Hirdetés
Hirdetés

Vendéglátás 2020 őszén: (látszat?)intézkedések itthon, sok kérdőjellel

SZERZŐ: DiningGuide
2020. október 24.
Míg Európában sorra szigorítanak az elmúlt hetekben, a magyar rendelkezésekben ellentmondások feszülnek, és összevetve a tavasszal alkalmazott korlátozásokkal most mintha nem szervesen követnék a hazai járványhelyzetet. Kérdések 2020 őszén a vendéglátás tükrében.
Hirdetés

A vendéglátásra vetítve az ősz két legfontosabb mozzanata a 23 órai nyitvatartási korlátozás, valamint a tegnapelőtti bejelentés, miszerint mostantól a szabadtéri rendezvényeken is kötelező a maszkviselés.

(Aki tisztában van a kormányrendeletekkel, ugorja át a következő 3 bekezdést, amelyben ismertetjük őket! A kérdéseink alább olvashatók.)

Szeptember 18-án jelent meg a Magyar Közlönyben az új kormányrendelet, melynek értelmében szeptember 21-től 23 óra után (egészen reggel 6 óráig) nem tarthatnak nyitva a szórakozó- és vendéglátóhelyek. A családi események, úgymint esküvő, lakodalom, keresztelő, halotti tor mentesülnek a szabályozás alól, az ezen rendezvényeken dolgozók számára azonban kötelező a maszkviselés.

Megkülönböztetett státusz: az új éttermi korlátozás nem vonatkozik a szálláshelyekre

A vonatkozó paragrafus szerint a 23 órai bezárási kötelezettség minden vendéglátóhelyre vonatkozik, azonban a szálláshelyek mentesülnek alóla. Ez azt jelenti, hogy a szintén vendéglátás funkciót betöltő szállodai éttermek, kávézók és bárok a megszokott rendben üzemelhetnek tovább az éjjel 11 óra utáni iődintervallumban is. (Erre még visszatérünk a későbbiekben.)

A legújabb, október 23-án életbe lépett szabályozás továbbá elrendeli a kötelező a maszkviselést a szabadtéri rendezvényeken. Ez a gyülekezéseken kívül értelemszerűen vonatkozik a sokat kritizált sporteseményekre, és minden más tömegrendezvényre, legyen az fesztivál, tematikus napok, ünnepek, szabadtéri szórakoztató események, beleértve a gasztrofesztiválokat is.

A Magyar Közlöny megfogalmazása szerint „orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot kell viselniük olyan módon, hogy az az orrot és a szájat folyamatosan elfedje".

Az újbóli korlátozások a meredeken megnövekedett napi esetszámok és az elhalálozási statisztikák láttán érthetők, a szabályozások azonban hagynak kérdőjeleket maguk után. Járványügyi szakértők nem lévén a logikai ellentmondásokra szeretnénk felhívni a figyelmet.

A 23 órás zárásnak pontosan mi a funkciója? A zenés-táncos rendezvények korlátozása érthető lehet annyiban, hogy tömegben, távolságot nem tartva, verítékezve (stb.) a vendégek erősebben kitettek a fertőzésnek.

De mi történhet egy étteremben, bárban éjfélkor, ami nem történik meg éjjel 11 óra előtt?

Továbbá, ezek szerint ha egy szálloda éttermében vagy bárjában fogyaszt a vendég, ott kevésbé kitett a fertőzéseknek? Vagy megfordítva a kérdést: egy nem szállodai étteremben, bárban nagyobb veszélynek van kitéve az ott tartózkodó?

Jelen állás szerint aki szeretné kijátszani a szabályozást, megteheti, hiszen a szállodaszektor vendéglátóhelyei a rendelkezések értelmében változatlanul működhetnek időkorlát nélkül.

Ki, hogyan (és milyen jogkörben) ellenőrzi, hogy szálló- vagy betérő vendégekként eszünk-iszünk a késői órákban egy szállodai bárban, étteremben?

Van olyan magyar üdülőhely, amely jelenleg azzal a reklámszöveggel hirdet, hogy a szállodájukban biztonságosabb a tartózkodás, mint otthon – ami finoman szólva is félrevezető, megtévesztő kijelentés.

A felvetéseink legkevésbé sem a szálláshelyek ellen irányulnak, hanem a vendéglátás többi szereplője védelmében, hiszen az új rendelkezések egyenlőtlen versenyhelyzetet teremtenek, kijátszható opcióval.

Elgondolkodtató továbbá a szabadtéri eseményeken bevezetett kötelező maszkhasználat, hiszen míg egy adott esetben zsúfolt étteremben, kávéházban vagy bárban nem kell eltakarni az orrot és a szájat, éppen kint, a szabadlevegőn igen.

Bevett nyugati példák szerint a beltéri vendéglátóhelyeken az étkezés és italfogyasztás idején kívül, beleértve a mellékhelyiségek használatát is, kötelező a maszkviselés. Ez érthető is, hiszen a közcélra fenntartott, szintén beltéri helyiségekben, úgy mint az élelmiszerboltok, gyógyszertárak, üzletek és bevásárlóközpontok látogatásakor, illetve a tömegközlekedésen is szigorúan kötelező a maszkviselet, a használatának mellőzése pedig pénzbírságot von maga után.

Hogyan fog mindez megvalósulni egy evés-ivás céljából szervezett rendezvényen, legyen az szüreti mulatság, kolbászfesztivál, libanapok, a kürtőskalács hétvégék és hasonlók? Elviekben tehát a sűrű maszk le- és felvétel a hatóságilag elvárt.

Nyári pillanat

A vendéglátást érintő őszi rendelkezések kapcsán felmerülhet bennünk a látszatintézkedések gondolata, hiszen ha komolyan vesszük a vírusveszélyzetettséget, akkor valódi korlátozásokat volna szükséges bevezetni, ahogy most Európa számos országában, illetve nagyvárosában az történik is.

Ha a tünetmentes fertőzöttek, a megbetegedettek és az elhunytak számát vizsgáljuk, látszólag értelmezhetetlen a tavaszi komoly fékek behúzása (vásárlási idősávokkal, 3-ig tartó éttermi nyitvatartással, csak elviteles lehetőségekkel stb.) valamint a járvány mostani stádiumára adott válasz.

Egy kis európai friss körkép, a teljesség igénye nélkül: egész Szlovákiában újra idősávos a vásárlás, és csak a lakhelyhez legközelebbi üzletekben lehet megtenni. Az éttermeknek csak a teraszain szabad leülni étkezni, így most újra az elviteles és kiszállításos lehetőségre állnak át emiatt a szlovák vendéglátóhelyek.

Hirdetés

Csehországban és Szlovéniában, ahol szintén negatív csúcsokat döntenek a koronavírusos esetek, bezárták a vendéglátóhelyeket és a szállodákat, sőt a szolgáltatószektor és a nem létfontosságú termékeket árusító üzleteket is.

Észak-Írországban újból tilos a helyszíni fogyasztás, csak az elviteles csomagért lehet bemenni a vendéglátóhelyekre. Hollandiában minden étterem, bár és coffee shop bezárt, este 8 óra után pedig a boltok sem árusíthatnak alkoholos italokat.

Az észak-spanyol Navarrában bezártak minden vendéglátóhelyet. Éjszakai kijárási tilalmat vezettek be Franciaország 54 megyéjében, 9 nagyvárosban, Nápolyban, Szófiában bezártak az éjszakai szórakozóhelyek – az intézkedések látványosak tehát.

Egy ország vezetése Választhat szigorúbb szabályozást, vagy akár voksolhat a svédek által megvalósított modell mellett is. A következetesség és az érthetőség azonban jogos elvárás volna a lakosság részéről a mindenkori kormányok felé ebben a feszült helyzetben.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram