Hirdetés
Hirdetés

A szegények eledele, amely háborúban született - Főzz a séffel!

SZERZŐ: Szász Eszter
2023. augusztus 31.
A mennyiség és a praktikum ihlette a Pasta con le sarde avagy szicíliai tészta receptjét, egy hadsereget kellett gyorsan jóllakatni egy szakácsnak úgy egy szirakúzai hadjárat során, hogy korlátozott mértékben álltak a rendelkezésére alapanyagok.
Hirdetés

Kiemelt kép: Roberto Favaro / Fotó: Ecofamily

A pasta con le sarde a hagyomány szerint Eufemio da Messina tábornok egyik arab szakácsa ötlete alapján született, aki a helyszín adottságai használva válogatta az alapanyagokat, halat (szardellát) és a föld terméseit (vad édesköményt és fenyőmagot) kombinálta, így egyesítve a tenger és a hegyek által adott alapanyagokat. 

Bárhogyan is volt a legenda, ez a gyorsan elkészíthető, tápláló étel nagyon népszerű lett, Szicíliában és Palermóban is gyorsan elterjedt, és amelynek a receptjét Roberto Favaro gasztrotanácsadó, séf mesélte el a Dining Guide-nak. Roberto nemrég Palermóban járt, ahol egy egészen pici családi étteremben ette élete egyik legjobb pasta con le sarde-ját. Reméljük az alábbi recept végeredménye  is hasonlóan zseniális lesz.

A szegények eledele

A szardínia nagyon jól pucolható, filézhető hal. Márciustól októberig halászható. Nagyon egészséges, fehér, kicsit zsíros húsú, amelyet a szegények eledelének is neveznek. Az édeskömény pedig ezen a vidéken vadon termett nagy mennyiségben.

A pasta con le sarde többféle változatban készül, különböző vidékekhez kapcsolódva, valamint alkalmazkodva a különböző körülményekhez. Például a második világháború idején, és különösen a tengertől távol eső városokban szinte lehetetlen volt friss halat találni, ekkor helyettesítették a szardíniát sózott szardellával. Roberto ebben a receptben használja a friss és a sózott változatot is.

A hozzávalók

Mindegyik változat 3 fő alapanyagból áll: szardíniából,  tésztából és édesköményből. A szardíniát a halászását követősen azonnal fel kell dolgozni, eltávolítani a fejét, a farkát és kifilézni, majd megmosni és jól megszárítani. 

A tészta lehet bucattini vagy spagetti, előbbi Roberto szerint azért jobb, mert a szósz szépen beivódik a tészta lyukacsos közepébe. Tagliatellét ne használjunk a séf szerint. 

A klasszikus receptben hagymát, sózott szardellát, mazsolát, fenyőmagot és egy zacskó sáfrányt, valamint  olajat sót és borsot használnak. A végén pedig pirított zsemlemorzsával tálalják. A zsemlemorzsát természetesen házilag is elkészíthetjük. 

Recept 3-4 főre

500 gramm szardínia

500 gramm tészta (bucatini vagy spagetti)

500 gramm (vad) édeskömény

2 kisebb vagy 1 nagyobb fej hagyma

3-4 darab  sózott szardella

50 gramm mazsola

50 gramm fenyőmag

1 kis zacskó, kb 1 gramm sáfrány

Zsemlemorzsa

Olaj

Bors

Opcionális kapribogyó

Elkészítés:

Tegyünk fel 4 liter vizet forrni, sózzuk, és főzzük meg benne az édesköményt. Vegyük ki a vízből és vágjuk apróra. A vizet ne öntsük ki, ebben fogjuk megfőzni a tésztát.

A mazsolát áztassuk be langyos vízbe fél órára. 

Az édeskömény főzővizéből vegyünk ki egy evőkanállal, áztassuk be a sáfrányt. 

Öntsünk egy felforrósított serpenyőbe egy deciliter olajat, és oldalanként 1-1 percig pirítsuk meg a halakat, majd vegyük ki a serpenyőből és tegyük félre. Az apróra vágott hagymát pirítsuk meg ugyanebben az edényben, addig amíg halvány aranyszínű nem lesz. Ekkor tegyük bele vissza a szardíniát, az édesköményt, szórjuk bele a fenyőmagot, a mazsolát. Sózzuk, borsozzuk, és közepes lángon rotyogtassuk körülbelül 20 percig. 

Bár az eredeti receptben nem szerepel, Roberto egy kevés fehérborral is locsolgatja közben. 

A sózott szardellát egy másik serpenyőben egy kevés olajon addig pirítsuk, amíg szét nem esik és kissé krémszerű állagot nem kap. Adjuk a szószhoz és így rotyogtassuk még 10-15 percig. A végén adjuk hozzá a sáfrányt is. 

Míg a szósz készül, a tésztát is főzzük ki, majd szűrjük le és forgassuk össze az egészet. 

Tálalás előtt szórjuk meg a pirított kenyérmorzsával. 

“Én sajttal is megszórnám, de nem parmezánnal hanem pecorinoval.” - teszi hozzá Roberto.  

Tovább olvasok:

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram