Hirdetés
Hirdetés

Eggcelent! Eljött a vegán főtt tojás ideje is: nincs vita, hogy a tyúk volt-e előbb

2021. augusztus 8.
2021 a vegán tojások éve.
Hirdetés

Izgalmas időszakot élünk: ma már nem mehetünk el a "vegánok bolondériái" mellett csupán egy gúnyos megjegyzéssel. A hús- és tejipar a jelenlegi működéssel és a megjósolható további növekedéssel nem fenntartható. A növényi alapú innovációk azért jelentenek létkérdést, mert a bolygó energiatartalékaival rablógazdálkodást folytató, az ökoszisztémáját felborító mezőgazdasági és iparágak eddigi megoldásait nagy ütemben volna szükséges felváltani a minket követő generációk életének érdekében.

Szögezzük le: azért, mert valaki állatvédelmi, etikai megfontolásból nem szeretne tojást fogyasztani, még vágyhat a gyerekkorában megszeretett ízre és állagra. A tojásallergiások és a vegánok ezen igényének kielégítésén évek óta több cég dolgozik. A növényi alapú tojások kutatásfejlesztése pedig több irányt is vett: két francia biológusnő a nyers tojást a maga eredeti valójában alkotta meg növényi összetevőkből, még héjat is készítettek hozzá. Mára pedig a művi hatást keltő vegán tojásporok után már több cég kínál vegán főtt tojást is.

Tyúkból érkezett főtt tojások

Előzmények: vegán "tojáspor"

Vegán tojáspor már itthon is kapható, ezekben a koleszterinmentes termékekben nincsen elválasztva a (vegán) tojás sárgája és fehérje, és elsősorban olyan ételeket lehetséges elkészíteni belőlük, mint a növényi alapú rántotta, frittata, és tojáshelyettesítőként alkalmas sütésre, főzésre egyaránt.

Az ausztrál Orgran cég termékének összetevőlistája így alakul: csicseriborsóliszt, kukoricaliszt, kukoricadextróz, karragén, növényi gumik stabilizátorai, metil-cellulóz, só, kurkuma, kalcium-karbonát (térfogatnövelő) ás fokhagymapor.

Hasonló vívmánnyal állt elő egy kaliforniai start-up: a mungóbab alapú JUST Egg folyékony formában, műanyagpalackos kiszerelésben kapható. A sárgáját és a fehérjét ez esetben is egynemű állagban alkották meg.

Kaliforniából. Palackozva. / Fotó: JUST Egg

Csodatojások Franciaországból: fehérjével és sárgájával – felverhető, süthető-főzhető

Mindeközben Franciaországban az említett két francia biológusnő Philippine Soulères és Sheryline Thavisouk a nyers tojás növényi alapú megalkotásán dolgozott. Megalapították a Les Merveilloeufs-t, cégük neve a francia merveilleux (csodálatos) és az oeufs (tojások) szavak összevonásából született meg, és az összetétele hüvelyesekre épül. Az innováció bejelentését követően még nem kezdődött meg a termékek gyártása, egyelőre még tökéletesítik a fejlesztést, az egyik kihívást például a tojás héja jelenti, amit a lehető legkörnyezetbarátabb formában szeretnének előállítani.

Főtt tojásban világelsők a szingapúriak: OsomeFood

Idén májusban a szingapúri OsomeFood jelentette be elsőként, hogy vegán "főtt tojást" dobnak piacra. Portfóliójukban szerepel már "vegán hal", és biztosan hallani fogunk még róluk. Rendkívül büszkék arra, hogy termékeik előállításához 90 százalékkal kevesebb földterületet és ivóvizet használnak fel, mint amennyit a hagyományos, nem vegán, "eredeti" termékek igényelnek.

Hirdetés

"Főtt tojásuk" összetevőlistája így fest: lúgos ionizált víz, mikoprotein, hidegen préselt sárgarépalé, aktivált "mandulatej", nyers burgonyakeményítő, olívaolaj, fekete só, élesztő, friss bojtorján, fehér chiamag, kurkuma, kombu és wakame alga, görögszéna, növényi gumik stabilizátorai.

Fotó: OsomeFood

Egy vegán családi vállalkozás az új belépő: Wundereggs

A Crafty Corner családi vállalkozásként jött létre az Egyesült Államokban. A texasi Austinban élő vegán család már befutott korábbi innovációjukkal, a Wunder Nuggets szériával. A rántott csirkefalatok vegán verzióit Haricot (avagy fehér) babból, lencséből, lenmagból, csicseriborsóból, céklából, karfiolból alkotják meg.

Fotó: Crafty Counter

Most pedig itt a Wundereggs, avagy a francia csodatojások hasonló szóképzéssel elnevezett amerikai verziója, amelynek előállítását a Store Insider FMCG szaklap így mutatta be: "Az újszerű, ovális különlegességeket egy nagynyomáson lezavart konzerválási eljárással (HPP) kezelik, amely 90–120 napos eltarthatóságot biztosít a számukra. Ami az összetevőket illeti, a 'tojás' fehérjét diófélék és agaragar, a sárgáját pedig diófélék, kurkuma és fekete só alkotja."
A Wundereggs mindemellett szójamentes, gluténmentes, búzamentes, tejtermékmentes, koleszterintartalma nulla.

Fotó: Crafty Counter

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram