Hirdetés
Hirdetés

Mire figyeljünk húsvéti sonka vásárlásnál? – a Hússzabóság segít!

2024. március 26.
Comb, felsál, dió, füstölt, klasszikus- vagy gyorspácolt – számos sonka típussal találkozhatunk Húsvét előtt, de pár szakmai jó tanáccsal kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbbet. Szabó Ferenc, a Hússzabóság vezetője segít eligazodni a sonka típusok között, mesél a hagyományos és a gyorspácolás közötti különbségekről és tippeket ad az otthoni főzéshez is.
Hirdetés

Hogyan vágjunk neki a húsvéti sonka vásárlásnak? Milyen sonka fajták léteznek, és mit érdemes tudni róluk?

A legklasszikusabb a csontos parasztsonka. Bár minden esetben igaz, de a parasztsonkánál különösen, hogy a minősége attól függ, milyen volt az állat genetikája. Ez a típus akár hat-hét kilós is lehet. A szívsonka combból készül és jóval  zsírosabb, füstölés után 15-20% is lehet a zsírtartalma.  Az egész tarját szintén füstöljük, a zsírja miatt különösen ízes típus. A darabolt comb vagy felsál kifejezetten száraz. A legnépszerűbb a  dióból vagy felsálból készült kötözött sonka – átjárja a füst, tökéletes a zsírtartalma, letisztult és szép hús. 

Szabó Ferenc, a Hússzabóság vezetője

Mire érdemes odafigyelni a választás során?

A hús színe nagyon sokat elárul: legyen mélybordó, egyenletes.

Figyeljünk a termék bőrére is, ha van: legyen szépen tisztított, jól feszüljön rá a húsra. Ezen kívül a szépen formázott sonkákról azonnal lehet tudni, hogy jó minőségűek-e, a vákuumozott termékeknél pedig tartsuk észben, hogy sok nedvességet engednek.

A kötözött lapockánál gyakori, hogy több húsfajtát csomagoltak össze, ezért a sonka mócsingos lehet. Nyomkodjuk meg a sonkát, mielőtt megvásároljuk, hogy egyenletesnek tűnik-e. 

A hagyományos pácolással készült sonkák jóval sósabbak, ezért kell őket áztatni és főzni

Mi a különbség a pácolt és gyorspácolt termékek között?

A hagyományos pácolással készült sonkák jóval sósabbak, ezért kell őket áztatni és főzni. Az eljárás során három hetet van sóban, amit hetente cserélünk, hűtött helyen kell tárolni. Egy hetet páclében tölt, aztán szikkasztás következik, majd füstölés, végül pedig újabb szikkasztás. Ez hosszú folyamat, de azt gondolom, hogy a végeredmény miatt megéri végigcsinálni. 

A Hússzabóságnál csak hagyományos eljárással készült termékeket árulunk. A gyorspácolt húsokban több a nedvesség, nem olyan sósak és nem is kell mindegyik fajtát megfőzni. Ezek a maguk módján üzembiztosak, másfél hét alatt elkészülnek és kevesebb velük a teendő. A klasszikus pácolt, füstölt sonkák több figyelmet igényelnek, de az így készült húsok jobb minőségűek. 

A forrástól számítva kilónként egy órát számoljunk a főzésre

Ha már sikerült kiválasztanunk egy jó darabot, hogyan készítsük el otthon és mi a titka a jól elkészített sonkáknak?

Bevált recept, így mi is azt szoktuk javasolni a vásárlóinknak, hogy egy éjszakára áztassák hideg vízbe a sonkát.

Másnap kivesszük, lecsepegtetjük, majd hideg vízben feltesszük. A forrástól számítva kilónként egy órát számoljunk a főzésre. Figyeljünk arra, hogy a víz csak gyöngyözzön, ne forrjon túlságosan. A főzőlevet ízesíthetjük egész borssal, babérlevéllel, vöröshagymával, fokhagymával. Ha kész a sonka, hagyjuk a lében kihűlni, legalább 20-25 Celsius fokra. Ha kivesszük a vízből, kicsapódhat.

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram