Hirdetés
Hirdetés

Champagne Krug - Egy vörös notesz lapjaitól az egyedi elektronikus palackazonosítókig

SZERZŐ: Király Márton
2022. szeptember 30.
Úgy döntött tehát, hogy túllép az évjárat fogalmán, hogy minden évben olyan pezsgőt készítsen, melyben a minőség és az egyedi stílus közvetítője, és a természeti kiszámíthatatlansága felett áll.
Hirdetés

Hogyan lett egy Rajna-parti város hentesének gyermekéből Európa egyik legbefolyásosabb pezsgőkereskedője, a világ leghíresebb Champagne-házának megalapítója? A mainzi születésű Johann-Joseph Krug hamar eldöntötte, hogy nem kíván apja örökébe lépni, feladja a családi foglalkozást, és mészároskodás helyett más utat választott magának. 1834-ben érkezett meg Párizsba, ahol abban az időben kapva kaptak a német származással bíró munkaerő után, a napóleoni birodalom könyvelői és bérszámfejtői közül sokan rendelkeztek germán felmenőkkel.  Az ekkorra már csak a második keresztnevét használó Joseph Krug is mint könyvelő talált magának végül állást Châlons-sur-Marne városában, az őt alkalmazó cég pedig nem volt más, mint a magát legrégebbi független Champagne-házként meghatározó Champagne Jacquesson.

Fotó: facebook.com/Champagne Jacquesson

A Jacquessonnál töltött nyolc éve alatt Joseph Krug nem maradt meg könyvelőnek, szépen lassan megismerte a Ház működését, a szüretek időpontját, a minőségi alapanyagok ismérvét. Talán ennél is fontosabb, hogy megismerte a pezsgőkereskedés rejtelmeit, és a pezsgőházasításban is kipróbálta magát. Ehhez természetesen meg kellett ismernie a kritikus pezsgőkóstolás módszereit, de miután ezt elsajátította, sikerrel és bizonyítottan állított össze cuvée-ket a Champagne Jacquesson számára. Minden jel arra mutatott, hogy Joseph Krug nem a Jacquesson-ból fog nyugdíjba vonulni. 1841-ben megházasodott, majd ’42-ben családjával együtt Reims-be költöztek. Itt egy év gondos tervezés és előkészítői munka után 1843-ban lerakásra került a Champagne Krug alapköve. Joseph Krug óriási lendülettel vetette bele magát a pezsgőkészítésbe, hatalmas előnyt jelentett számáraa pezsgőkereskedő múltja, és a tény, hogy több nyelven is, oroszul, angolul, németül is beszélt, ami kulcsfontosságúnak bizonyult a külföldi piacok kiaknázásának szempontjából.

Megértette, hogy Champagne igazi lényege, a kulcsa a pezsgő által mindenkor kínált élvezet.

Az volt az álma, hogy minden évben a lehető legjobb pezsgőt készítse el, függetlenül az éghajlat éves változásaitól, hogy vásárlói számára folyamatosan biztosíthassa az elvárt, megszokott és megszeretett minőséget.

Fotó: facebook.com/Champagne Krug

Az egyes szőlőskertek különleges karakterére való odafigyelés, az különböző parcellák, fajták és a belőlük készült borok egyediségének tiszteletben tartása, valamint a sok különböző évjáratból származó ’reserve’ borok hatalmas készletének létrehozása lehetővé tette a számára, hogy megvalósítsa ezt a merőben újszerű és nagyszabású álmot.

A pezsgőkészítés nagyon eredeti megközelítésével úgy döntött tehát, hogy túllép az évjárat fogalmán, hogy minden évben olyan pezsgőt készítsen, melyben a minőség és az egyedi stílus közvetítője, és a természeti kiszámíthatatlansága felett áll. Ezt az álmát saját, személyes, sötét cseresznyeszínű jegyzetfüzetébe írta fel, majd 1843-ban a szüreti időszak után neki is látott megvalósítani a víziót. Megszületett a Krug Grande Cuvée.

Joseph 1866-ban halt meg, utódja fia, Paul Krug lett, akit apja képzett ki a franciaországi és külföldi üzletre. Joseph rakta le az alapokat, de Paul felügyelete alatt a Ház igazi virágzásnak indult. Az 1880-as évekre a Krug presztízsét az Egyesült Királyságban is elismerték, amely akkoriban a pezsgő elsődleges tengerentúli piaca volt. 1866-ban a ház a rue Coquebert-en lévő, Reimsben található épületbe költözött, mely ma is a birtok központja.

Hirdetés

Paul 1910-ben bekövetkezett halála után fia, Joseph Krug II. követte őt. Az első világháború alatt azonban az ifjabb Joseph fogságba esett, felesége, Jeanne pedig kulcsszerepet játszott a ház fenntartásában. A háború után Joseph II. lassú felépülése miatt 1924-ben unokaöccse, Jean Seydoux lett a társigazgató. Ebben az évtizedben készült el a Krug 1926-os és 1928-as évjárata is, amelyeket a kritikusok a legnagyobb pezsgők között tartottak számon.

Mára a Krug család hat nemzedéke örökítette meg az alapító álmát, tovább gazdagítva Johann-Joseph Krug látásmódját és tudását.

Szüret

A Krug mindhárom champagne-i fajtát, a chardonnay-t, a pinot noir-t és a pinot meunier-t is használja a pezsgőihez. A két dűlőválogatott pezsgő, a Krug Clos du Mesnil Blanc de blancs stílusban készül, teljes egészében chardonnay-ból, míg a Krug Clos d'Ambonnay kizárólag pinot noir felhasználásával.

A Krug pezsgőkészítési folyamata az egyes parcellák szüreti időpontjának kiválasztásával kezdődik. Ezt az egyes parcellák terméseinek fahordókban történő első erjesztése követi. A pince számára elég hordó áll rendelkezésre ahhoz, hogy a ház rugalmasan tudja tárolni az egyes parcellák borait, és így elkerülje az idő előtti házasítást. Abban az esetben, ha egy parcella bora nem éri el a megkövetelt minőségi szintet, akkor a Ház nem használja fel, Krug Champagne nem éri be az „elég jó” szürettel, a tökéletes a cél.

Fotó: facebook.com/Champagne Krug

Préselés és első erjesztés

A szüret után a szőlőt a Krug parcelláinak közelében préselik, a lehető leggyorsabban. A mustot 24 órán át tartják acéltartályban az erjesztési szakasz előkészítéseként.

Az egyes parcellákból származó préselést külön-külön dolgozzák fel. Az erjedéshez a Krug 205 literes kis tölgyfahordókat használ, amelyeket a közép-franciaországi Hautes Futaies erdeiben található, több mint kétszáz éves tölgyfákból készítenek. A Krug ezeket a hordókat soha nem használja fel azonnal; az első két-három évben csak a második és harmadik préslevet kapják, a színlevet sohasem, azzal a céllal, hogy a hordók az erjedési folyamat során a dongák természetes módon megszabaduljanak a túlzottan erős fás aromáktól. A Krug tölgyfahordók átlagéletkora 20 év. Körülbelül 40 év használat után nyugdíjazzák őket.

A szüretet megelőző nyár folyamán a hordókat rendszeresen öntözik, hogy a fát nedvesítsék; ezt a folyamatot a Krug elengedhetetlennek tartja, mivel borai nem fahordós érlelésűek, és a hordók ezért az év nyolc-kilenc hónapjában üresek.

A borok több hétig maradnak a hordókban. Ez alatt az időszak alatt a pince hűvös hőmérséklete miatt a borok természetes módon letisztulnak.A fahordók használatából adódó mikro-oxidációs folyamat is végbemegy, ami a borokat idővel ellenállóbbá teszi az oxigénnel szemben.

Végül december és január között a bort kis rozsdamentes acéltartályokba töltik, ahonnan a Krug kóstolóbizottságának döntésétől függően a borok vagy hozzájárulnak az adott év válogatásához, vagy acéltartályokban tárolják a ház 150 tartalékborból álló könyvtárában, hogy a jövőben a Krug Grande Cuvée és a Krug Rosé házasításához használják fel.

Kóstolóbizottság és összeállítás

Az alapborokat és a tartalékborokat öt hónapon keresztül, ősszel és télen kóstolják a több állandó tagból álló kóstolóbizottság tagjai. A bizottság a következőkből áll: Olivier Krug, a Krug család hatodik generációjának képviselője, a Krug pincemestere, Julie Cavil, Raphaele Leon-Grillon és Laurent Halbin, akik a Krug borászcsapatát alkotják, és két, a rendelkezésre állásuk függvényében jelen lévő tag; Rémi és Maggie Henriquez, a Krug elnöke és vezérigazgatója.

Minden egyes ülésen 15-18 mintát vakkóstolnak, kommentálnak és pontoznak, vesznek górcső alá.  A kóstolási időszak alatt minden egyes parcelláról származó bort legalább kétszer-háromszor megkóstolnak, és egy húszpontos skálán értékelnek. December végére a kóstolóbizottság elkészíti az adott évjárat karaktervázlatát, és elkezdi kóstolni azt a 150 tartalékbort, amelyekből évről évre kiválasztják a Krug Grande Cuvée karakterének újrateremtéséhez szükséges, még hiányzó elemeket.

Hirdetés

Tavasszal az év borainak második kóstolása során kiderül, hogyan fejlődtek a borok a téli időszak alatt. Julie Cavil chef de cave ezután legfeljebb három cuvée-re tesz javaslatot és a bizottság minden tagja egy szavazattal rendelkezik. Miután a ház eldöntötte, hogy melyik házasítás a befutó, a Ház előkészíti a palackozást, amelyre évente egyszer, április és május között kerül sor.

A palackozást még hosszú-hosszú palackos érlelés követi. Egy Krug palack átlagosan hét évet tölt a pincében, de előfordulhat ennél jóval hosszabb, akár évtizedes érlelés is. A hosszú érés után kerül sör a degorzsálásra, és csak ezek után kerülnek piacra a Krug Champagne-ok.

Fotó: facebook.com/Champagne Krug

Különleges területek

Clos du Mesnil

1971-ben Rémi és Henri Krug hat hektár szőlőt vásárolt a híres Mesnil-sur-Oger nevű faluban, a kiemelkedő chardonnay-területen.  Első látogatásuk alkalmával felfedezték, hogy vásárlásr kinézett területhez egy mindössze 1,85 hektáros, fallal körülvett szőlőültetvény is tartozik, amely a falu szívében található, és egy felirattal van ellátva: "1698-ban ezt a falat Claude Jannin és Pierre Dehée Metoen építtette, és ugyanebben az évben a szőlőt Gaspard Jannin, Claude fia ültette".

A Krug hangsúlyozza, hogy a fal és a szokatlan fekvés a falu központjában olyan mikroklímát teremt, amely egyedülálló karaktert kölcsönöz a szőlőnek. Ez volt az oka annak, hogy a ház története során először ihletet kapott arra, hogy egyetlen parcellának szenteljen egy pezsgőt, aminek eredménye az 1986-ban bemutatott Krug Clos du Mesnil 1979 lett. Ez a pezsgő kizárólag az erről a területről szüretelt chardonnay szőlőből készül, reserve tételt nem tartalmaz, azaz egy vintage blanc de blancs tételről van szó.

A Clos-du-Mesnil terület Forrás: http://www.krug.com

Clos d'Ambonnay

A Krug Clos du Mesnil után Rémi és Henri Krug a pinot noir szőlő felé fordította figyelmét, különösen az ambonnay-i szőlők felé. 1991-ben, hét év keresés után találtak egy mindössze 0,68 hektáros, fallal körülvett parcellát a falu szélén, a Montagne de Reims délkeleti lejtőjén. A Clos du Mesnilhez hasonlóan a parcellát is védőfalak vették körül, amelyek 1766-ból származnak, bár ebben az esetben magát a szőlőt csak a 20. században telepítették. A Krug 1994-ben vásárolta meg a területet, és 2007-ben adta ki az első évjáratot, ez volt a Krug Clos d'Ambonnay 1995.

Fotó: facebook.com/Champagne Krug

Krug ID

A Krug Champagne az alapítás óta az elérhető legmagasabb minőségről szól. Ez a különlegesség a mai napig körüllengi az összes palackot, ami elhagyja a Ház pincéit.

Ennek is köszönhető, hogy 2011 nyara óta minden Krug pezsgő palackján KRUG ID található a hátsó címke bal oldalán. Ez a hatjegyű szám - amelynek első számjegye azt a negyedévet jelzi, amelyben a palack elhagyta a Krug pincéit, a következő két számjegy pedig az évet - referenciaként szolgál a borgyűjtők számára, és az adott palackkal kapcsolatos további információkhoz vezető portálként is funkcionál.

A Krug Grande Cuvée-k esetében a KRUG ID elárulja a palack készítéséhez felhasznált legidősebb és legfiatalabb borokat, valamint az adott évjárat részleteit és kihívásait. Más Krug pezsgők esetében a KRUG ID elmeséli az évjárat történetét, az adott palack elkészítése mögött álló víziót.

Forrás:

1

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram