Hirdetés
Hirdetés

„A legizgalmasabb most Szicília” – Olasz borokról Herczeg Ágnessel

SZERZŐ: Király Márton
2023. július 27.
Olaszország az Óvilág egyik legmeghatározóbb bortermő országa. Itt a bortermelésnek évezredes hagyományai vannak, a csizma egész területéről legendás szőlőfajták indultak világhódító útjukra, és az olasz konyhaművészet is társként támaszkodik az ország ontotta jobbnál jobb borokra.
Hirdetés

Egyetlen cikkben egy egész ország borairól átfogóan szólni nehéz feladat, főleg ha egy olyan sokszínű, izgalmas, történetekben és mítoszokban bővelkedő területről van szó, mint az Appennini-félsziget. Herczeg Ágnes borszakértővel most inkább hanyagoltuk  Chianti múltba vesző gyökereit, eltekintettünk az etruszk borkultúra évezredekkel ezelőtti amfora-kereskedelmének részletezésétől, inkább az aktualitásokra koncentráltunk. Olyan témákat jártunk körbe, melyekre napjaink olaszországi borvidékein éppen tevékenyen zajlik a válaszkeresés.

Mi áll a Prosecco-robbanás hátterében? Hol tart Chianti önmeghatározása? Egyensúlyba hozható-e a számtalan hagyomány a megújulásra való törekvéssel?

Mik a meghatározó bortrendek 2023 Olaszországában?

Olaszország még mindig az egyik legtrendibb boros országnak számít. Amikor azt hinné az ember, hogy már mindent tud róla, mindig elő tud bukkanni egy-egy új felfedezésre váró borvidék vagy szőlőfajta. Ennek az egyik legfontosabb oka, hogy több, mint 500 eredetvédett bort találunk Olaszországban, a szőlőfajtákról nem is beszélve, hiszen abból több, mint 2000 van.

A Prosecco-őrület még tartja magát, sőt, a buborékok a többi olasz borvidéken is előtérbe kerültek. Lombardiában Franciacorta tradicionális módon készült pezsgői mellett egyre trendibb az Oltrepo Pavese Metodo Classico is, picit északabbra pedig Trentodoc klasszikus pezsgői hódítanak – közülük talán a legismertebb a Ferrari. A Prosecco-k közül egyre több a bio, emellett a „col fondo” és a „sui lieviti” vagyis a pét-nat jellegű, klasszikus módon palackban erjesztett, de nem degorzsált pezsgőkkel is gyakrabban lehet találkozni.

Míg korábban az Extra Dry kategória dominált, ma már nagyon sok a Brut Nature, vagyis a teljesen száraz, dosage nélküli Prosecco. Ezzel párhuzamosan indult be a „luxus irány” is, vagyis a dűlőszelektált, grand cru és premier cru területekről származó Prosecco-k népszerűsége, és ma már a rozé változat sem okoz senkinek meglepetést.

Chianti épp újradefiniálja magát, hiszen egy időben a népszerűsége a tömegesen, silány minőségben készült borai miatt erősen visszaesett. Napjainkban azonban újra szívesen választják a kisebb termelők, izgalmas pincészetek borait a világ vezető sommelier-jei. Ha már Toszkána, a Brunello-k sikere továbbra is töretlen, de a szupertoszkán irány megtorpanni látszik és helyette a helyi szőlőfajták kerülnek fókuszba.

Piemont mind a vörös, mind a fehér boraival lázban tartja a borfogyasztókat. Ma már nem csak Barolo-t, Barbaresco-t keresnek az igazi ínyencek, itt is egyre nagyobb szerepe van a szőlő fekvésének és a dűlőknek, és ez nem csak a Nebbiolo esetében, hanem a Cortese szőlőnél, vagyis a Gavi boroknál is igaz.

Délen Puglia tüzes, bársonyosan simogató vörösborai mellett Szicília vulkanikus borai is egyre nagyobb nemzetközi figyelmet kapnak. A sort szinte végtelenségig lehetne folytatni.

Bármerre is utazunk Olaszországban, a Garda-tótól, a szigeteken és tengerpartokon át egészen a hegyekig, izgalmas borok várnak ránk.

Hova helyezhető az olasz bor a világban? Óvilági klasszikusok lelőhelye vagy éppen megújulni képes, izgalmas területeket, régiókat felmutató ország?

Az utóbbi időben Olaszország a megújulásról szól, de ez a megújulás a meglévő alapokra épül. A klasszikus, már jól ismert borvidékek a fenntarthatóság területén igyekeznek példát mutatni, a régi értékeket megtartva újulnak meg. Nagyon sok kisebb, eddig nem annyira fókuszban lévő borvidék és eredetvédett bor pedig most lehetőséget kapott arra, hogy szélesebb körben, nemzetközileg is megmutassa magát.

Ez a kettősség különösen izgalmassá teszi az országot, mivel ezzel fenn tudják tartani a fiatalabb fogyasztók érdeklődését is a boraik iránt, azokét, akik nem feltétlenül azt szeretnék inni, amit a szüleik is fogyasztottak.

Nyár van, frissességre vágyunk tányérban, pohárban egyaránt. Milyen lehetőségeink vannak, ha túllépünk a Prosecco - Pinot Grigio magától értetődő opcióin?

Ha Olaszországban vagyunk, akkor érdemes a környékbeli borvidékek borai közül válogatni. Már csak azért is, mert jó részük helyben fogy el, így máshol nem is igazán van lehetőségünk megkóstolni azokat. Ha a népszerű desztinációkat nézzük és a klasszikus fehér borokat, északon a Garda-tó, Velence környékén például próbáljuk ki a Soave-t, Lugana-t, Friulano-t. A csizma közepén ne hagyjuk ki a Vernaccia di San Gimignano-t, a Verdicchio-t, a Grechetto-t! Délen és a szigeteken izgalmas lehet egy Vermentino, Greco di Tufo, Catarratto Bianco vagy Grillo.

Melyek a Herczeg Ágnes által legizgalmasabbnak, legfontosabbnak, legkedvesebbnek tartott olasz borvidékek?

Nekem két olyan borvidékem is van Olaszországban, amelyre mindhárom igaz, de most mindháromra külön-külön mondok egy-egy példát. Tudom, hogy eléggé sablonos, de tavasszal Toszkánát és környékét szeretem a legjobban. Legyen ez a legfontosabb borvidék. Azért a legfontosabb, mert itt van talán a legtöbb olyan eredetvédett olasz bor, amelyet a gyűjtők, szakértők, szakírók, sommelier-k és kereskedők a legnagyobb figyelemmel kísérnek. A legkedvesebb számomra Piemont, és ősszel szeretem a leginkább.

Csodásak a szőlőkkel borított dűlők, a színek, az illatok, na és a szarvasgomba és a gasztronómia általában itt valami elképesztő. A legkedvesebb azért is, mert Gaia Gaja jó barátom, és nagyon klassz közös emlékek kötődnek vele ide. A legizgalmasabb pedig most Szicília. Szicíliában nagyon sok változás történik napjainkban. A mennyiségből egyre inkább a minőségre váltanak és az ilyen transzformáció mindig nagyon izgalmas. Magyarként extrém módon szeretem a vulkanikus borokat, itt pedig igazán jó adottságuk van hozzá.

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram