Hirdetés
Hirdetés

Hogyan főzzünk borral?

SZERZŐ: DG
2023. november 7.
A bor évszázadok óta használatos főzéshez, nem véletlenül: ez a szőlőből készült nedű olyan mélységet és komplexitást tud adni egy ételnek, mely nem pótolható mással. Legyen szó egy klasszikus coq au vin-ról, egy gazdag rizottótól vagy egy marinara szószról – a bor nem csupán kihangsúlyozza az ízeket, hanem új szintre emeli az étel kifinomultságát és eleganciát kölcsönöz neki. De hogyan válasszuk ki a megfelelő bort receptjeink mellé? Milyen eljárást alkalmazzunk az étel elkészítése során? Lássuk az alap tételeket.
Hirdetés

Hogyan válasszunk megfelelő bort?

Az egyik legfontosabb szempont, hogy olyan bort válasszunk az ételekhez, amit szívesen meg is innánk. Semmiképp se alkalmazzuk a “nem bár nem fogyasztanánk magában, de a főzéshez azért jó lesz” elvet, mert ez az étel minőségének a rovására mehet. Emellett gondoljuk végig, hogy milyen bor illik az ételhez amit készítünk: egy marhapörkölthöz például érdemes testesebb vörösbort választani, míg egy könnyű tengeri ételhez jobban illik egy friss, lazább fehérbor.

Vörösborok

A kelet-franciaországi Burgundia régió gazdag és komplex borai a klasszikus választások közé tartoznak. Egy burgundiai bor tökéletes döntés, amikor marhát vagy vadat készítünk – savassága és tanninjai jól párosulnak a húsok gazdag ízével.

További jó döntés a cabernet sauvignon – egy testes vörösbor például a délnyugati Bordeaux régióból. Az ízgazdagságáról és robosztusságáról híres bor jól kiegészíti az olyan karakteres ízű húsokat, mint a bárány, a különböző steak-ek, vagy vadhúsok. Ha slow cooking-ban gondolkodunk, ez a cabernet sauvignon különösen jó választás, mert megpuhítja a kicsit keményebb, masszívabb húsdarabokat is.

Hirdetés

A pinot noir a többi típushoz képest egy jóval könnyebb vörösbor, ami alkalmassá teszi arra, hogy a kevesebb karaktert igénylő ételeket ízesítse. A pinot noir illik a baromfihoz, a sertéshez, a földesebb ízű zöldségekhez, gombákhoz, illetve remek választás, ha mélyíteni akarjuk a szószaink és  pörköltjeink ízét. 

Végül, de nem utolsósorban a merlot a puha, selymes textúrájáról ismert. Remekül lehet párosítani paradicsom alapú ételekkel, rozmaringot vagy kakukkfüvet használó receptekkel. 

Fehérborok

A herbálos-citrusos száraz fehér sauvignon blanc tökéletes párosítás tengeri, illetve zöldséges ételekhez, mivel friss és újszerű ízt kölcsönöz nekik. A testes, gazdag

Chardonnay, ami a vajas-tölgyes karakterjegyeiről ismert, leginkább krémes szószok és levesek ízének mélyítésére, illetve baromfiból és sertésből készült ételek ízesítésére alkalmas.

Az édesebb rizling a savas, illetve csípős-fűszeres ízvilágú ételekhez illik. Édessége ellensúlyozza az ételek csípősségét és használható marinádok és szószok alapjául.

A pinot grigio egy könnyű, ropogós fehér bor, amit meglehetősen könnyű párosítani bármihez a menünkön. Tengeri ételekhez, csirkéhez, könnyű tészta ételekhez ajánljuk leginkább.

 

Elkészítési módok

A megfelelő bor megválasztása után a következő lépés, hogy kiválasszuk a megfelelő elkészítési technikát: a borral alkalmazott konyhatechnológiai módszerek más és más karaktert kölcsönöznek az ételnek.

 

Marinálás

Marináláskor borba és különböző fűszerekbe áztatjuk a húst főzés, vagy sütés előtt. Az eljárás során az ízek átjárják a húst, illetve a bor sava puhítja is a hús szerkezetét, így gyorsabban elkészül. A marinálás ideje a hús fajtájától függően lehet pár óra, vagy akár egy éjszaka is. Ezt követően a húst számtalan módon el lehet készíteni – a grillezéstől, a seprenyőben sütésen át, a lassú tűzön sütésig.

 

Párolás

A párolás eljárása kombinálja a száraz, illetve a nedves hőt. A technika lényege, hogy a húst magas hőfokon, lefedve készítjük a választott folyadékban, ami lehet bor, alaplé, kókusztej vagy akár sör is. Bár a folyamat hasonló a pörkölt készítéshez, pároláskor viszonylag kevés folyadékot használunk és általában nagyobb szelet húsokkal dolgozunk.

 

Gőzölés

A gőzölés során gőz segítségével főzzük meg az ételt, általában egy erre a célra használatos gőzölőben vagy edényben. Szemben a párolással vagy a marinálással, a gőzölés másfajta megközelítést kíván. Elsősorban arra kell ügyelnünk, hogy a kiválasztott bor kifejezetten magas minőségű legyen és fontos, hogy a felhasználást megelőzően nyissuk ki: az akár előző nap kinyitott bor oxidációja már megkezdődött, és ez nagyban befolyásolhatja az étel ízét. A gőzölés technikája ideális választás, amikor csirkét, tengeri ételeket, vagy zöldségeket készítünk. Nem ajánlott ennél a technikánál robosztus, testes bort használni, mert elnyomhatja az ételeket, válasszunk egy visszafogottabb ízvilágú bort.

 

Deglazing vagyis a ‘máztalanítás’

A máztalanítás során folyadékot, például alaplevet vagy bort öntenek az edénybe, hogy fellazítsák a főzés vagy pirítás után az edény aljára tapadt, karamellizálódott ételt. A ‘fond’-nak is nevezett letapadt részekből gyakran készítenek szószokat, de akár egy levesnek is különleges mélységet adhat.

A máztalanítás során is ügyeljünk arra, hogy milyen bort választunk. Ha egy édesebb szószt szeretnénk készíteni, érdemes fehérbort használnunk, még a vöröshúsok esetében is. A fehér bor édes ízt, savasságot kölcsönöz a szósznak, míg a vörösbornál előfordulhat, hogy túlságosan leuralja az ételt. Érdemes közepesen testes bort választani, például egy fehér vermentino-t, vagy egy nagyon könnyű vörös gamay-t.

 

Sütés

Sütéskor a bor nagyon intenzíven kihangsúlyozza a többi hozzávaló ízét. Figyeljünk az adagolásra: érdemes először viszonylag kevés bort önteni az ételhez és utána fokozatosan adagolni a recept és az étel igénye szerint. Célszerű csökkenteni az édes, savas vagy keményítő tartalmú összetevőket az ételben, hogy megfelelően tudjon érvényesülni a bor íze. 

 

Fotók: Unsplash

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram