Hirdetés
Hirdetés

Energiaigényes vendéglátás

2014. április 13.
Az éttermet, kávézót, vagy egyéb vendéglátóhelyet vezetők mellett valószínűleg azok is egyetértenek a címben szereplő állítással, akiknek az otthonában valaha járt már vendég. A vendéglátás bizony sok energiát igényel a házigazdától, hiszen nem csupán arról a néhány óráról van szó, amíg a látogatók nálunk tartózkodnak, hanem az előtte lévő készülődésről és főzésről, és persze az utána következő rendrakásról, mosogatásról, üvegvisszaváltásról.
Hirdetés

Az éttermet, kávézót, vagy egyéb vendéglátóhelyet vezetők mellett valószínűleg azok is egyetértenek a címben szereplő állítással, akiknek az otthonában valaha járt már vendég. A vendéglátás bizony sok energiát igényel a házigazdától, hiszen nem csupán arról a néhány óráról van szó, amíg a látogatók nálunk tartózkodnak, hanem az előtte lévő készülődésről és főzésről, és persze az utána következő rendrakásról, mosogatásról, üvegvisszaváltásról.

Energiaigényes vendéglátás

Energiaigényes vendéglátás


Az éttermekben ugyanerről van szó: a munka már jóval azelőtt beindul, hogy a Nyitva tábla kikerülne az ajtóra, és még jóval azután is tart, hogy az utolsó vendég jóllakottan kiszédeleg az ajtón. A vendéglátóhelyeken azonban az alkalmazottak mellett a gépek is folyamatos energiaellátást igényelnek.
000016345_gasztrohosss.jpg
Egy vendéglátóegység négyzetméterre vetítve átlagosan ötször annyi energiát használ el, mint a szolgáltató szektor bármelyik más területe, egy iroda, vagy egy kereskedelmi egység. A vendéglátóhelyeken a legtöbb az energiaigényes művelet, illetve az energiát fogyasztó gépek száma és azok üzemideje. Éppen ezért ezen a szolgáltatási területen érhető el a legnagyobb energia-megtakarítás is. Egy gép kicserélésével már jelentős mennyiségű energia és pénz megspórolható, hiszen szinte folyamatosan használatban van. Így a háztartásokhoz képest jóval gyorsabb egy-egy ilyen beruházás megtérülési ideje.
Egy átlagos étterem összes energia felhasználása az alábbi arányban tevődik össze. Ott pedig, ahol például kézszárító gép is található, ez a szerkezet is jelentős energiahasználatért felel.
000016342_gasztrohos_piechart.jpg
Kevesebb energia, több profit
A Vendéglátási Technológiai Központ kutatása szerint egy vendéglátóegység kiadásainak 80%-a megspórolható lenne, ha hatékonyabb módon történne az étel előállítása és tárolása. Azok az éttermek, ahol megfontoltan választják meg az energiát használó gépeket, a költségeiket akár 10-30%-ra is visszaszoríthatják, anélkül, hogy az a minőség rovására menne, vagy csökkenteni kellene a személyzet létszámát. Ráadásul ezzel jelentős mértékben hozzájárulhatnak a környezetünk védelméhez. A leghatékonyabb működés eléréséhez azonban a technikai adottságokon kívül nagyon fontos a használat módja is. A gépek maximális kihasználtsággal történő működtetése, megfelelő elhelyezése (pl. fagyasztót ne a sütő mellé tegyük), használat utáni azonnali lekapcsolása stb. már a személyzet aktív hozzájárulását is igényli. Az energiatakarékosság fontos eleme tehát a személyzet képzése, érdekeltté tétele.
A Felelős Gasztrohős hálózathoz való csatlakozás során elsősorban azt vizsgáljuk, hogy az adott étterem a mozgásterén belül milyen lépéseket tesz meg az energiafogyasztás csökkentése érdekében. Különösen értékeljük a megújuló energiát hasznosító beruházásokat, azonban figyelembe vesszük, hogy ezek megtérülési ideje jelenleg még hosszú, ráadásul sok helyen megoldhatatlan a használatuk. A pontozási rendszerünkben tehát az arányok nem csak a beruházások környezeti megtérülése alapján alakulnak, hanem a változtatás egyszerűsége és a beruházás ára is külön tényezőt alkot.
000016344_gasztrohoss.jpg
Az értékelés során az égők kicserélésének egyszerűsége miatt nagyobb súllyal vesszük figyelembe a világítás energiaigényét. Alapkövetelménynek tekintjük, hogy egy magát környezetbarátnak tartó vendéglátóegység figyeljen oda az izzók energiahatékonyságára. Fontos odafigyelni a gépek karbantartására is: olyan egyszerű lépésekkel, mint a hűtő leengedése vagy a mosogatógép vízkőmentesítése, rengeteg feleslegesen felhasznált energia megtakarítható. A gépek ilyen jellegű rendszeres ellenőrzése is a Fenntartható Étteremmé minősítés követelményei közé tartozik.
Ismerd meg az éttermed!
Az energetikai tanúsítvány az első lépés a helyiség hőháztartásának javítása érdekében. Az energetikai tanúsítványból megtudható - a helyiség energetikai tulajdonságaira és az energia megtakarítás lehetőségeire vonatkozó - információk képezik a felelős étteremvezetés első lépéseit. Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet szerint 2012. január 1-től minden 50 m2-nél nagyobb alapterületű épületre kötelező az energetikai tanúsítvány elvégzése, amennyiben az:
a) új épület
b) meglévő épület, amennyiben eladásra, vagy egy évet meghaladó bérbeadására kerül sor.
Vendéglátóegységek szempontjából az alábbi kivételek lényegesek, vagyis nem szükséges energetikai tanúsítványt csináltatni az alábbi építményekre:
  • az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt épület
  • a legfeljebb 2 évi használatra tervezett épület
  • a műemlék épület
  • a levegővel felfújt, vagy feszített sátorszerkezet.

 
Tekintettel arra, hogy a tanúsítvány elvégeztetéséért a helyiség tulajdonosa a felelős, ezt a szempontot csak azon vendéglátóegységek esetében számítjuk be a tagfelvételkor, ahol a helyiség tulajdonosa megegyezik a vendéglátóegység tulajdonosával.
A Felelős Gasztrohős csapatának célja, hogy partnerként segítségére legyen a vendéglátóhely üzemeltetőinek a működés környezeti hatásának csökkentésében – beleértve az energiahasználatot -, ezért örömmel állunk azok rendelkezésére, akik szerint elérkezett az idő, hogy elinduljanak a „zöld” úton.
A következő részben az éttermek vízhasználatával és annak csökkentési lehetőségeivel foglalkozunk.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram