Hirdetés
Hirdetés

"Visszaadni a díjat" – A legnagyobb félreértések a Michelin-csillagok kapcsán

SZERZŐ: DiningGuide
2019. szeptember 25.
A Michelin-kalauz rendszerét lehet kritizálni, természetesen nem minden tapasztalatot, saját élményt felülíró, az évente kiadott könyvben foglaltak pedig nem tekinthető szentírásnak. Ugyanakkor a mai napig ez az a márkanév, amely a leginkább emblematikus tudott maradni, és továbbra is azok a bizonyos csillagok és a szája szélét megnyaló Michelin-baba, vagyis a Bib Gourmand számít globálisan a legelfogadottabb hivatkozási pontnak az éttermek értékelését illetően. Szembeötlő ugyanakkor, hogy mind a médiában, mind közszájon több olyan fordulat forog, ami nem állja meg a helyét. Michelin-mítoszrombolás következik.
Hirdetés

A csillagos séf mítosza

Még megengedhető kategória, olyan séfek kapcsán, mint Joël Robuchon, Alain Ducasse vagy Gordon Ramsay, akik éttermeikkel valóban igazi csillaggyűjtők. Ugyanakkor tudni érdemes, hogy soha nem a séf, hanem az étterem kapja a Michelin-csillagot.

Hullócsillagok

Különösen félrevezető olyan séfeket "Michelin-csillagosnak" nevezni, akik egy egykori éttermükben megkapták a csillago(ka)t, majd váltottak, és már nem Michelin-csillagos helyen dolgoznak. Életrajzokban, promóciós szövegekben ez bevett fordulat, holott nem a valóságot takarja. A csillag továbbra is az étteremé, nem a séfé.

Hirdetés

Díjat kapott a Michelintől!

A Michelin-kalauz által adott csillagok, Bib Gourmand-minősítés, valamint az ajánlott kategória nem jelent díjat. Gyakran olvasható fordulat, hogy ebben a díjban részesült egy étterem, jóllehet a Michelin Guide nem oszt díjat. Ez egy nemzetközi étteremértékelő rendszer, amely a vendéglátásban kiemelkedő teljesítményt nyújtó helyeket ajánl. Ez nem az Oscar- vagy a Grammy-gála, a Michelin nem díjakat oszt. Talán megtévesztő lehet, hogy (nem mindig, de) rendez gálákat is a kalauz, de ezeken a rendezvényeken csupán kihirdetik az újonnan értékelt éttermeket, és nem díjakat adnak át. Muszáj egy kicsit hazabeszélnünk most, hogy megvilágítsuk a különbségeket: a minden év februárjában megrendezett Dining Guide gálákon mindkét műfaj képviselteti magát: az évente kiadott hazai étteremkalauz ekkor jelenik meg, és a könyvkiadást díjakkal is kísérjük (legyen az az Év Séfje, Év Cukrászdája, Év Innovatív Konyhája, Év Ifjú Séftehetsége vagy az újabban adott Év Szervizemebere és Életműdíja). A Michelin tehát nem díjaz, hanem értékel. Mégpedig a legjobbakat.

A visszaadott csillagok

Örök kérdés. Újra és újra felbukkannak a médiában a hangzatos szalagcímek a megsértett és/vagy kiégett séfekről, akik bizony visszadják. A témáról több ízben írtunk mi is. Összegezvén:

“Akár tetszik a csillag, akár nem, visszaadni nem lehet. A 'visszaadás', mint olyan, nem más, mint városi legenda.”

Ezúton is ajánljuk a Csillagainkban a hiba, avagy vissza lehet-e adni a Michelin csillagot? című és A francia topséf szélmalomharca folytatódik a Michelin-kalauz ellen – Csalódottságát fejezte ki Sébastien Bras című cikkeinket.

Kalauz, nem színes magazin

Bizony. Az évente megjelenő legendás piros könyv sokkal inkább hasonlít egy telefonkönyvre, mintsem színes magazinra, amely minden alkalommal színes, izgalmas új szövegekkel jelentkezik. Emiatt azok az éttermek, amely háza táján nem történt jelentős változás, legyen az a séf leköszönése vagy esetleges teljes profilváltozás, az ajánló szöveg ugyanaz marad. Ez nem jelenti azt, hogy a Michelin inspektorai nem tartanák a szemüket az éttermen, de ha a szöveg megállja a helyét 2016-ban és 2019-ben is, bizony úgy fog maradni.

Miért nem csillagos több kiváló vidéki étterem?

A válasz egyszerű. A Michelin egyelőre nem tesztel vidéken. Nem csak Magyarországra értendő ez, hanem több más országra is. Így eshetett meg az is, hogy a szomszédes Ausztriában a nemzeti (étterem)büszkeségnek is felfogható Taubenkobel immáron nem két Michelin-csillagos. (Itt ajánljuk a legendás burgenlandi étterem ebédmenüjét!) A kalauz emberi erőforrásai is végesek, így országonként meghatározott, hogy mely településeken tesztelnek.

Elvitathatatlan ugyanakkor a regionális kalauzok jelentőségének növekedése, hiszen egy hazai étteremtesztelő csapat természetszerűleg jól informáltabb, frissebb a hazai terepen, mint a jóformán az egész világ éttermi életét értékelő Michelin-kalauz.

A Michelin Guide-ot pedig lehet kritizálni, de azt is el kell ismerni, hogy világszinten továbbra is az a bizonyos piros könyv a leginkább mérvadó, a séfek és étteremtulajdonosok számára legszélesebb körben áhított elismerés.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram