Hirdetés
Hirdetés

Hat gyógymód másnap ellen, amelyre a koreaiak esküsznek

SZERZŐ: Nagy Kamilla
2023. december 30.
A szilveszter sokak számára ünnepléssel jár, a másnap pedig még az újév első napján is kíméletlenül kopogtat. Íme néhány tipp a másnaposság ellen a Michelin-guide ajánlásának mentén!
Hirdetés

Ezt nem lehet szépíteni: a másnaposság kellemetlen dolog és minél gyorsabban túl vagyunk rajta, annál jobb. Kezdetnek a sok folyadék és tápanyag-bevitel jó kiindulópont lehet. Koreában mindig akad olyan alkalom, amire koccintani kell és itt nem csak azokról az egyetemes mérföldkövekről beszélünk, amelyeken ünnepelni szokás. Legyen akár egy munka utáni összejövetel a kollégákkal, hogy egy barbecue mellett engedjék ki a gőzt, vagy egy baráti beszélgetés frissen sült csirke mellett – jó eséllyel lesz majd az asztalon alkohol és valaki biztosan javasolni fogja, hogy "Még egy kört!". 

Ahogyan az ivást, a koreaiak a "haejang"-ot is komolyan veszik, amely szó szerint annyit jelent, hogy "megszabadulni a másnaposságtól". Mire vágyik egy átlagos koreai egy átmulatott éjszaka után? Természetesen levesre és rizsre! Hallottál már a "másnapos levesről"? A koreaiak esküsznek rá. "Ettél már valamit (hogy megszabadulj a másnaposságodtól)?" –ez pedig egy tipikus üdvözlés azok körében, akik előző este túl sokat ittak, és ez a "valami" szinte mindig valami forró, leveses ételt jelent. 

A haejang-guknak sokféle változata létezik, a felhasznált összetevőktől függően.

Az alábbiakban hat ikonikus másnapos levest mutatunk be, amelyek - vicces módon - népszerű ételek még alkohol fogyasztása közben is.


 

Kongnamul-Guk

Kongnamul-Guk (Babcsíra leves) 

A helyi álláskereső portál, a Job Korea által nemrégiben mintegy 600 irodai dolgozó körében végzett felmérés szerint a kongnamul-guk volt az első számú étel, amelyre a másnapos koreaiak egy átmulatott éjszaka után vágytak. Megtévesztően egyszerű étel, amely kevés hozzávalót igényel: babcsírát, vizet (vagy szárított szardella alaplevet) és sót. Ez azt jelenti, hogy az igazán jó leves elkészítéséhez elengedhetetlenek a minőségi alapanyagok. A legtöbb étterem Jeonju stílusban tálalja a levest, egy cserépedényben rotyogva, rizzsel  (amely már elmerült a levesben) megfonnyadt babcsírával, apróra vágott kimchivel, frissen feltört nyers tojással és apróra vágott zöldhagymával. A levest gyakran ízesítik az asztalnál egy adag sózott és erjesztett garnélarákkal az extra umami (az ún. “ötödik íz, amely a monoszódium-glutamátnak köszönhető - a szerk.) érdekében. Tény: a tojás nagy mennyiségű ciszteint tartalmaz, amely lebontja a másnaposságot okozó acetaldehid nevű mérget. A babcsíra pedig tele van aszpartát nevű aminosavval, amely segíti az alkoholt lebontó enzimek kialakulását a májban. A Jeonju-stílusú babcsíra levest hagyományosan - de nem mindig - egy kis moju-val tálalják, amely alacsony alkoholtartalmú ital és nyolc gyógynövényt köztük gyömbért, jujube-gyökeret, édesgyökeret, ginzenget, nyílgyökéret és fahéjporral főzött makgeollit (koreai alkohol ital, rizsbor - a szerk.) tartalmaz. 

 

Bugeotguk

Bugeotguk (Szárított tőkehal leves) 

A kongnamul-gukhoz hasonlóan a bugeotguk vagy szárított tőkehal leves is egy enyhén fűszerezett, ízletes másnapos leves. A klasszikus bugeotguk elkészítési módja, hogy az előzetesen beáztatott, szárított tőkehalat felaprítják, a haldarabokat enyhén megpárolják némi szezámolajban (gyakran szeletelt daikon retekkel), hozzáadják a szárított szardellából készült alaplevet (vagy vizet) és addig forralják, amíg a folyadék homályos nem lesz. A levest sóval és borssal ízesítik, majd apróra vágott zöldhagymával díszítik. A leves gyakran tartalmaz tofu kockákat, valamint selymesen sima tojás szalagokat, amelyeket az utolsó pillanatban vertek fel és kevertek el benne. Tény: a szárított tőkehal gazdag olyan aminosavakban, amelyek védik a májat és segítenek helyreállítani a működését. 

Seonji Haejang-guk

Seonji Haejang-guk (Leves alvadt ökörvérrel) 

Bevallottan ez a név nem hangzik étvágygerjesztően - a másnaposok és a beavatatlanok számára még inkább - de nem olyan rémisztő, mint amilyennek elsőre látszik. Az enyhén vasas ízén kívül az ökörvér kevéssé befolyásolja az étel egészét. Ha jól megfőzik a megdermedt ökörvér állaga sima, szilárd pudingra emlékeztet, míg túlfőzve gumi szerűvé válik. A levest általában ökörcsont főzésével készítik el  és elsősorban doenjanggal (koreai szójababpasztával - a szerk.) ízesítik. A leves egyéb gyakori összetevői közé tartoznak a marhahús darabok, a pacal, a káposztalevelek, a dehidratált és újragyártott répafejek, a babcsíra és a zöldhagyma. Kiadós étel, amelynek a végére meg fogunk izzadni. 

Bok-guk

Bok-guk (Gömbhal leves) 

Japánhoz hasonlóan Koreában is csemegének számítanak a gömbhalak bizonyos fajtáinak a húsa. A gömbhalat csak engedéllyel rendelkező szakácsok készíthetik el, akik intenzív képzésen estek át a halakból származó halálos méreg eltávolítására. Mennyire halálos? Egy gömbhalban összesen annyi méreg van, amely együttesen 30 felnőtt ember halálát okozza és nincs rá ismert ellenszer. Évente történnek halálos balesetek a nem megfelelően kezelt halak fogyasztása miatt. A koreaiak azonban szívesen fizetnek borsos árat azért, hogy élvezhessék ezt a finom, fehér húsú halat, amelyet többféleképpen is el lehet készíteni így levesként is. A legtöbb étterem kétféle változatban kínálja: maeuntang (csípős leves) és jiri (tiszta, nem csípős leves). A vízzel, zellerrel, babcsírával és daikon retekkel megrakott bok-jiri a másnaposság elűzésére vágyók kedvelt verziója, hiszen könnyebb a gyomornak, mint a tüzes társa. A bok-guk különösen népszerű Busan kikötővárosban.

Bbyeo Haejang-guk

Bbyeo Haejang-guk (Sertésgerinc leves) 

Mit nem lehet szeretni ebben a gazdag, fűszeres sertéshús levesben, amely tele van sertés gerinc darabokkal? Adjunk hozzá puha leveles zöldségeket, amelyek addig főnek, amíg olyan ízűek nem lesznek, mint maga a húsleves. A zúzott perilla magok használata elengedhetetlen, mivel ezek földes és diós jelleget kölcsönöznek a levesnek. A bbyeo haejang-guk név szó szerint "másnapos csontlevesnek" fordítható. Más néven - gamjatang - egyaránt ismert ez a fogás. A különbség, hogy míg a gamjatangot egy nagy fazékban, közösségi módon szolgálják fel, addig a bbyeo haejang-gukot egyéni adagokban, agyagtálban tálalják, amelyekben a leves a végig forró marad. Az evést kezdjük azzal, hogy a csontokról leeső, zsenge húst leszedjük a csontokról. A húst belekeverhetjük a levesbe, vagy ehetjük önmagában, mielőtt hozzákezdünk a leveshez. Nyugodtan keverjünk rizst is a levesbe, ahogy a helyiek teszik.

Jaecheop-guk

Jaecheop-guk (Aranyszínű édesvízi kagyló leves) 

A jaecheop-guk Gyeongsangnamdo tartomány, különösen Hadong régió specialitása. Ez egy olyan áttetsző leves, amelybe apró, aranyszínű édesvízi kagylókat főznek, majd egyszerűen sóval ízesítenek. A levest zöldhagymával vagy kínai metélőhagymával is díszíthetik. Bár az aranykagyló mérete kicsi a többi, elterjedtebb kagylófajtához - például a manilakagylóhoz - képest,  ugyanolyan édes és hihetetlenül mély ízt ad a levesnek. Az aranykagyló taurinban is gazdag, amelyről ismert, hogy segít csökkenteni a máj károsodását. 

 

 

Forrás: guide.michelin.com

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram