Hirdetés
Hirdetés

Igaz történet a csabai kolbászról

SZERZŐ: DiningGuide
2017. december 19.
A Dining Guide több, mint egy éve nagy erőkkel igyekszik öregbíteni a csabai kolbász hírnevét. Ezúttal egy helyi kolbászkészítővel, Borsos Lehellel beszélgettünk erről az emblematikus termékről.
Hirdetés

A Facebookon Igaz Történet név alatt követhető a munkájuk. Mi teszi igazzá a történetüket?
Az Igaz Történetet úgy kell elképzelni, hogy minden, ami a kolbászkészítéshez kapcsolódik, tehát a nehéz munka, a szórakozás, az állatok, a malac nevelése, mind olyan történet, ami valós. Mindent mi csinálunk a feleségemmel, A-tól Z-ig, így lesz kerek és igaz a történet. A takarmányozással az apósom foglalkozik, erre nekünk már nem lenne energiánk. Neki vannak földjei, mezőgazdasági munkálatokat végez, úgyhogy nekünk ez így nagyon jó.
Ön szerint egy őstermelőt az tesz igazivá, hogy mindent a kezében tart, vagy épp saját maga csinál?
Ez kéne, hogy legyen. Ilyen egy igazi őstermelő, és talán nagyképűen hangzik, de mi ebben példamutatóak vagyunk. Alázattal, tisztán és precízen kell végezni a munkát.
Mindig így gondolkodtak, vagy ehhez kellett más is?
Úgy kezdődött az egész, hogy én Székelyföldről kerültem ide, de akkor már volt rálátásom a hentes szakmára, mert otthon is dolgoztunk fel sertéseket. Másfél-két évet Németországban dolgoztam, és ott sok olyat tapasztaltam, amivel nem értettem egyet. Elhatároztam, hogy amikor majd visszatérek, húsfeldolgozással szeretnék foglalkozni. Megtanultam, mennyire fontos, hogy tudjuk, mit eszünk. Úgy gondolom, annak van jövője, ha az ember alázattal, tisztán dolgozik, mert akkor jó terméket fog előállítani.

Hogyan került Békéscsabára?
A feleségem idevalósi, miatta jöttem ide, és együtt vágtunk bele az egészbe.
Mióta foglalkoznak kolbászkészítéssel?
2015. október 23. óta.
Hoppá, ez elég konkrét dátum.
Akkor volt az első nagy közös disznóvágásunk, innen datálódik.
Ön szerint mitől különleges a csabai kolbász?
Errefelé sok ember tud jó kolbászt csinálni, sokan tudják a titkot. Szerintem az érett sertésekből lehet jó kolbászt csinálni, fontos a négy alapfűszer, de az is, hogy az ember szeresse, amit csinál. Mindez nem olyan egyszerű, igenis el lehet rontani a csabai kolbászt. A négy alapfűszer nem biztosíték a sikerre. A tároláson és a füstölésen is sok múlik, nagyon oda kell figyelni, mert a kolbásznak lelke van.
Mi is csabai kolbászt csinálunk, paprikát, sót, fokhagymát és köményt használunk, mint itt mindenki. Abban vagyunk mások, hogy mi apróra darálunk, azaz hatos rostával dolgozunk. Nagy odafigyeléssel készítjük a kolbászt, és a hatos rostának köszönhetően az ízek is jobban összeérnek. Az igazi csabai kolbász mozaikosabb, ami néha bizonyos próbára teszi az öregek fogát. De így az igazi, legalábbis szerintem.
Ön szerint hol tart ma a csabai kolbász megítélése?
Vannak olyan termelők, akik tényleg nagyon jól csinálják a dolgukat, de sajnos vannak, akik lejáratják a csabai kolbászt. Mi is járunk vásárokba, és látjuk, hogy vannak, akik kimondottan azért vásárolnak tőlünk, mert csabai kolbászt szeretnének. És ha visszatérnek, akkor az azt jelenti, jól csináltuk. Számít, hogy a terméknek csabai kolbász a neve, de ha rossz, akkor azt csak egyszer lehet eladni. Önmagában a név nem biztosítja a jövőt.
 

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram