Hirdetés
Hirdetés

Vegán filet mignon? — egy új gyártó a marhahús márványosságát is képes imitálni

SZERZŐ: diningguide
2021. március 17.
Az amerikai piacon a közelmúltban jelent meg a Juicy Marbles, nem kisebb küldetéssel, minthogy még magasabb szintre emeljék a növényi húspótlókat. Konkrétan bélszínt imitálnak, szaftosan, márványozottan, kívánatosan.
Hirdetés

Évekkel ezelőtt óriásit szólt mind az Impossible Foods, mind a Beyond Meat vegán műhúsainak megjelenése. Azóta már nem csodálkozunk rá arra sem, ha a kedvelt gyorsétteremben találkozunk növényi húspogácsával, ha szaggatott jackfruitból készül a pulled pork, vagy, ha vegán csirkeszárnyakkal jelentkezik egy kreatív növényi konyha.

A Beyond Meat buger / Fotó: Vegan Love

Az amerikai illetőségű Juicy Marbles nem téríteni akar, de még nem is egyedüliként megoldani a világ gondját, egyszerűen csak fejleszt, halad, és úgy illeszkedik a piacra, hogy alternatívát nyújt. Az ötletgazdák szerint jobb lesz szemléletet váltani, és az egyén preferenciái elé helyezni a természetet. Vagyis úgy élni, hogy ami jó a világnak, ahhoz alkalmazkodunk. Ilyen lehet például az elfogadó flexitáriánus étrend, amibe belefér a húsfogyasztás, csak éppen nem mindenáron, minden nap.

Fotó: Juicy Marbles

A Juicy Marbles "nagy húsokat" szeretne termelni, csak éppen növényi szerkezettel, de ahelyett, hogy a sovány csirkére alapoznák működésüket, a nagyobb zsírtartalmú, márványos húsok felé orientálódnak. Első termékük a filet mignon, ami mind kinézetében, mind rostjainak textúrájában megidézi az állati eredetű változatot. 3D nyomtatás, vagy laborban összeállított, mesterséges, manipulált műhúsok helyett egy egészen vicces nevű darálóval érik el a kívánt hatást: a Meat-o-matic Reverse Grinder™ 9000 úgy rétegezi a szójaproteint, hogy rostjai hasonlatosak legyen a hús valódi textúrájához.

Fotó: Juicy Marbles

Miért akar valaki húsimitációt enni, ha elvi kérdés neki a növényi értrend és az állatok kihasználása ellen protestál? Sokszor hallani ezt a kérdést a veganizmus kritikusaitól. Itt az ideje elfelejteni ezeket a beidegződéseket, elutasításokat, hiszen a mérsékeltebb húsfogyasztás közös érdekünk, egy vegetáriánus/vegán, esetleg flexitáriánus szeretheti/szerethette a hús ízét, állagát, gasztonómiai értékét attól, hogy részben vagy egészben már lemondott róla.

A Juicy Marbles megálmodói úgy gondolják, hogy nem utánoznak, inkább minden olyan tulajdonságot próbáltak átvenni, amit szeretnek például a filet mignon, vagy a következő termék, a szűzpecsenye esetében.

"A legnehezebb természetesen a márványosság elérése volt: az izomrostok közötti zsírhálózat a steakek világában sokat elmond a minőségről. Tudjuk, hogy mennyi munka van az álattenyésztésben, az etikus tartásban, a szarvasmarhák etetésében is, hogy a márványosság a kívánt szintű lehessen. A mi termékeink előállítása szintén megköveteli a törődést, csak éppen nincs a képletben állati eredetű hozzávaló." — állítják az ötletgazdák.

Fotó: Juicy Marbles

Mi sem véletlenül foglalkozunk ezzel a tematikával, hiszen ahogy egy korábbi cikkünkben is írtuk: "Az üvegházhatás kialakulásáért felelős szén-dioxid-kibocsátásért meglepően jelentékeny mértékben felel a húsipar, azon belül is főként a szarvasmarha- és juhtenyésztés. Az Agroinform cikke szerint a juhtenyésztéséről híres Új-Zélandon “a 45 millió juh és 8 millió körüli szarvasmarha az ország összes metántermelésének 90 %-át (!) adja”.  És ez csak egyetlen nyomós érv a mértékletesebb húsfogyasztás mellett.

Pár évvel ezelőtt még ritkaságszámba mentek a növényi alapú húspótlók, fehérjekészítmények az átlagosabb üzletek polcain, kifejezetten bio élelmiszerboltokba kellett menni értük. Manapság egyre szélesebb a szortiment a nagyobb élelmiszerláncoknál is. A választék nem merül ki a tofuban, akár hüvelyesekből előállított fehérjebombákkal is találkozunk a napi bevásárlás folyamán, de a magvakból előállított sajtkészítmények, magtejek beszerzése sem jelent már problémát. Úgy tűnik, kisvártatva a steakek között is lesz választási lehetőség: növényi vagy hagyományos.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram