Hirdetés
Hirdetés

Délutáni tea, ahogy az angol királyi családnál szokás | Herend Afternoon Tea a Four Seasons Gresham Palace Budapest-ben

SZERZŐ: DG
2023. december 4.
Az évszázadok alatt a délutáni, vagy ötórai tea szépen lassan a kifinomultság és a presztízs szinonímájává vált – a Four Seasons Gresham Palace Budapest pedig annak egyik legkedveltebb helyszínévé. A Herend Afternoon Tea programsorozatról, a brit tradíció meghonosításáról és az angol királyi családhoz is fűződő Herendi Porcelán készletéről az Afternoon Tea három oszlopos tagját kérdeztük: Győrffy Árpád executive séfet, Rédli Ádám bármenedzsert és Dr. Simon Attilát, a Herendi Porcelánmanufaktúra vezérigazgatóját.
Hirdetés

Valamikor az 1800-as években, az angliai Bedfordban, Anna hercegnőt borzasztó éhség gyötörte a déli ebéd és a stílusosan későn, este nyolckor felszolgált vacsora között. A legenda szerint egyik délután megelégelte a vacsorára várakozást és megkérte a személyzetet, hogy négy óra körül hozzanak neki egy kis teát, kenyeret vajjal és aprósüteményeket a szalonba. A késő délutáni falatok azonnal elűzték a hercegnő napvégi rosszkedvét; hamarosan rendszeresíteni kezdte az eseményt és elkezdte áthívni széles baráti körét (köztük Viktória királynőt is), hogy csatlakozzanak hozzá a vacsora előtti könnyed falatozásban. A londoni elit is gyorsan ráérzett az új, divatos társasági elfoglaltságra, hirtelen mindenki teázni és szendvicsezni járt – és ezt a hagyományt az angolok a mai napig őrzik a délutáni tea szeánsz-szerű rutinjában. 

Múzsa

Bár az afternoon tea tradíciója a mai napig tagadhatatlanul az angolok egyik legnagyobb nemzeti büszkesége, azonban a világ minden táján örömmel kapcsolódnak be a teakedvelők a délutáni csipegetésbe. Az olyan felsőkategóriás szállodákban, mint a Four Seasons, egyenesen magától értetődő, hogy a vendégek számára elérhető a délutáni tea; ez Budapesten sincs másképp, hiszen évek óta zajlottak teadélutánok a ház bárjában. Azonban csak az idei évtől vált hangsúlyossá mind a hotel, mind a Múzsa bár életében a Herend Afternoon Tea eseménysorozata. A Múzsa-féle délutáni teát tucatnyi kisebb dolog is a prémium kategóriába emeli, azonban két faktor nagyon erősen közrejátszik abban, hogy az Afternoon Tea felejthetetlen élménnyé válik: a ház adta profizmus és a Herendi Porcelán teáskészlete.

Rédli Ádám, a Múzsa bármenedzsere a Londonban eltöltött évei alatt találkozott először az ötórai teázással, így nála kifejezetten magasan volt a mérce, hogy mi az, amivel ő maga is elégedett lesz majd Budapesten. Mivel elmondása szerint “a ház megköveteli, hogy a legjobbal dolgozzanak”, így Rédli Ádám kifejezetten a “superior” minősítésű Ronnefeldt szálas teaválogatásából készíti az italokat, amelyhez külön, egy tökéletes hőmérsékletűre beállított melegvizes csapot is szereltetett a pultba. Korábbi tapasztalásai miatt a bármenedzser már tudta, hogy hiába van a tea a középpontban,  ez a fajta teázás nem csak az italról szól. 

“A kiváló minőségű teák mellett a süteményeink, sós falatkáink és scone-ok is zseniálisak, ezen felül pedig fokozzuk az élményt a Herendi Porcelán szettjével, illetve a legmagasabb minőségű szervízt mi magunk biztosítjuk – tényleg páratlan ami itt történik”

– meséli büszkén Rédli Ádám, aki egészen biztos benne, hogy a Four Seasons Gresham Palace teaszeánszára érkező vendégek ugyanazt az élményt kapják, amit egy hasonló teadélután tud nyújtani Angliában. 

Gyakran ezt a programot ajándékozzák egymásnak évfordulóra, szülinapra, vagy az ünnepek közeledtével

A napszakhoz időzített csipegetés a magyar kultúrában is megtalálható az uzsonna formájában. Hagyományosan a kis katonák a vacsora előfutárai, és Győrffy Árpád executive séf egyetért, hogy az angol teadélutánok gasztronómiai koncepciói nem állnak messze a magyaros kenyérkockáktól. A finger foods ernyője alá tartozó szendvicsek hagyományos ízvilágukkal a Múzsában is terítékre kerülnek: főszerepben a téglatest alakú toast kenyérbe töltött uborka és krém, az angol scone, illetve a Devonshire clotted cream, amihez egyenesen Devonshire-ból érkezik a védjegyzett krém. A sós spektrumon a “marhahúsos-tormás ízekkel, a tojásos-majonézes ízvonulattal, illetve a legklasszikusabb, lazacos-uborkás kombinációval” lehet majd találkozni – de az élet édes örömeire vágyóknak sem kell aggódniuk.

Az édes vonalon Szűcs Árpád executive pastry séf rengeteget dolgozott a kínálaton, és a ház klasszikus desszertjeit miniatürizálta, így a vendégek akár három-négy desszertet is meg tudnak kóstolni az Afternoon Tea szeánsza során: az opera, a Saint Honore, vagy akár a Paris-Brest szeletei közül van lehetőségük válogatni. Győrffy Árpád séf számára kiemelten fontos az autentikus ízélmény megalkotása, de legalább ugyanolyan hangsúllyal dolgozott az ételek prezentálásán is:

“Az ételek megjelenésében mindig törekedtünk arra, hogy hűek maradjunk a Herendi Porcelán készlet eleganciájához.” 

A budapesti és az angol királyi család délutáni teáját ugyanaz az a fejedelmi porcelánkészlet ékesíti

Az Afternoon Tea körül forgó beszélgetésünket a bármenedzser és a séf is a Herendi készlet időtálló, arisztokratikus megjelenésének dicséretével kezdi. Talán pont a Royal Garden mintás szett teszi fel a pontot az i-re, amitől elválik, hogy a Múzsában eltöltött délutáni tea hétköznapi vagy egy teljesen egyedi élmény. A Herendi Porcelánmanufaktúra büszkén képviseli évszázados múltját és kézművességét, a magyar tradíciót és a kompromisszumoktól mentes tökéletességre való törekvését, így azonos értékeket vall a Four Seasons Gresham Palace-szal együtt.

Herend ebből kiindulva egy egyedi porcelán kollekciót tervezett a Four Seasons Hotel részére. A minta egyrészt visszanyúl a 19. századi gyökerekhez a pikkelyes mintázattal, azonban a 21. századi innovációt a Viktória minta megújulását hordozó Royal Garden egyik motívum eleme képviseli”

– árulja el Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelán vezérigazgatója. Különlegessége a Múzsában használt negyven főt kiszolgáló készletnek, hogy Vilmos herceg és Katalin hercegné esküvőjére nászajándékként átadott Royal Garden készlet részletei is megtalálhatók benne – ezáltal elmondható, hogy a budapesti és az angol királyi család délutáni teáját ugyanaz az a fejedelmi porcelánkészlet ékesíti. 

Hirdetés

Jelenleg péntek, szombat és vasárnap délután három és este hat között várja a vendégeket a Múzsa lounge része a teaszeánszra. A Four Seasons Gresham Palace csapata és Rédli Ádám bármenedzser szerint érdemes kihasználni a teljes három órát, hiszen ez tényleg egy olyan program, ahová lelassulni érkeznek a vendégek. Általában különleges alkalom kapcsán látogatnak el a bárba, gyakran ezt a programot ajándékozzák egymásnak évfordulóra, szülinapra, vagy az ünnepek közeledtével – a fa alatt is megállná a helyét a baráti és családi kör számára. “A vendégek imádják, mert kikapcsolódhatnak, élvezhetik a zongora vagy hárfa zenéjét, beszélgethetnek egymással, gyönyörködhetnek a tea szettben és megélhetik ennek az egész miliőnek a varázsát” – meséli. A hangulatot közben a már említett zenészek fokozzák: a rendszeres zongora és hárfaszó mellett a szervezők csempésztek egy kis hungarikumot a programba és gyakran társul cimbalom művész is a formációba a külföldi közönség legnagyobb ámulatára és örömére. A délutáni teák világában otthonosan mozgó vendégeket, illetve első teázókat is szívesen várnak a Múzsában – az élmény ugyanúgy garantáltan magával ragad mindenkit. 

 

Fotók: Four Seasons Gresham Palace Budapest

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram