Hirdetés
Hirdetés

„Ha rutinból csináljuk, nem lesz tökéletes!” – Nyíri Szásával a kijevi jércéről beszélgettünk

SZERZŐ: Király Márton
2024. március 12.
A kijevi jérce igazi klasszikus, különleges recept. Nem könnyű pontosan rámutatni, hogy pontosan melyik elemében rejlik a varázs, akár a magyar népléleknek oly’ kedves panírozást vizsgáljuk, akár a fűszervajba rejtett petrezselyem otthonos ízében keressük.
Hirdetés

Annyi bizonyos, hogy a kijevi csirke, pontosabban jérce ugyanúgy megtalálható a vasárnapra megterített ünnepi asztalon, mint a családias kisvendéglők kínálatában, sőt, patinás gourmet éttermek étlapján is. És sokunk gyermekkori emlékeiben is, hiszen a kijevi jércére sokan emlékeznek vissza régi kedvencként.

Így van ezzel Nyíri Szása, az Arany Kaviár Éttermet és a MoszkvaTéЯ Bisztrót jegyző séf sem. Mindkét egység választékában ott szerepel a fogás, a bisztró signature menüjének főétele is, az Arany Kaviárban különleges gomba-összetevő kerül a vajhoz, nem kérdés tehát, hogy fontos ételről van szó. Nyíri Szásával kijevi csirkéről, fejleszthető receptekről, a rutinban rejlő hibákról, emlékekről és technikákról beszélgettünk.

Kijevi jérce az Arany Kaviár étteremben

„Sok kedvenc ételem van, de ez mindenképpen közéjük tartozik” - mesél a séf. „A kijevi jérce több szempontból is érdekes. Gyerekkoromban, még Kijevben, nagyon sokszor ettem. A pályaudvaron volt annak idején egy hatalmas étterem, és erről volt nevezetes. Annak a tényleg óriási étteremnek ez volt a leghíresebb fogása, és amikor utaztam a rokonaimhoz látogatóba, akkor mindig Kijevben kellett átszállni. Onnan mentünk tovább, vagy repülővel vagy vonattal, de a lényeg, hogy ebben az étteremben mindig megálltunk, és én akkor kijevi jércét kértem.”

A recept eredete meglehetősen bizonytalan. Chicagótól Kijeven át, Párizstól Budapestig sok étterem és egykori szakács magának követeli a népszerű fogás kitalálásával járó babérokat. Hogy mi lehet az oka a bolygószintű sikernek, arról több vélekedés is van.

„Nem véletlen, hogy Magyarországon népszerű a fogás, hiszen ami ki van rántva, azt nálunk jól fogadják! Régi történet, de jól példázza a laikusok hozzáállását, hogy ha van egy új alapanyag, akkor úgy közelíti meg, hogy vagy kirántja, vagy pörkölt lesz belőle… Egyszer, már nagyon régen, megkérdezték tőlem, hogy jó illatú ez a szarvasgomba, de akkor ezt rántani kell, vagy hogyan készítsük? De viccet félretéve, és a kijevi jércéhez visszakanyarodva, szerintem a titka abban van, hogy egyértelmű, mégis sokrétű fogás.”

Az alapanyagokról és a megfelelő technikáról is szó esett:

Kijevi jérce a MoszkvaTéЯ Bisztróban

„Csirkemellel dolgozunk. Kifilézett csirkemell, de a szárnycsontot meghagyjuk benne, a bőrét lehúzzuk. Csontos szeletről van tehát szó, amit késsel megnyitunk, felszúrunk, a belsejében üreget képezünk, és ezt töltjük meg fűszeres vajjal.

A vaj fűszerezése pedig, a leghagyományosabb receptek szerint só, bors, fokhagyma, és még egy nagyon fontos összetevő, a petrezselyem. Lehet hozzáadni egy nagyon kevés szerecsendiót is, jól áll neki, illetve van, aki még egy nagyon kevés finomra reszelt sajtot is ad a vajhoz. Itt azonban fontos kiemelni, hogy a mellet nem sajttal töltjük, hanem vajjal, a sajt csak kis mennyiségben kerül néha a vajhoz.”

Ha megvannak az alapanyagok, indulhat az összeállítás:

„Össze kell állítani a szeletet, megtölteni a mellet. A dolog itt kezd bonyolulttá válni, ugyanis ahhoz, hogy ne érjen minket kellemetlen meglepetés, baleset, nagyon nem mindegy, hogy hogyan szúrjuk fel, töltjük meg, és zárjuk be a szeletet. Könnyebbséget jelent, ha a megtöltött melleket egy-két órára hűtőbe tesszük. Ez alatt a vaj megdermed belül, és könnyebb lesz panírozni. Ezután irány a zsiradék, ez lehet olaj, vagy zsír, kisütjük. Ennyi az egész. Kijevben mindig burgonyát adtak hozzá. Én a burgonyapüré mellett teszem le a voksomat, hiszen ez a jércemellhez, a vajhoz is remekül passzol.”

A látszólag egyszerű recept azonban számos akadályt, titkos buktatót rejt, amiken az étel sikere múlhat:

„Azt, hogy a vaj szépen, egyenletesen töltse meg a csirkét, megfelelő legyen a fűszervaj-hús arány, hogy sütés közben ne nyíljon szét a szelet, és a vaj ne folyjon bele a serpenyőbe, hogy ott aztán megégjen, és elrontsa az ételt, illetve magának a panírnak a megfelelő ropogóssága, hogy szinte vékony üvegként roppanjon, ezek mind olyan részletek, amiket csak hosszú idő után, rengeteg gyakorlással lehet elkészíteni. A kijevi jérce olyan recept, aminek a készítésénél folyamatosan figyelni kell, nekem is nagyon sok időmbe, kísérletezésembe tellett, amíg megalkottam a saját változatomat. A szeletek méretéről, a sütés megfelelő hőfokáról, ami átkészíti a húst, de a vajat csak megolvasztja, de nem változtatja gőzzé, még nagyon sokáig lehetne mesélni.”

Kijevi jérce az Arany Kaviár étteremben

Arányok, technika, időzítés, csupa olyan hívószó, ami minden készülő étel esetében fontos. Nincs ez másképp a kijevi csirke esetében sem:

„Ha valaki rutinból csinálja, egészen biztos, hogy nem lesz tökéletes. Oda kell rá figyelni, a folyamat minden részletére, minden mozdulatra.

Hiába mondják valakiről, hogy rutinból, csukott szemmel is el tudja készíteni az ételt, ez az igazán jó szakácsokra nem igaz. Még a legtapasztaltabb séfek és évtizedek óta jól főző nagymamák is folyamatosan figyelnek a munkájukra, a részletekre, és a visszajelzésekre, hiszen tudják, hogy javítani, fejlődni, mindig lehet. Ez az étel pedig egy remek alap a fejlődéshez. Az Arany Kaviárban mi szarvasgombás vajjal töltjük a jércét, ez a recept is mutatja, hogy el lehet rugaszkodni néha a hagyományos receptektől. Ha a technikát, a stílust ismerjük, akkor annak mentén lehet gondolkodni, fejleszteni, kísérletezni. Lehet nagyon apróra vágott sonkával, egy kis pirított gombával leverni a vajat, a variációk száma végtelen!”

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram