Hirdetés
Hirdetés

Amilyen pici, olyan szerethető | A canelé története

2024. január 22.
A canelé, a francia gasztronómia egy apró, ám annál gazdagabb ízvilágú desszertje, mely méltán vált kedvelt csemegévé szerte a világon, története egészen a 18. századig, Bordeaux városába nyúlik vissza. Ezúttal Porreisz Daniella, az Artizán Budapest cukrásza avatott be minket, ők hogyan készítik a sokak által rajongott francia desszertet.
Hirdetés

Mivel Bordeaux városáról van szó az eredetet tekintve, így joggal feltételezhetjük, hogy a borhoz is köze van valamilyen módon a süteménynek. Ez valóban így van, ugyanis a vörösbor derítéséhez használtak tojásfehérjét, amiből egyenesen következett, hogy nagyon sok sárgája maradt, ezt pedig mindenképpen szerettek volna hasznosítani valahogyan a konyhán. A legenda szerint az alapanyag így került egy kolostorba, ahol az apácák felhasználták a konyhakert egyedi fűszereivel egyetemben egy olyan sütemény elkészítéséhez, amely kiemelkedő ízélményt nyújt. 


A canelé különlegessége nem csupán az ízében, hanem a formájában is rejlik

A desszert, amelynek saját testvérisége is van 

Persze ez még nem volt elég a világuralomhoz, azonban a desszertet hamar megszerették a francia városokban, így egyre több cukrászda és pékség vette fel kínálatába. Ráadásul 1985-ben cukrászmesterek egy csoportja létrehozta a „Conférie du Canelé de Bordeaux”-t, vagyis a Bordeaux-i Canelé Testvériségét és együttes erővel megalkották azt a receptet, amely azóta is hivatalosan elfogadott. 

A canelé különlegessége nem csupán az ízében, hanem a formájában is rejlik. A desszert hagyományosan kis, bronzszínű, vajjal bélelt formában készül, ami drága, ráadásul nehéz beszerezni, azonban ennek köszönhetően egy kívül karamellizált, belül pedig puha és krémes desszert lesz az eredmény. Nagyon fontos, hogy a benne szereplő összetevők, például a vanília vagy a méhviasz magas minőségűek legyenek, ráadásul ne is próbáljuk őket mással helyettesíteni. Az elkészítése időigényes és aprólékos munkát igényel, ezért a macaronok készítéséhez hasonlóan ezzel sem mer akárki próbálkozni. 

Kívül karamellizált, belül pedig puha, krémes desszert

Canelé, ahogy az Artizán Budapest készíti 

„A caneléhez nem szilikonformákat, hanem eredeti, francia rézformákat használunk,

emellett pedig olyan alapanyagokhoz is ragaszkodunk az esetében, mint például az eredeti méhviasz. A különlegessége, hogy narancsvirág is kerül bele, ami még egyedibbé és megjegyezhetőbbé teszi az ízét.  Az egyik legnépszerűbb desszertünk, így naponta készül, limitált mennyiségben” – osztotta meg velünk Porreisz Dalma, az Artizán Budapest cukrásza. 

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram