Hirdetés
Hirdetés

A világ tíz legdrágább alapanyaga

2024. március 29.
Minden kiváló ételhez elengedhetetlenek a magas minőségű alapanyagok és az éttermek gyakran meglehetősen magas árat fizetnek, hogy be tudják őket szerezni. De mi okozhatja, hogy bizonyos élelmiszerek és alapanyagok jóval drágábbak, mint más termékek? Az okok között a regionális fellelhetőség, a különleges időjárási körülmények, regulációk és rengeteg figyelmet igénylő termesztés állnak. Írásunkban a világ jelenlegi tíz legdrágább élelmiszerét gyűjtöttük össze, de érdemes figyelembe venni, hogy régiónként és szezononként változhat az áruk.
Hirdetés
A tartási szabályok miatt körülbelül 3000-4000 Kobe marha kerül piacra évente

1. Kobe marha

A Kobe egy különleges fajtájú marhahús, amely a Wagyu marhákból származik. A marháknak egy specifikus helyen, a Japán nyugati részében található Hyogo prefektúrában kell születniük, majd itt is szükséges őket tartani és levágni. A marhákat gazdag, gabonában dús étrenden tartják, ami hozzájárul a hús magasabb zsírtartalmához, illetve a hús lágy textúrájához. A húsnak márványosnak kell lennie és magas minőségűnek, hogy Kobe minősítést kapjon. A tartási szabályok miatt körülbelül 3000-4000 Kobe marha kerül piacra évente. Áruk akár unciánként (körülbelül 30 gramm) harminc ezer forint is lehet.

2. Fehér szarvasgomba

A fehér szarvasgomba a világ egyik legdrágább gombafajtája. A fehér típus erős, jellegzetes földes ízzel rendelkezik, amihez tölgyes és fokhagymás jegyek is társulnak. Gyakran reszelik rizottóra, illetve tészta- és tojásételekre. A fehér szarvasgombákat elsősorban Olaszország Piemont régiójában, valamint Horvátország és Szlovénia egyes részein találhatjuk meg. Növekedésük azért különleges, mert szimbiózisban élnek a fák gyökereivel, csak az ő segítségükkel tudnak fejlődni. 

A gombák segítik a fákat a víz és ásványi anyagok gyűjtésében, a fa pedig cserébe cukrokkal táplálja a szarvasgombát. A szarvasgomba szaporodásához szintén elengedhetetlen az erdei állatok jelenléte, aik megeszik a gombát, majd szétszórják a spróráit. Ezeket a különleges viszonyokat nagyon nehéz mesterséges körülmények között létrehozni, ezért a gombát csak gyűjteni lehet, termeszteni pedig nem.  

Egy uncia, vagyis körülbelül harminc gramm fehér szarvasgomba ára akár százezer forint is lehet. 

3. Beluga kaviár

A beluga kaviár a beluga tokhal (Huso huso) ikrájából készült luxuscikk. A beluga tokhal ikrája nagyméretű és világosabb színű, mint más tokhalaké. Íze krémes, lágy és enyhén sós. A beluga tokhalak ivarétettségére 7-10 évet kell várni, ekkor termelődik elegendő mennyiségű ikra bennük.  A beluga kaviár iránti kereslet olyannyira megnőtt, hogy a tokhalakat a túlhalászat a kihalás szélére sodorta. Az Egyesült Államokban jelenleg tiltott a beluga kaviár importálása. 

Jelenleg egy uncia ára ötvenezer forintnál kezdődik, de az Államokban akár százezer forintnyi dollárba is kerülhet.

Egy virágban csupán három szál sáfrány található

4. Sáfrány

A sáfrány tulajdonképpen a nősziromfélék családjába tartozó növénynemzetség, illetve a hozzá tartozó egyes fajok fűszerként használt bibéjének elnevezése. Egyedi íze virágos, mézes, enyhén kesernyés. Elsősorban Iránban termesztik és az iráni, marokkói, illetve az indiai konyha egyik alapfűszere. Évezredek óta fontos fűszer, már az ókori gasztronómiában is kiemelt szerepe volt. 

Termesztéséhez ideális időjárási körülmények kellenek, emellett mivel évente csak egyszer virágzik, az aratást gyorsan és hatékonyan kell elvégezni. Az egyes virágokon csupán két szál sáfrány van, amiket egyszerre kell eltávolítani egy csipesz segítségével. A sáfrányhamisítás az elmúlt években világszerte elterjedt. Ha külföldön járunk, ne vegyük meg az olcsón árult fűszert, mert elég valószínű, hogy hamisítvány. Bár drága a sáfrány, egy-egy étel ízesítéséhez kevés mennyiség is elég belőle. Egy gramm ára jelenleg öt és tízezer forint között mozog.

A Matsutake gomba szimbiózisban él a vörösfenyő gyökereivel

5. Matsutake gomba

A matsutake gomba, vagyis a foltostönkű gyűrűspereszke ára folyamatosan emelkedik. Az erős, földes aromájú, kemény és húsos textúrájú gombaféle a Japán konyha egyik fontos alapanyaga: nyersen és megfőzve is használják, levesekbe, ragukba és rizsételekbe kerül. 

A Japánban őshonos gombát Kínában, Koreában és az Egyesült Államok északnyugati részein is fellelhetjük. A szarvasgombához hasonlóan termesztésük nem lehetséges, mert a vörösfenyők gyökereivel élnek szimbiózisban. Az elmúlt évtizedekben egy orsóféreg fajta támadja a vörösfenyőket, ezért a gombák növekedése rendkívül visszaesett, az ára pedig az egekbe ugrott. Jelenleg fél kiló matsutake gomba körülbelül négyszáz ezer forintba kerül.

6. Kopi Luwak kávé

Hirdetés

A Kopi Luwak, vagyis cibetmacska kávé fogyasztásától sokan idegenkednek. A még gyümölcshúsos szemeket az indonéziai cibetmacska fogyasztja el, majd amikor a szemek végighaladnak az állat emésztőrendszerén, a kávé elveszti savasságát, fermentálódik és különleges aromát kap. Ezután a kávészemeket kiszedik az állat székletéből, megmossák és pörkölik. Íze gazdag, letisztult, csokoládés és karamellás jegyekkel.

A Kopi Luwak az egyik legdrágább kávé a világon, a szemek munkaigényes begyűjtési folyamata és korlátozott kínálata miatt. Egy csésze kávé jelenleg körülbelül harmincezer forintba kerül. A kávéra való megnőtt kereslet veszélyezteti a cibetmacska populációt – az állatokat gyakran illegálisan befogják és fogva tartják, hogy még több kávét termeljenek. Ha Kopi Luwakot vásárolunk, ügyeljünk arra, hogy csak olyat vegyünk, ami etikus forrásból származik!

Az eredetvédett jamón ibérico-t Spanyolországban és Portugáliában készítik


7. Iberico sonka

A különleges, érlelt, eredetvédett Jamón Ibérico-t Spanyolországban és Portugáliában készítik. Komplex, diós ízéhez makkos, fűszeres jegyek társulnak. Egészen vékonyra szeletelik, és a teljes élmény érdekében érdemes önmagában fogyasztani. 

A húst ibériai sertésekből készítik. Az állatokat szabadon tartják, és makkokban gazdag étrendet kapnak. A húst feldolgozás után sózzák, szárítják és évekig érlelik. Az összetett és időigényes folyamat meglátszik a Jamón Ibérico árán is: száz gramm tízezer forint körül kezdődik, a combok ára az érlelés hosszától függően kerülhet százezer vagy akár egy millió forintba is.

A densuke dinnyét kizárólag Japán egyik szigetén termesztik

8. Densuke dinnye

A Densuke kivételesen édes, egyedi megjelenésű, egészen sötét színű, szinte fekete japán görögdinnye, amit Hokkaido szigetén nevelnek. Évente alig tízezer darab kerül belőle piacra. Íze olyan, mintha az epret kereszteznénk a sárgadinnyével. 

A Hokkaido vulkáni földjében növesztett dinnye gazdag tápanyagokban és ásványi anyagokban. Viszonylag hűvös idő és nagyon sok víz szükséges a termesztéséhez. A dinnyéket egyesével szedik le amikor teljesen megértek, majd ezután csomagolják és szállítják őket. Egy darab körülbelül százezer forintba kerül. 

A bluefin tunát a kihalás veszélye fenyegeti

9. Kékúszójú tonhal

A kékúszójú tonhal, közismertebb nevén bluefin tuna a japán sushik és sashimik fontos alapanyaga. Gazdag, vajas íze és lágy textúrája miatt a világ többi országában is meglehetősen népszerű, olyannyira, hogy az Atlanti, Csendes és Indiai-óceánban túlhorgászták őket, így veszélyeztetett fajnak számít. A halászati tilalom lassan, de biztosan segített az elmúlt évtizedben, hogy az állat normális körülmények között folytathassa a szaporodást. Jelenleg is vita folyik arról, hogy az Atlanti-óceán északi részén található halak halászata fenntartható-e.

Népszerűsége és a halászati tilalom miatt egy falatnyi kékúszójú tonhal ára jelenleg körülbelül tíz-húszezer forint körül mozog. Tavaly egy tokiói aukción egy 212 kilós példány száz millió forintért kelt el.

A 'Ruby Roman' szőlőfajtát Japán egyik szigetén termesztik

10. ‘Ruby Roman’ szőlő

Meglepő lehet, de egy különleges szőlőfajta is a világ legdrágább ételei közé tartozik. A piros római szőlő, vagyis a ‘Ruby Roman’ típus ritka és exkluzív, csak Japánban termesztik. A méretes, kerek, vastag héjú, mélypiros színű szemek egyenként akár húsz grammosak is lehetnek. Íze nagyon édes, gazdag és gyümölcsös.

A gyümölcsöt kizárólag az Ishikawa prefektúrában termesztik, a Honshu-sziget nyugati partjainál. A japán farmerek limitálják az egy tőkén növő fürtek számát a legmagasabb minőség érdekében. Amikor a fürtök beértek, kézzel szedik le őket.
A gyümölcsöt kategóriánként árazzák, a ‘superior’-ba tartozó fürtök húsz-harmincezer forintba kerülnek, a ‘special superior’ nevet viselők nyolcvantól körülbelül százhatvanezer forintig vásárolhatóak. A legritkább, ‘premium Ruby Roman’ fürtöként négyszázezer forintba is kerülhet. 

Forrás:escoffier.edu
Fotók: ABC ⎸Britannica  ⎸Unsplash

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram