Hirdetés
Hirdetés

Féljünk vagy örüljünk? Pepper a barátunk vagy munkahelyek veszélyztetője?

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2018. november 9.
Kínában már négy éve élesben kísérleteznek a robotpincérekkel, és az sem új hír, hogy egy hasonló intencióval rendelkező Pizza Hut étteremben Pepper, egy aranyos, fehér, R2D2-szerű figura veszi fel a rendelést.
Hirdetés

Ez különösnek tűnhet, de ha jobban belegondolunk, az éttermek többségében sem pincérblokkra írják már ceruzával a rendelést, hanem szoftverek segítségével, képernyőn követhető asztaltérképpel és automatikus számlázással összekötve.

Eddig azonban robotséfekről nem esett szó. Az önvezető autókra lassan már fel sem kapjuk a fejünket. Vajon eljön az idő, amikor a konyhában is robotok veszik át a séfek és szakácsok munkáját?

A Baum+Whitman nemzetközi szakértői szerint a jövő évi trendek közé besoroltak a robotizált éttermek is. Franciaországtól Kaliforián át Kínáig az ételkészítés egyre több mozzanatából hagyható ki az ember, és helyettesíthető robotokkal.

Valószínűleg a kiszállításra alapozó, sok rendelést feldolgozó éttermek fognak ennek a legjobban örülni, ott az automatizálás valóban megváltás lehet. Képzeljük csak el, az adatbázis-építéstől a CRM-rendszerekig, amik a megrendelői igényeket nem csak rögzítik, de alaposan elemezni is képesek: mekkora előnyt jelent számukra jelenleg is a programozott működés! Ezekre alapozva nem csak jobban képesek ügyfeleiket kiszolgálni, de előre is tudnak tervezni: mi még ki sem találtuk, mit szeretnénk, a rendszer jobban ismeri a preferenciáinkat, mint mi magunk...

A „technofoodology”, amire egyelőre nincs magyar kifejezés (nevezzük az ételekkel kapcsolatos mesterséges intelligenciának), nem csak az ételekkel kapcsolatos viszonyunkat, de a mindennapjainkat is megváltoztathatja. Az internet lassan összekapcsolódik étkzési szokásainkkal, formálja izlésünket, szokásainkat.

Gondolhatják azt, hogy mindettől a szép, új, futurisztikus világtól még messze vagyunk, és bevallom, én számítógépes vezérlés nélkül szoktam kétségbeesetten kotorászni a hűtőben, hogy találjak valamit, ha váratlan vendégek érkeznek. Azonban már most léteznek alkalmazások és webes megoldások, amik használatára észrevétlenül tértünk át. A hűtőnk random készletére alapozva recepteket ajánlanak, jeleznek, ha kifogytunk az alapanyagokból, az Aldi pedig Kínában, ami márpedig elég komoly piac, már csak az Alibaba.com webes felületen értékesít…

Mindeközben az egykor forradalminak számító érintőképernyőt is elfelejthetjük lassan: a Sirit vagy Alexát – mint a komornyikot – egyszerűen szóban utasíthatjuk,

hogy vásároljon be nekünk az Amazonon. Jó cseléd módjára a legutóbbi bevásárlólistánkra is emlékezni fog.

Mindez bonyolultnak tűnik, és csak akkor van értelme, ha az életünk viszont egyszerűsödik általa. A haladás hívei azt ígérik, ez a jövőben megtörténik. Ámen.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram