Hirdetés
Hirdetés

A burgonya és az édesburgonya nyomában

SZERZŐ: DG
2023. november 15.
A burgonyafélék alapvető fontosságú hozzávalók a legtöbb konyhában, nem véletlenül. A sokoldalú zöldség számtalan felhasználási lehetőséget rejt magában, legyen szó egy egyszerű rakott krumpliról, egy gratinról, vagy egy édesburgonyából készült gnocchiról. De honnan érkeztek ezek a zöldségek az európai konyhába? És egyáltalán, mi a különbség a burgonya és az édesburgonya között?
Hirdetés

A burgonya eredete

Jelenlegi tudásunk szerint a burgonya volt a világ első termesztett zöldsége. Származási helye a mai dél Peri és északnyugat Bolíviai területe, ahol már időszámításunk előtt 8000-5000 évvel fellelhető volt. 

Európába két hullámban érkezett meg: első körben spanyol utazók fedezték fel 1540-es években, míg a mai Nagy-Britannia területére valamivel később, a 16. század végén érkezett. Területhódítása lassan indult, először Írországban vált az étkezés és a konyha fontos részévé a 17. század végén, a kontinensnek azonban még egy teljes évszázad kellett ahhoz, hogy beépítse a gasztronómiájába. 

Az édesburgonya eredete

A legkorábbi feljegyzés az édesburgonya termesztéséről i.e.750-re datálható, bár archeológusok szerint előfordulhat, hogy sokkal korábban, akár már i.e. 2500-1850 között használták a zöldséget. Az édesburgonya szintén a mai Peru környékéről, illetve Mexikóból származik. Amikor Kolumbusz Kristóf megérkezett az Új Világba a 15. század végén, az édesburgonya már egy elterjedt étel volt Közép- és Dél-Amerikában.

Kolumbusz visszatérve Spanyolországba megmutatta Európának az édesburgonyát, amit meglehetősen sokáig szimplán burgonyának neveztek. 1740-es években az amerikai gyarmatosítók kezdték el használni az édes burgonya kifejezést, hogy megkülönböztessék a zöldséget a sima burgonyától.

Hirdetés

1597-ben az angol növénygyűjtő John Gerard írt az édesburgonyáról a Herball, avagy Generall Historie of Plantes című könyvében. A különböző elkészítési javaslatok mellett állítólagos jótékony hatását fejtegette, kiemelve, hogy afrodiziákumként is lehet használni. A 17. században az édesburgonya elterjedt és népszerű étel volt Írországban, a 18. század végére pedig már Európa egész területén termesztették. Népszerűsége a 19. században került a csúcsra.

 

A burgonya és az édesburgonya tápértéke

100 gramm burgonya és édesburgonya az alábbi tápértékeket tartalmazza:

  • A burgonya 125 kalóriát tartalmaz, míg az édesburgonya 108 kalóriát
  • 1.9g fehérje található a burgonyában, míg az édesburgonyában 1.3g 
  • Mindkét fajtának 4.2g a zsírtartalma
  • 20.4g szénhidrát található a burgonyában, ezzel szemben az édesburgonya 16.8g-t tartalmaz
  • 1.4g vas van a burgonyában míg az édesburgonyában 2.4g 
  • 1.6g cukor van a burgonyában míg az édesburgonyában  5.5g
    372mg káliumot tartalmaz a burgonya, míg az édesburgonyában  219mg van
  • Mindkét fajta 12.1mg C-vitamint tartalmaz 

 

Melyik egészségesebb?

Tápláló és egészséges ételek készíthetőek mind a burgonyából, mind az édesburgonyából, de az édesburgonya fogyasztásának valamivel több jótékony hatása van. Ennek elsődleges oka a magasabb béta-karotin és A-vitamin-tartalmuk. Az édesburgonya élénk narancssárga árnyalata a béta-karotin jelenlétének tulajdonítható, ez az antioxidáns segít megvédeni minket a betegségektől és erősíti az immunrendszert. Szervezetünk hatékonyan alakítja át a béta-karotint A-vitaminná, így az édesburgonya valamivel jobb választás a közönséges burgonyánál.

Felhasználás és elkészítés

A burgonya az egyik legsokoldalúbb zöldség és számtalan felhasználási módja létezik. Lehet belőle sütőben sült változatot, casserole-t, vagy akár elegáns Hasselback-burgonyát készíteni, de megállja a helyét salátaként vagy püré formájában is. A burgonya a végtelen lehetőséget ad a kulináris kreativitás kiélésére, bármelyik elkészítési metódust is választjuk. Rendkívül sokféle fűszer és szósz áll jól neki, főételként és köretként is megállhatja a helyét.

Az édesburgonya felhasználása is hasonlóképpen sokszínű. Megsüthetjük, gőzölhetjük, főzhetjük, pürésíthetjük. Édességekbe is használhatjuk édeskés íze miatt, répatorta vagy brownie receptekbe ideális választás. Az Egyesült Államokban a hálaadási asztal egyik főszereplője, gyakran sütik juharsziruppal.

 

Tárolás

A mosatlan burgonyák hetekig vagy akár hónapokig is elállnak száraz, hűvös, sötét helyen. Papírzacskóban vagy kartondobozban érdemes tartani őket. Kerüljük el a hűtüben tárolást, mert ez megemelheti az akrilamid szintjét a burgonyában.

A hibátlan és kemény nyers édesburgonya hűvös, jól szellőző, sötét helyen, körülbelül két hétig tárolható. A közönséges burgonyával szemben az édesburgonya hűtőszekrényben tárolva akár három hónapig is eláll.

Forrás: www.finedininglovers.com

Fotók: unsplash.com

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram