Hirdetés
Hirdetés

Hogyan párosítsuk a tésztafajtákat szószokkal?

2024. március 27.
Több száz tésztaféle létezik, és egyáltalán nem mindegy, hogy milyen szósszal fogyasztjuk őket. Olaszországban lényegében szentségtörésnek számít, ha nem megfelelő módon párosítjuk a szószt és a tésztát, de bőven vannak praktikus okai is a választásnak.
Hirdetés

Hosszú, vékony tészták: spaghetti, cappellini, cérnametélt (angel hair)

Párosítás: marinara szósz, olívaolaj alapú szószok, barnított vajas szósz

A legalapvetőbb szabály, hogy a vékony tésztákat könnyű szószokkal párosítsuk. A spaghetti, cappellini és hasonló típusú tészták nem bírják el a nehezebb ragukat és szószokat, fogyasztás során a tészták elszakadhatnak. Ezekhez a típusokhoz válasszunk egyszerű paradicsomos szószt, készítsünk cacio e pepét, spaghetti aioli-t, puttanescát. 

Hosszú, vastag tészták: linguine, fettuccine, bucatini

Párosítás: alfredo, amatriciana

Hiába vastagabbak, mint a spaghetti, ezek a tésztatípusok sem tudják jól megtartani a nehezebb húsos szószokat, de bátran készíthetjük őket testesebb szószokkal. Jól illik hozzájuk a krémes alfredo, a chilivel és baconnel készített amatriciana, vagy friss, citromos szósz tenger gyümölcseivel.

Szalagtészták: tagliatelle, pappardelle

Párosítás: bolognese, raguk

Hála a viszonylag nagy felületnek, a tagliatelle és a pappardelle elboldogul a sűrűbb zöldséges és húsos szószokkal is. 

Rövid és cső alakú tészták: rigatoni, ziti, zenne

Párosítás: ragu, vodka szósz, arrabbiata

A rigatoni, a ziti és a penne jó választás mind a darabosabb, gazdagabb és a könnyebb, sima szószok esetén is. Ezekhez a típusokhoz készítsünk sugo alla Norma ragut paradicsommal és padlizsánnal, csípős arrabiatát vagy vodka szószt.

Csavart tészták: rotini, fusilli, gemelli

Párosítás: pesztó, marinara, carbonara

A csavart tésztafélék formájuknál fogva könnyen megtartják az olyan kisebb ételradabokat, mint a bacon, sajtok, zöldségek, ezért kifejezetten alkalmasak carbonara szószhoz vagy különböző pesztókhoz. A fusilit használják a leggyakrabban tésztasaláták és levesek készítése során. 

Kagyló formájú tészták: conchiglie, orecchiette, cavatelli

Párosítás: pesztó, marinara, alfredo

A szószpárosítás során érdemes figyelembe venni a kagylótészták méretét. Könnyen párosíthatjuk őket krémes szószokkal, egy darabosabb puttanescával, de akár egy sima marinara szósszal is. A kagylótésztákhoz jól illenek a nagyobb darabokra vágott zöldségek is. 

Nagyméretű és széles tészták: lasagne, manicotti, nagyobb kagylótészták

Párosítás: bolognese, béchamel, marinara

Ha nem csak egy tartalmas szószra vágyunk, rétegezhetjük a húst, a sajtot és a zöldségeket is. A klasszikus lasagna az Emilia Romagna régióból származik, ahol az összeállítás során váltogatják a tészta, hús és báchamel mártás rétegeket. Ha húsmentes verziót készítünk, cseréljük a ragut párolt spenótra és friss mozzarellára.

A manicottit és a nagyobb kagylótésztákat töltsük meg ricottával, mozarellával és Parmigiano Reggianoval, majd öntsük le marinara szósszal, mielőtt megsütnénk. 

Töltött tészták: ravioli, tortellini, tortelloni

Párosítás: marinara, barnított vajas szósz

A legtöbb tészta esetében a textúra és a szósz állaga a két fontos szempont, de a töltött tészták esetében az ízfaktor is fontos szerepet játszik. 

A töltött tészták szószpárosítása esetén elengedhetetlen, hogy ügyeljünk az ízprofilokra. Számtalan kombináció létezik: a gombával töltött raviolit fogyaszthatjuk barnított vajas szósszal és spenóttal, a ricottával töltött tortellinit pedig egy egyszerű marinara szósszal is tálalhatjuk. 

Forrás: escoffier.edu

Fotók: Unsplash ⎸Escoffier

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram