Hirdetés
Hirdetés

A tavasz hírnöke: még holnap is "kucsmagombászhatunk" a Természettudományi Múzeumban

SZERZŐ: DiningGuide
2019. április 6.
Tavasszal megindulnak a gombászok a kucsmagombák után, ennek apropóján tartanak ezen a hétvégén kucsmagombanapokat a fővárosi Természettudományi Múzeumban. Gombakülönlegességek kiállításával, élethű gombamúmiákkal, gombaszépségversennyel, gombaszimat szondával várnak a szervezők.
Hirdetés

A gombakiállításon nem csak a kucsmagombát, hanem számos tavaszi gombafajt mutatnak be az érdeklődőknek.

A tárlat anyagában nem csak élő gombák, hanem élethű gombamúmiák, fagyasztva-szárított (liofilizált) nyári és őszi gombafajok is szerepelnek.

A programok között lesz gombaszépségverseny is, amelyre a helyszínen nevezhetnek a látogatók saját gombájukkal. A versenyben résztvevő, kiállított gombák közül a látogatók szavazatai alapján hirdetnek győzteseket vasárnap délután.  A több napos eseményen szakértők segítségével határozzák meg a látogatók által hozott gombákat vagy akár szaktanácsot adnak az elkészítésükhöz. A szakértők a gombák szabad szemmel nem látható részleteit mikroszkóp segítségével kivetítőn is megmutatják az érdeklődőknek, a gombaszimat szonda segítségével pedig az érdeklődők egy-egy gombafajra jellemző illatú vegyületmintát megszagolva kitalálhatják, hogy az vajon melyik gombához tartozik.

A múzeum közleménye szerint a kucsmagombák a tavasz első hírnökei közé tartoznak, könnyen felismerhetőek sárgásbarna vagy szürkésbarna színű, többnyire méhsejtszerű üregekből álló süvegükről és fehéres, szemcsés tönkjükről. A kucsmagomba fajok üreges termőtestei ízletesek, igazi csemegének számítanak, de alaposan süssük-főzzük meg, mert nyersen fogyasztva allergiás tüneteket okozhatnak.

Tavasszal tehát megindul a lázas kucsmagomba vadászat a természetjáró ínyencek és a gombászok körében. A kucsmagombák azonban nem mindig ott és akkor jelennek meg, ahogy azt a gombagyűjtő szeretné. Előfordul, hogy az előző évi gazdag termést adó helyeken egyetlen példányt sem találunk. Máskor viszont egészen különleges termőhelyeken bukkanunk rájuk. Találtak már kucsmagombát az aszfalt repedéseiben, virágcserépben, omladozó ház falai között vagy elhullott állatok közelében. Még sok érdekességgel várnak holnap is a Természettudományi Múzeumban!

Cím: 1083 Budapest, Ludovika tér 2-6.
Kiállítás nyitvatartása: 10-20 óráig

A programról bővebben itt olvashatnak.

Forrás: MTI közlemény és a Természettudományi Múzeum programajánlója alapján

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram