Hirdetés
Hirdetés

Egy fiatal thai séf útkeresését mutatja be a Sóvárgás című film

2023. november 5.
Thai ételköltemények, konyhai hierarchia, wagyu steak, szószos tészták, Bangkok fűszergőzös utcái. A Netflix Sóvárgás című toplistás thai filmje hozzáértő betekintést nyújt egy konyha világának összetett mindennapjaiba, miközben a csúcsgasztronómián keresztül mutatja be a thai elit értékvesztettségét és a mélyen gyökerező társadalmi különbségeket. Filmajánló következik.
Hirdetés

A Sóvárgás Bangkokba kalauzol minket, ahol egy fiatal, nő, Aoy  (Chutimon Chuengcharoensukying) legidősebb gyerekként a családja tészta éttermét viszi, miközben ennél sokkal nagyobb dolgokról álmodik. Amikor egy nap váratlanul felkérést kap, hogy csatlakozzon a híres-hírhedt Hunger, vagyis Sóvárgás nevű étterem gárdájához, és a sztárséfhez, olyan lehetőség kínálkozik fel számára, amit nem sok fiatal séf előtt nyílik meg. 

A lenyűgöző és pazar ételeiről és show-iról híres Chef Paul (Nopachai Chaiyanam) egyszerre motiválja és semmisíti meg tanítványait a legjobb eredmény elérésének érdekében. Az ötvenes éveiben járó, karizmatikus férfit az egyenlőtlenségek okozta düh hajtja, életcélja, hogy őérte és  ételeiért sóvárogjanak az emberek.

Hirdetés

Aoy azt képviseli, hogy az étkezés és a főzés lényegében szeretetből, családi örökségekből és értékekből táplálkozik, igyekszik felnőni a feladathoz, és lassan profi séffé válik. Rövidesen versenytársak lesznek Chef Paullal, és miközben Aoy megismeri a fine dining világának ellentmondásait, lassan elveszíti saját magát. A két séf küzdelme bevezet minket a fine dining világának komplexitásába, azzal a konklúzióval, hogy gyakran át kell értékelnünk a vágyainkat, hogy visszataláljunk önmagunkhoz.

A Sóvárgás gyakran thriller szerű jelenetekkel, elrajzolt karakterekkel és elemelt képsorokkal dolgozik, de igyekszik megragadni számos olyan elemet a fine dining világából, amelyek a legtöbbek szeme elől rejtve vannak.

Örök verseny

A Sóvárgás alaptétele, hogy mindig azok a nyertesei a világnak, akiket a legnagyobb erők és motivációk mozgatnak, akik a legjobban sóvárognak a több és a nagyobb dolgok iránt.  

Rengeteg séf álma, hogy a fine dining világában, és a legmagasabb szintű konyhákban dolgozzon. Egy ilyen hely sok mindent nyújthat egy fiatal séfnek, megismerkedési lehetőséget minőségi alapanyagokkal, fejlett technikákkal, lenyűgöző ételekkel, profi személyzettel, és annak az ígéretével, hogy egyszer saját éttermet nyithat. Azon túl, hogy a Sóvárgás bemutatja, hogy hogyan lépdelhet valaki a konyhai ranglétrán,  azzal a stresszel is foglalkozik, amit a célok elérése jelenthet. Miután az erősen férfiak által dominált világban Aoy eljut odáig, hogy saját étterme legyen, azzal a ténnyel is meg küzdenie, hogy nem könnyű fennmaradni a toppon.

Hirdetés

Chef Paul karaktere egy olyan séf lelkiállapotát mutatja be, aki versenyt fut saját magával, és mindenki mással, miközben a teljes kiégés és kiábrándultság felé sodródik. Nem ismeretlen a kiabáló, arrogáns fékevesztett séf képe, aki a maximum elérése érdekében másokon vezeti le a saját frusztrációit, hogy tökéletes ételt tegyen nap mint nap a vendégek elé. A csúcsonmaradással járó teljesítési kényszer, az elvárásokkal járó stressz, a nagy munkabírás gyakran vezethet feloldhatatlan feszültségekhez. A konyhában játszódó jelenetsorok érzéktelesen mutatják be a fine dining éttermek séfjeire nehezedő folyamatos nyomást, és mindennapos küzdelmet, ahol fennáll annak a veszélye, hogy az ember elveszti saját magát és a főzés szeretetét, ami miatt eredetileg ezt a szakmát választotta.

Allegóriák és a valóság

Nem ez az első alkalom, hogy filmkészítők a gasztronómia világához nyúlnak, amikor szatírát akarnak készíteni a társadalmi egyenlőtlenségekről. (A Menü, vagy érintőlegesen A Szomorúság Háromszöge.)

A Sóvárgás világában a fine dining a gazdagok privilégiuma,  a munkásosztályból kikerült séfek maguk sem képesek megfizetni az általuk elkészített ételeket, és folyamatosan küzdenek ennek az ellentmondásával.

Az étel és az étkezés kvintesszenciája a létezésnek, a fennmaradásnak, és kultúrája az évszázadok során olyan szintre emelkedett, hogy a mai napra már magas művészeti értéket képvisel. A Sóvárgás ezzel a különlegesen összetett képlettel foglalkozik, azt állítva, hogy “Amit eszel, az reprezentálja a társadalmi státuszodat. A társadalom peremén élők azért esznek, hogy csillapítsák az éhségüket. De amikor valakinek már többre telik, mint szimplán az alapvető szükségletek kielégítése, akkor az éhséged, a sóvárgásod kielégíthetetlen.”

Miközben a Sóvárgás a thai munkásosztály és az elit közötti áthidalhatatlan szakadék provokáló és gyakran kifejezetten drasztikus társadalom kritikája, lélektani mélységekbe bocsátkozva beszél az értékvesztés lehetőségéről. 

Chef Paul a film egyik kulcsjelenetében zacskós levest szolgál fel egy fényűző parti vendégeinek, akik hasonló élvezettel fogyasztják el azt, mint a világ legdrágább wagyu steak-jét. A jelenet és Chef Paul karaktere azt a kérdést feszegetik, hogy egy idő után a hírnév és az elismertség mögött álló kreatív séf a csúcsra érve megszűnik-e az innovatív, értékteremtő konyhaművészet képviselőjének lenni, és csak egy névvé, egy szimbólummá válik-e.

Kulisszatitkok

A film rendezője, Sitisiri Mongkolsiri ügyelt arra, hogy a film szereplői a lehető legintimebb betekintést kapják a gasztronómia világába, mielőtt eljátsszák a szerepüket. Ebben egy bangkoki séf, Chalee Kader volt a segítségükre, aki mindent megtett, hogy a szereplők hitelesen készítsék el és szolgálják fel a filmben látható thai ételkölteményeket, legyen szó egy pad ngor ngae nevű családi recepten alapuló szószos tésztáról, egy wagyu steakról, vagy egy egészben sült marháról. 

Chalee Kader 100 Mahaseth húsokra és belsőségekre koncentráló konyhája Bib Gourmand elismeréssel rendelkezik. Filozófiája a nose-to-tail, vagyis egy állat az orrától a farkáig tartó kreatív felhasználása.

Amellett, hogy a Sóvárgás univerzális kérdéseket fogalmaz meg önmagunk megtalálásával, a nők kitörési lehetőségeivel, és a társadalmi egyenlőtlenséggel kapcsolatban, tagadhatatlanul ünnepli az étkezés kultúrájának összetettségét és színességét. A főszereplő Aoy karaktere a film végén visszatér a családi étterembe, és nem csak a családja pad ngor ngae receptjét viszi tovább, hanem a fine dining konyhák értékeit is. A szenvedély, az ételek és a főzés őszinte szeretete, az elszántság, és az egyedivé válás utáni vágy segíthet neki abban, hogy egyszer összeállítsa a saját menüsorát, ami a kézjegyévé válhat.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram