Hirdetés
Hirdetés

Volt egyszer egy dédi... Különleges szakácskönyv Rosensteinéktől

SZERZŐ: Lami Juli
2017. szeptember 28.
Azt már meséltük, hogy Rosenstein Tibort két nagymamája nevelte fel, egyikük az ortodox Fáni, aki a zsidó konyha szigorú szabályai szerint főzött, másikuk pedig Teca, akitől a Rosenstein-jelmondat is származik: "Minden kóser, ami jó!" Mint azonban most kiderült, ennél sokkal kézzelfoghatóbb hagyatéka is van: egy kézzel írott kis könyv, amelyben minden háziasszonyi tudása ott lapul.
Hirdetés

Szépen írt, nem? – így kezdi a mesét Rosenstein Tibi bács, amikor lapozgatni kezdi az eredeti kézikönyvet. Sajnos ez az egyetlen dolog, ami megmaradt a nagymamájától, az összes fénykép elveszett. A könyvnek mottója is van; a nagymama kézírásával a következő felirat olvasható a borítón: "A legközelebbi út a szívhez a gyomron át vezet." Ahogyan azonban Tibi bácsi szavaiból kiderül, nála ezek nem voltak üres szavak. Ő tényleg hatalmas szeretetben nevelte két árván maradt unokáját, és mindenki mást is, aki a közelében élt és mozgott.

A könyvbe egyébként Robi szeretett bele, ha lehet így mondani, ez az ő "szerelemprojektje", ezért is a dédi konyhája szerepel a címben, bár ő sajnos sosem találkozhatott a dédnagymamájával. Robi készíttette el a kivonatot is, ami nem volt könnyű, mert sokmindent nagyon nehéz volt megfejteni a jegyzetekben. A könyvben különben a sok-sok recepten kívül mindenféle praktikák, sőt, még szépségápolási tanácsok is találhatók. Tibi bácsi szerint abban az időben minden háziasszonynak, aki adott magára, volt egy ilyen könyve.
"Akkoriban a nőknek a család ellátása volt a feladata. Az én nagymamám különösen nagy háztartást vitt, jól élt, amíg nem jöttek a zsidótörvények. A megváltozott helyzetben elkezdett egyszerűen, de nagyon jól főzni. A gyűjteményben található recepteket gyerekkoromban nem tudtuk használni, de ő így is nagyon jó háziasszony volt. Ez a nagymamám lengyel származású volt, Nagykőrösön született 1882-ben, több nyelven beszélt, rendkívül intelligens, gyönyörű asszony volt, nem csodálom, hogy a nagyapám beleszeretett. '44-ben maradtunk rajta a nővéremmel, és ő minden megtett értünk, gyerekekért. Nála egy krumplistészta is eseményszámba ment, akárcsak a bableves, pedig nem is volt benne csülök. Nagy-nagy szeretetben nevelt minket Kőbányán, ahol – mivel mindenki rengeteget dolgozott – sok gyerek kószált az utcákon. Ő pedig minden héten főzött egy levest egy nagy fazékkal, és az összes gyerek bejöhetett és ehetett, nem kérdezte, ki miért ül az asztalnál. Ez akkor, a csóróságban, nagyon nagy dolog volt. Nagy volt a szíve, és nagyon jól főzött. Elcsépelt dolog, hogy mindenkinek a nagymamája főz a legjobban, nálam viszont ez komoly. Kereste a luxust, amit tudott nekünk adni. Egy baráti családtól minden évben kaptunk egy pulykát, és mindig a kezembe nyomta a combot, ez volt az igazi ünnep. Ez a pulykacomb volt a legnagyobb hús, amire életemből emlékszem. Vagy ott volt Ancsa néni, a tejeskofa, aki Bényéről jött fel minden szombaton piacozni, és olyankor mindig nálunk aludt, és hozott kóstolót a tejtermékekből. Olyan volt a tejszínhabja, hogy egész nap nem esett össze, a tejfölt pedig késsel lehetett vágni..."
Az biztos, hogy a nagymama nagyon tehetséges szakács volt, és volt érzéke az újdonságokhoz. A receptgyűjteményen látszik, hogy figyelte a "trendeket", és olyan érdekes ételeket jegyzett fel magának, amelyek most kimondottan modernnek számítanak.
Néhány étel a gyűjteményből:

  • Galamb vadmódon
  • Sauce Robert
  • Kecsege kocsonyával
  • Csuka fricassée
  • Egres mártás
  • Zabliszt kakaó
  • Linczi torta tojás nélkül
  • Török backláva

Tibi bácsi szerint is ezek "modern receptek, amelyeket sajnos az ötvenes években elfelejtettek, de ma szívesen főzi őket bármelyik séf, mert nagyon korszerű ételek."
Arra a kérdésre, hogy a nagymama hagyatéka mennyire érhető tetten a Rosenstien Vendéglőben, az az egyszerű válasz, hogy itt minden nagymamás. "Ahogyan tőle, és Fáni nagymamámtól is láttuk, a mi családi életünkben is a fő motívum a szeretet, és mindent emögé helyezünk" – zárja le a visszaemlékezést Tibi bácsi.
A dédi ajánlata egyébként jövő héttől elérhető a Rosenstein vendéglőben.

Rosensteinék csütörtök este egy nagyszabású vacsorán mutatják be az eddig titkos recepteket Forrás: Facebook


 
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram