Hirdetés
Mazagran

A keverék lényegében édesített espresso jéggel, aminek portugál verziójába citrom, rum és menta is kerülhet, míg Ausztriában főként a jeges-rumos változat jellemző. Sokan ezt hívják a jegeskávék elődjének: eredetileg egy 19.századi algériai katonai erődítményről kapta a nevét. Az éppen ott állomásozó francia katonák gyakran fogyasztottak kávészirupot, amit tej hiányában hideg vízzel, vagy brandyvel kevertek a nagy hőségben. Párizsba visszatérve sokan kérték a kávéházaktól, hogy készítsenek ilyen italokat: ennek köszönhetően a francia nyelvben ma is “mazagrin” néven hivatkoznak az üvegpohárban felszolgált kávéitalokra. Az 1990-es évek közepén még a Starbucks és a Pepsi is kollaborált mazagran típusú dobozolt, buborékos kávés italok létrehozásával kapcsolatban, de a projekt végül nem jött össze.


Espresso Orange

Mindkét összetevő savas és mindketten teljes jogú résztvevői a komplex reggelinek. Korábban egy arizónai kávézó kezdett foglalkozni ezzel az itallal, SprOJ néven árulták a jéggel és rostos narancslével kevert espressót. Természetesen rengeteg kávézóban kipróbálták ezt a kombinációt, és évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Készíthetjük 100%-os grapefruittal, vagy vérnaranccsal: mivel csak két összetevője van, érdemes kísérletezni a kávétípusokkal is. Közvetlenül fogyasztás előtt keverjük el.


Espresso Tonic & Cold Brew, ahogy a Madal kávézóban készítik

A Madal Espresso & Brew Bar 2013-ban jelent meg Budapesten és ugyanolyan fontos szereplők a specialty kávézók között, mint amennyire élen jártnak a barista oktatásban is. Nyári szelekciójukról kérdeztük Repka Pétert, a kávézólánc tulajdonosát.

“A jeges italok területén megszámlálhatatlan a választási lehetőség. Dönthetünk a klasszikusok mellett, mint például a tejjel készülő jegeskávé vagy kipróbálhatjuk az éppen aktuális újdonságokat, mert abban biztosak lehetünk, hogy mindig jön valami új trend. Nálunk a Madal Café-ban mindig az a szempont, hogy mindenki megtalálja a kedvencét" - meséli Péter.

Fontos, hogy először mindig a tonikot töltjük rá a jégre és ezután lassan öntjük rá az espressot, így kapjuk meg a legszebb végeredményt. Ahhoz, hogy teljes élménnyé váljon az ital, ajánlott lassan elkeverni: vigyázni kell, nehogy túl gyorsan vegyítsük el egymással a két italt, mert a tonikban lévő buborékok és a forró eszpresszó habosodásra hajlamos.

A tonik hűsítő, kesernyés íze úgy párosul a kávé fanyar, gyümölcsös ízvilágával, mintha eleve egymásnak teremtették volna őket. A koffeinnek köszönhetően pedig a jókedvünk és az energiánk is szárnyalni fog. Ha még ezek után is vágyunk valami újdonságra, érdemes kipróbálni különféle ízesített tonikkal is.”

Fotó: Madal Facebook és illusztráció

“A másik ital, amelyet nem szabad kihagyni, a cold brew: neve sokat elmond róla. Valóban egy hidegen készített kávéról van szó, bár a tényleges elkészítési módokat tekintve többet is ismerünk. A Madal-ban mi az áztatásos technikát alkalmazzuk. Ez azt jelenti, hogy az őrölt kávét filterbe helyezve, hideg vízben áztatjuk 12 órán keresztül, majd ezt követően a filtert kivesszük a kancsóból és hűtőben tároljuk. Ennek a kávénak az egyik nagy vonzereje az íze mellett, hogy nagyon magas a koffeintartalma, amit a hosszú áztatási időnek köszönhetünk. Minél több ideig érintkezik a víz a kávéőrleménnyel, annál több koffeint képes kioldani belőle, ezért is ajánlott ezt a kávét megfontoltan fogyasztani. A kávézóban mi 200 ml-t adunk ki egy adagban, ez egy átlagos kávéfogyasztónál nem okoz kellemetlenséget. Tökéletes azoknak, akik nem szeretnék torzítani a kávé ízét semmi más hozzávalóval.”

+1 - Kombucha, tea helyett cold brew-ból
Az eredetileg tea alapú erjesztett italkülönlegesség remek frissítő, és nem mellesleg nagyon jót tesz az emésztésnek is. Számos betegségre, egészségügyi problémára jelent megoldást a rendszeres fogyasztása, jó hatással van a vérkeringésre is. A teagomba neve ellenére valójában zuzmó, ami a gombák és algák szimbiózisából kialakult ősi életforma. A kombucha előállítása során a cukrot tartalmazó teához szimbiotikus gomba - és baktériumkultúrát - scobyt - adnak hozzá, majd hagyják, hogy az erjedési folyamat hatására eltűnjön a cukor, és létrejöjjön a B-vitamin csoportokban, szerves és aminosavakban gazdag ital. A kávéból készített verzió meglepően harmonikus, üdítő hatású, annak ellenére hogy harsány aromára számítanánk.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram