Hirdetés
Hirdetés

Mit együnk, miután éjfélt üt az óra? | Szerencsehozó ételek a világ minden tájáról

2023. december 30.
Amikor búcsút mondunk az elmúlt évnek és felkészülünk az új esztendő köszöntésére, akkor a hagyományoknak megfelelően olyan ételeket fogyasztunk, amelyek gazdagságot, bőséget és szerencsét hoznak otthonunkba. Ez közel sem csak hazánkban szokás, hanem világszerte tradíció, így sorra vettük, hogy a különböző országokban milyen ételeket fogyasztanak szilveszterkor és az új év első napján annak érdekében, hogy szerencsével és bőséggel teli legyen az elkövetkező tizenkét hónap.
Hirdetés

Ami összességében minden országra jellemző, hogy a kis pénzérmékre hasonlító alapanyagokat azonosítják a bőséggel, szerencsével és gazdagsággal. Ezért készít a legtöbb nemzet az új esztendő köszöntésére ételeket lencséből, borsóból vagy babból, de szintén népszerű a rizs vagy a köles is. Vannak azonban olyan országok, ahol a gyümölcsök kerülnek ilyenkor terítékre, például szőlő vagy gránátalma. 

Minden országra jellemző, hogy a kis pénzérmékre hasonlító alapanyagokat a bőséggel azonosítják

Spanyolországban és Portugáliában is hagyomány, hogy az éjféli harangszóval együtt 12 szőlőszemet fogyasztanak, amelyek a következő év hónapjait jelképezik. Rágás közben jókívánságokat kell megfogalmazni, hogy minden elérni kívánt cél megvalósuljon az új esztendő során.  

Az olaszok, akárcsak például a magyarok, úgy vélik, hogy a lencse hasonlít a pénzre, és ha szilveszterkor lencselevest fogyasztanak, az az év során financiális sikereket hoz számukra. Az olaszok különleges malaccombot is fogyasztanak, hiszen az állat összességében a gazdag és boldog évet jelképezi. A sertés készítése Németországban is hagyomány, így malacsültet fogyasztanak szilveszterkor. Mivel az állat folyamatosan hízik, a gazdagsággal és a pénzügyi gyarapodással azonosítják ezt az ételt.

A dánok újévi levese hüvelyeseket és húsokat tartalmaz, ami gazdagságot és jó egészséget ígér az új évre. Emellett a Risengrød is egy elengedhetetlen desszert Dániában, egészen pontosan egy rizspuding, amit gyakran mézzel és fahéjjal fogyasztanak, hogy édes és boldog évet biztosítsanak maguknak.

Görögországban az új évben gránátalmát törnek szét a bejárat előtt

Görögországban az új évben gránátalmát törnek szét a bejárat előtt. Ez a rituálé azt szimbolizálja, hogy nyitottak az új szerencse és jólét befogadására: minél több mag hullik ki a gránátalmából, annál nagyobb szerencsére számíthatnak az elkövetkező évben – és persze annál többet kell takarítani az év első napján. A görögök emellett egy különleges tortát, a vasilopitát is sütnek, amelyben egy pénzérme rejtőzik. Aki megtalálja, azt a szerencse kíséri végig az év során.

A japánok hosszúkás soba tésztát fogyasztanak, ugyanis az azt szimbolizálja, hogy az elmúlt év problémái messze elhúzódnak, az új évben pedig új lehetőségek nyílnak. Magyarországon hasonló megfontolásból kerül az asztalra ilyenkor a rétes. 

Skóciában az újév első napján fontos, hogy az otthonba betérő vendégek ajándékokat, például kenyeret, sót, érmét hoznak magukkal, hogy szerencsét és bőséget vigyenek a házba. A skótok hagyományos étele, a haggis – amolyan savanykás hurka – is gyakran az újévi asztalon szerepel, mivel hisznek benne, hogy az évben gazdagságot hoz.

Hirdetés

A svédek gyakran fűszerezett lazac fogyasztásával indítják az évet, ugyanis számukra a pikkelyek a gazdagságot és bőséget jelképezik. Ezzel szemben hazánkban kifejezetten tiltólistás ilyenkor a hal, ugyanis a néphagyomány szerint azzal elúszhat a szerencsénk. 

 

Forrás: cnn.com, delish.com

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram